25.09.2023, meniny má
14. augusta 2020

Myslite v letných horúčavách aj na divé zvieratá. Miska vody pod stromom alebo na parapete je dôležitá pre mnohé z nich

Myslite v letných horúčavách aj na divé zvieratá. Miska vody pod stromom alebo na parapete je dôležitá pre mnohé z nich
Zdroj: zooplus.co.uk/pinterest.com
reklama

V letných horúčavách, ktoré nás sprevádzajú aj v posledných dňoch, netrpíme len my, ale aj divé zvieratá. Možno dokonca o čosi viac. Horúce dni vedia poriadne potrápiť niektoré divožijúce živočíchy. Preto je aj obyčajná nádoba s vodou s nízkymi stenami v tomto letnom období doslova vykúpením. Pomôcť tak môžete hneď viacerým druhom, hlavne však ježkom, rôznym druhom vtákov a aj malým a užitočným včelám.

Hlavne v meste sa nemajú kde napiť

Všetci vieme, čo horúčavy robia s nami. Viete si predstaviť, čo dokážu narobiť s ešte menším organizmom? Niekedy je trocha vody naozajstnou záchranou pred uhynutím, a to pre rôzne druhy. Najviac ohrozenými sú však živočíchy prebývajúce s nami v mestách. V mestách sa obyčajne nenachádzajú žiadne vodné zdroje, ktoré by boli prístupné pre malé druhy živočíchov, ako sú napríklad ježkovia alebo hlodavce.

Plytká miska v záhrade

Riešením hlavne pre mestské záhrady je plytká miska. Ideálne taká, aby sa k nej dostali aj tí najmenší, ktorí s nami prebývajú a často o nich ani nevieme. V mestách je naozaj veľmi sucho, čo je spôsobené aj absenciou stromov a kríkov. Hlavne na sídliskách sa zvieratá naozaj nemajú kde napiť. Plytká miska s vodou pod kríkom, vo vašej záhrade alebo za domom môže v týchto časoch zachrániť život mnohým malým vtáčatám.

Večer sa prídu napiť aj ježkovia, drobné hlodavce či túlavé mačky. Obzvlášť ježkovia sú však na vysoké teploty citliví. Ich organizmus letné dni naozaj ťažko zvláda. Odporúča sa vodu v miske aj kontrolovať a často meniť, nakoľko sa vo vode môžu v horúčavách ešte rýchlejšie množiť baktérie.

reklama

Pomôcť môžete aj z balkónov

Ak nemáte záhradu, pomôcť môžete aj z vašich balkónov. Väčšina vtákov, najmä vrabce, využijú každú misku vody aj na vašom parapete či balkóne. Nízka miska vody, do ktorej umiestnite zopár konárikov, môže pomôcť aj včelám. Do tejto misky však naozaj nezabudnite dať zopár konárikov či iných pomôcok, aby sa včely neutopili.

Debate over population of sparrows

zdroj: sakaltimes.com

V horúcich dňoch môže miska vody zachrániť ježkom život.

zdroj: pixabay.com

Páčil sa vám článok? Podporte ho zdieľaním.

Zdieľať na Facebooku