24.09.2020, meniny má
reklama
6. augusta 2020

Na Cukrovarskej ulici je postavená nová monitorovacia stanica, ktorá bude v blízkej budúcnosti merať v Seredi kvalitu ovzdušia

Na Cukrovarskej ulici je postavená nová monitorovacia stanica, ktorá bude v blízkej budúcnosti merať v Seredi kvalitu ovzdušia
Zdroj: RTV Krea
reklama

Slovenský hydrometeorologický ústav má v súčasnosti na Slovensku rozmiestnených 38 monitorovacích staníc kvality ovzdušia. Podľa Ministerstva životného prostredia SR by v blízkej budúcnosti malo pribudnúť ďalších 16 staníc. Ako informovala RTV Krea, jedna z týchto nových staníc pribudla toto leto aj v Seredi na Cukrovarskej ulici. Zatiaľ síce ešte nie je v prevádzke, no veríme, že sa tak čoskoro stane.

Bude monitorovať zvýšenú úroveň znečistenia

Už v roku 2016 bolo mesto Sereď oslovené s tým, či by o takýto projekt malo záujem. Ešte v tom istom roku mestské zastupiteľstvo schválilo uznesenie na prenájom plochy na Cukrovarskej ulici, kde bola v júli 2020 položená táto monitorovacia stanica.

Meteorologická stanica bude v Seredi slúžiť na zaznamenie kvality ovzdušia, pričom namerané údaje budú zo stanice na centrálu prenášané cez satelit. Namerané hodnoty, ktoré sú aktualizované každú hodinu, budete môcť nájsť priamo na stránke SHMÚ. V budúcnosti by vedenie mesta chcelo tieto informácie uverejňovať aj priamo na oficiálnej seredskej stránke.

„Táto stanica v podstate bola vybraná medzi tie, kde sa predpokladá monitorovanie zvýšenej úrovne znečistenia na základe sťažností obyvateľov na vyššie koncentrácie predpokladaných buď prachových častíc, alebo iných obťažujúcich plynných znečisťujúcich látok. Je to všetko spojenie od prípravy projektu, podania projektu, administrácia projektu, kontrola projektu a nakoniec samotná realizácia,“ povedal pre RTV Krea Ladislav Čaradský, koordinátor projektu Skvalitnenie národnej monitorovacej siete SR.

zdroj: RTV Krea

zdroj: RTV Krea

Kedy bude stanica uvedená do prevádzky, zatiaľ nie je isté

Nová monitorovacia stanica na Cukrovarskej ulici je vybavená signalizáciou a zároveň je pod stálym dohľadom bezpečnostnej kamery mestskej polície. Nájdete ju blízko odstavnej plochy na parkovanie, kde bola pre stanicu vybudovaná spevnená plocha, aby sa dosiahol pevný základ.

Stanica na meranie kvality ovzdušia zatiaľ ešte nebola spustená do prevádzky. Podľa viceprimátora Ľubomíra Veselického ide o záležitosť, ktorá nespadá pod jurisdikciu mesta. Zapojenie stanice je podľa neho otázkou komunikácie medzi SHMÚ a slovenskými elektrárňami.

„Táto monitorovacia stanica slúži na monitorovanie vonkajšieho ovzdušia v zmysle platnej vyhlášky životného prostredia a budú sa v nej monitorovať plynné znečisťujúce látky, aerosólové častice prachové ako PM 10, PM 2,5 a vykonávať sa má aj odber,“ doplnil pre RTV Krea Ladislav Čaradský.

ZMONITORUJE OVZDUŠIE

ZMONITORUJE OVZDUŠIE Na Cukrovarskej ulici v Seredi vyrástla nová biela skriňa. Na prvý pohľad nenápadná, no jej účel má svoje miesto. Ide o novú monitorovaciu stanicu slovenského hydrometeorologického ústavu.

Uverejnil používateľ RTV Krea Utorok 21. júla 2020

Páčil sa vám článok? Podporte ho zdieľaním.

Zdroje: RTV Krea
Zdieľať na Facebooku