23.01.2022, meniny má
1. decembra 2021

Na cyklistov budeme musieť brať väčší ohľad a na chodníku už tak ľahko nezaparkujeme. Parlament schválil novelu Zákona o cestnej premávke

Na cyklistov budeme musieť brať väčší ohľad a na chodníku už tak ľahko nezaparkujeme. Parlament schválil novelu Zákona o cestnej premávke
Zdroj: focus.hnonline.sk/autoviny.sk
reklama

V parlamente bola schválená novela Zákona o cestnej premávke. S tým prichádzajú aj veľké zmeny pre vodičov, cyklistov, ale aj chodcov. Toto nariadenie vstúpi do platnosti v marci 2022.

Cyklisti na cestách sa budú cítiť výrazne bezpečnejšie a zákon v dobrom ovplyvní aj chodcov, ktorým sa vrátia chodníky. Informovala o tom Cyklokoalícia na svojej FB stránke.

Autá na chodníkoch budú minulosťou

Vďaka novele sa bude meniť parkovanie na chodníkoch. Povolenie parkovať na chodníku sa paušálne ruší a chodníky tak budú opäť naplno slúžiť chodcom. V prípade, že vodič tento zákaz poruší, mestskí policajti to budú považovať za priestupok.

Parkovanie na chodníkoch však môže samospráva stále povoliť, a to na miestach, kde parkovanie na chodníku nebude nikomu prekážať. Takéto miesto bude musieť byť označené dopravnou značkou.

reklama

„Toto nezmyselné opatrenie, ktoré malo Slovensko v zákone ako jediná európska krajina, výrazne znižovalo bezpečnosť aj dôstojnosť pešieho pohybu. Chodníky sa vrátia chodcom a na miestach, kde parkovanie skutočne nikomu neprekáža, ho bude môcť samospráva stále povoliť,“ napísala na sociálnej sieti Cyklokoalícia.

Väčšia ochrana cyklistov

Hlavným motívom novely bolo to, aby sa cyklisti na cestách cítili bezpečne. Pri rýchlosti do 50 km/h tak bude povinný odstup najmenej jeden meter, pri vyššej rýchlosti až minimálne jeden a pol metra. Odstupy bude treba dodržiavať aj pri predbiehaní chodcov alebo jazdcov na skútroch.

Mení sa aj prednosť cyklistov a automobilov vo viacerých situáciách. V praxi ide najmä o prednosť cyklistu na cyklotrase vedúcej popri ceste pred odbočujúcimi autami, čo doteraz platilo len na namaľovanom pruhu.

Podporte článok zdieľaním.

Zdroje: startitup.sk, tvnoviny.sk
Zdieľať na Facebooku