25.01.2020, meniny má
12. júna 2019

Na mieste dnešného Seredského kaštieľa stál pôvodne veľkolepý vodný hrad Šintava

reklama

O Seredskom kaštieli existuje hneď niekoľko publikácií a všeobecne sa toho o ňom napísalo celkom dosť. Vedeli ste však, že kaštieľ vyrástol na mieste pôvodného vodného hradu? K tomuto zisteniu sa prišlo pri pamiatkovom výskume kaštieľa v roku 1983.

Od raného stredoveku po 14. storočie

Predpokladá sa, že prvá podoba hradného objektu vznikla už v 11. storočí na ostrovčeku medzi ramenami rieky Váh ako nástupca zatiaľ neznámeho veľkomoravského hradiska. Plnohodnotne fortifikačná kamenná stavba vznikla až na prelome 11. a 12. storočia. Hrádok, ktorý bol postavený pri brode cez rieku, sa skladal z hranolovej viacpodlažnej veže obkolesenej kamenným múrom a vodnou priekopou s mostom. Pravdepodobne počas 13. storočia bola okolo veže vybudovaná kamenná murovaná hradba na štvorcovom pôdoryse 36 x 36 m s bránou. Po požiari koncom 14. storočia bola postavená nová hradba na pôdoryse 65 x 65 m, a tiež bola vybudovaná vstupná brána s vežou a padacím mostom.

Raná fáza gotického hradu s vonkajšou drevenou palisádovou ohradou, 13. storočie. Zdroj: vodnyhrad.sk

Thurzovské a estherházyovské prestavby

Ďalšiu veľmi významnú prestavbu začali pravdepodobne Thurzovci, ktorí sa inšpirovali talianskym bastiónovým systémom obranných stavieb. Zo stredovekého gotického hradu sa tak stala jedna z najmodernejších renesančných pevností. V rokoch 1600 – 1618 sa okolo starého hradu začína výstavba nového okruhu vonkajšieho opevnenia, ktoré zväčšilo pôdorysnú rozlohu hradu na 120 x 120 m.

Išlo o štvorboký okruh bastiónového opevnenia s nárožnými bastiónmi. Jeden z bastiónov sa dokonca zachoval dodnes a môžete ho vidieť na obrázku nižšie. Je to časť objektu, ktorá spája obe krídla kaštieľa a ktorá bola zatiaľ ako jediná renovovaná vďaka Občianskemu združeniu Vodný hrad. Vrchol opevnenia hradu zavŕšila esterházyovská prestavba v druhej polovici 17. storočia, ktorej súčasťou bola nová úprava hviezdicovitej vodnej priekopy. Nasledujúca esterházyovská prestavba v 18. storočí viedla ku zmene stavby na kaštieľ.

Hrad bol nielen tranzitom, ale aj dôležitým opevnením

Stredoveký vodný hrad sa nachádzal na križovatke dôležitých obchodných ciest. Okrem toho vďaka svojej polohe uprostred Váhu musel každý tranzitujúci či už peši, alebo koňmo prejsť cez stavbu a zaplatiť mýto. Šintavský hrad bol aj jedným zo siete pohraničných hradov Beckov, Bana, Šintava a Hlohovec, ktoré strážili vnútornú hranicu Uhorského kráľovstva. Jeho úloha bola preto významná nielen v dejinách nášho mesta.

Zdroj: vodnyhrad.sk

Prerod vodného hradu na kaštieľ uprostred parku

Ako teda došlo k tomu, že sa z vodného hradu Šintava stal Seredský kaštieľ? Odpoveď je celkom jednoduchá. Koryto rieky sa počas storočí neustále menilo. V priebehu 18. storočia rameno Váhu zo šintavskej strany nadobudlo prevahu a druhé rameno, ktoré obkolesovalo ostrov zo seredskej strany zaniklo. Podobne ako sa menili majitelia hradu a ich preferencie, menili sa aj architektonické slohy a stavba dosiahla podobu klasicistického kaštieľa tak, ako ju poznáme dnes.

Raná fáza gotického hradu s vonkajšou drevenou palisádovou ohradou, 13. storočie. Zdroj: vodnyhrad.sk

Vrcholná gotická fáza hradu Šintava v 14. – 15. storočí. Zdroj: vodnyhrad.sk

V roku 1540 bol šintavský hrad obostavaný renesančnou pevnosťou, ktorej sa hovorilo aj seredský hrad. Zdroj: vodnyhrad.sk

Páčil sa vám článok? Podporte ho zdieľaním

Zdroje: VRABCOVÁ, E. - PETROVIČ, R. Sereď - dejiny mesta, www.vodnyhrad.sk, www.slovenskehrady.sk
Zdieľať na Facebooku

Pridaj komentár