17.08.2022, meniny má
2. novembra 2021

Na Námestí slobody prebieha oprava podstavca Pamätníka oslobodenia. V našom meste je už od roku 1973

Na Námestí slobody prebieha oprava podstavca Pamätníka oslobodenia. V našom meste je už od roku 1973
Zdroj: seredsity.sk
reklama

Projektový manažér Ing. Bc. Branislav Bíro pripravil pre mesto Sereď ďalší projekt financovaný z iných zdrojov ako sú mestské financie. V roku 2020 pripravil projekt s názvom Renovácia pódia Pamätníka oslobodenia v Seredi, ktorý Úrad vlády Slovenskej republiky mestu schválil a 31.3.2021 s ním podpísal zmluvu o poskytnutí dotácie v sume 16 000,00 eur.

Na Námestí slobody v Seredi sa nachádza Pamätník oslobodenia. Bol postavený z veľkej vďaky občanov mesta, ktorí ho venovali sovietskej armáde za oslobodenie v druhej svetovej vojne. Autormi pamätníka sú podľa portálu Seredské novinky Ing. arch. Krajíček a akademický sochár Draškovič.

Socha má kompozíciu v tvare kosáka s kladivom, pričom je tam aj reliéf postupujúcej Sovietskej armády. Pamätník bol podľa dostupných informácií odhalený v roku 1973.

Dominanta námestia

Ide o pamiatku, ktorá je dominantou nášho námestia. Každý rok sa tu koná pietna spomienka obetiam 2. svetovej vojny. Nakoľko nebol vo veľmi dobrom stave a podstavec sa rozpadával, mestský úrad sa rozhodol pamätník zrenovovať. Pamätník bol poškodený hlavne zubom času, svoje však vykonali i poveternostné podmienky a vandali. Hlavne jeho spodná časť bola desaťročia v zlom stave.

reklama

V rámci skúmania podstavca Pamätníka oslobodenia v Seredi sa v roku 2018 realizovala obhliadka pamätníka so zameraním na kvalitu kamenného obkladu a stavebných prác.

Pre presné zistenie materiálu sa realizoval odber vzorky. Pódium Pamätníka oslobodenia sa nachádza vo  výrazne zdegradovanom stave, najmä časť stupne schodov. Jednotlivé plochy dlažby sú pôsobením poveternostných vplyvov v priebehu rokov rozdrobené a popraskané.

Kompletnou obnovou prejde hlavne podstavec, na ktorom je umiestnená samotná kompozícia. Mnoho častí z podstavca bolo totiž vyštrbených a obklady boli na viacerých miestach opadané. Renováciu bude realizovať spoločnosť Viliam Baloník-PIKVIP zo Serede, ktorá vyhrala verejné obstarávanie so sumou 29 454 eur.

Oprava si vyžaduje napríklad odstránenie starej obkladovej dlažby, vybudovanie novej schodiskovej konštrukcie, očistenie muriva vysokotlakovou vodou, kladenie novej dlažby, zhotovenie izolácie, vytmelenie a impregnáciu kamenných povrchov. Súčasťou bude aj čistenie, scelenie a hydrofobizácia sochárskych častí pamätníka.

Renováciou pódia Pamätníka oslobodenia v Seredi sa má dosiahnuť:

1.Oprava a rekonštrukcia pamätníka,

2.Vytvorenie kvalitného priestoru určeného pre pietnu spomienku na obete II.svetovej vojny v rámci národného povedomia v boji proti fašizmu a extrémizmu,

3.Skrášlenie centra mesta resp. Námestia slobody.

Dotáciu poskytne aj vláda Slovenskej republiky

Renovácia podstavca nášho pamätníka je realizovaná aj s finančnou podporou Úradu vlády Slovenskej republiky, ktorý poskytne dotáciu vo výške 16 000 eur. Tieto finančné prostriedky sú predovšetkým určené na opravu vojnových hrobov. Sú poskytované z rozpočtovej rezervy predsedu vlády Slovenskej republiky.

Vojnový hrob je miesto, kde sú uložené buď ľudské ostatky vojnových obetí, ale aj náhrobok. Okrem toho sa ním rozumie aj pamätník či iný pietny symbol, alebo pamätné miesto, ktoré pripomína vojnovú udalosť.

Cieľom poskytovania týchto dotácií od štátu pre mestá je nielen oprava vojnových hrobov, pamätníkov alebo pamätných tabúľ. Je to aj všeobecné zvýšenie národného povedomia o boji proti fašizmu a proti extrémizmu.

 

 

 

zdroj: seredsity.sk

zdroj: seredsity.sk

zdroj: seredsity.sk

zdroj: seredsity.sk

Páčil sa vám článok? Podporte ho zdieľaním.

Zdroje: seredskenovinky.sk
Zdieľať na Facebooku