19.02.2020, meniny má
7. októbra 2019

Na natáčaní nového videoklipu Mira Jaroša sa podieľali aj skauti zo Serede

Na natáčaní nového videoklipu Mira Jaroša sa podieľali aj skauti zo Serede
Zdroj: FB 82. zbor Polaris Sereď/FB Miro Jaroš
reklama

Miro Jaroš je v súčasnosti hádam najpopulárnejší detský umelec. Niektorí z nás si ho možno pamätajú z prvej sezóny súťažno-zábavnej šou Slovensko hľadá Superstar z roku 2004, ale pre mnohých rodičov je jednoducho „detským spevákom“.

Jeho pesničky nie sú nudné, majú chytľavé melódie, veselé videoklipy a hlavne poučné texty. Učia deti dobrému správaniu (Čarovné slovíčka, Pri stole), domácim prácam (Veľké upratovanie), starostlivosti o domácich miláčikov (Šteniatko), ale aj potrebe pohybu (Poď cvičiť!, Hýb sa!) či správaniu sa v cestnej premávke (Na ceste).

Do lesa v rovnošate od seredských skautov

Miro aktuálne pracuje na svojom novom treťom DVD pre (ne)poslušné deti, ktorého súčasťou je aj skladba Do lesa. Nový videoklip k tejto piesni vyšiel 29. septembra 2019 a pesnička hovorí o tom, ako sa správať k prírode a v lese. A kto to vie lepšie, ak nie skauti? Preto aj vo videoklipe vystupuje skupina skautov (detí) so svojím vedúcim (Mirom).

Zdroj: FB Miro Jaroš

Zaujímavosťou na tomto videoklipe je to, že všetky deti aj Miro majú na sebe oblečené skautské rovnošaty od seredského skautského zboru 82. zbor Polaris Sereď a jediným skutočným skautom vystupujúcim vo videoklipe je Seredčan Maximilián Matuška. O tom, ako sa Miro k téme skautingu dostal a ako prebiehalo natáčanie videoklipu, si môžete prečítať nižšie v našom rozhovore s ním. My však ešte dodáme, že o zapožičanie seredských skautských rovnošiat sa postarali Ivan a Janka Javoroví zo Serede, ktorí spolu s ďalšími „dospelákmi“ vedú seredských skautov. Okrem toho zoznámili Mira Jaroša s riaditeľom Ústredia Slovenského skautingu Jurajom Lizákom, ktorý tiež dohliadal na scény vo videoklipe, a na spoločnom stretnutí mu vysvetlili, o čom je skauting.

View this post on Instagram

A máme to!?Včera sme v krásnom prostredí pri hoteli Permon natočili posledný z 13tich videoklipov na DVD pre (ne)poslušné deti 3? Pesnička sa volá “Do lesa” a my sme sa zahrali na skautov, ktorý ochraňujú les?Bolo to parádne nakrúcanie. Majestátna príroda?Verím, že vás videoklip poteší a niečo nové (aj o našej planéte) naučí❤️ Ďakujem všetkým, ktorí nám pri nakrúcaní pomohli? @jurajlizak @82.polarissered manželia Javoroví, chlapci z Pseudoartu – @dominik.suplata @dominik.sepp , @dominikakucejova @majkmainstagram @lubicakrajnakova @koritkom @patchmaga @buricovanadezda @luciapalinkas @mclloyds.eu @danielinuholpohladu Permonka & Permonko, skautíci – Adamko, Alex, Alicka, Lenka, Maxo, Max, Maxo a Simonka, rodičom detí. Zvládli sme to!? PS: DVD3 bude v predaji od 6.novembra? #chcembyťskaut #makingof #dolesa #galgan

A post shared by Miro Jaros (@jarosmiro) on

Logo Zboru Polaris

Ako dlho sa venuješ pesničkám pre deti a čo ťa k tomu viedlo?

Bola to náhoda. Kamarátka robila pred šiestimi rokmi projekt s názvom Veselé zúbky, ktorý mal motivovať deti k tomu, aby si umývali zúbky a poprosila ma, či by som k tomu vedel napísať pesničku. Tak som napísal prvú pesničku pre deti, z ktorej sa stal hit. Dovtedy som nevedel, že viem takúto pesničku napísať.

Kde berieš inšpiráciu pre texty detských pesničiek?

Moje detstvo a pozorovanie sveta okolo mňa. Sú témy, ktoré nestarnú, ako napríklad čistota, čarovné slovíčka, stolovanie, a tie sa dajú spracovať na veľa spôsobov. Preto sa často stáva, že viacerí interpreti, ktorí sa venujú tvorbe pre deti, majú pesničku o zúbkoch.

Čo ťa motivovalo k napísaniu piesne o skautoch?

Nepísal som pesničku o skautoch, ale o lese. O tom, ako sa v ňom správať, aké zvieratká tam žijú. Že sa táto téma dá prepojiť so skautmi mi napadlo až pri tvorbe videoklipu.

Zdroj: FB Miro Jaroš

Bol si aj ty sám skautom?

Nie, nebol som skaut. Aj tie úplné základy som sa naučil až pri tvorbe klipu. Sadol som si s ľuďmi, ktorí sa skautingu venujú, a chcel som sa o tom dozvedieť viac. Na tomto stretnutí som sa naučil aj skautský pozdrav, že starší ochraňuje mladšieho aj ďalšie nové veci.

Kde a ako dlho sa nakrúcal videoklip k piesni „Do lesa“?

Videoklip Do lesa sme nakrúcali v osade, ktorá sa volá Podbanské. Časť je súčasťou dedinky Pribylina a časť patrí pod Vysoké Tatry. Je tam krásna príroda a hotel Pieris nám poskytol priestor na prezliekanie. Pôvodne sme chceli nakrúcať dva dni, ale prvý deň bola silná búrka. Ráno sme sa prebudili do slnečného dňa a všetko sme museli stihnúť za pár hodín natočiť. Skauti zo 78. zboru Tatranskí orli Poprad nám postavili stany, deti si zatiaľ obliekli skautské oblečenie. Popri tom sme sa učili skautský pozdrav. Bolo to zážitkové a rýchle nakrúcanie.

Ako si spomenul, stany vám postavili skauti z Popradu. A čo skautské oblečenie? Kto ti ho pomohol zaobstarať?

S oblečením nám pomohli manželia Javoroví, s ktorými ma zoznámila kamarátka Danka Matušková, ktorej syn Maxo bol jediný ozajstný skaut medzi deťmi, ktoré klip nakrúcali. Klip a situácie v ňom schvaľoval pán Juraj Lizák – riaditeľ Ústredia Slovenského skautingu. Bolo pre mňa dôležité vedieť o skautoch viac, aby sme ich ukázali čo najvernejšie.

Zdroj: Daniela Matušková

Zažili ste počas nakrúcania nejakú zábavnú či naopak nevydarenú situáciu?

Mali sme v tíme chlapca, ktorý ťažko znášal odlúčenie od rodičov počas nakrúcania a občas plakal. Bolo milé vidieť, ako ho ostatní „skauti“ utešovali a pomáhali mu prekonať strach prejsť cez most ponad rieku. Skauti sú aj o súdržnosti. Na chvíľu som uveril, že sú praví.

Aké sú odozvy na túto pesničku?

Ľudia mi píšu, že sa im nápad so skautmi páči a uvažujú, že svoje deti dajú na skauting. Prípadne zbierajú odpadky v lese, ako videli v klipe. Je to super.

Ako sa ti s deťmi spolupracovalo?

Všetky deti boli skvelé. Bol to rýchly deň, ako som spomínal, rýchlo sa menili lokácie, niektoré scény sa opakovali. Myslím, že všetci zaspali už cestou domov v aute.

Láka ťa téma ochrany prírody k napísaniu ďalších piesní, možno aj celého albumu?

Prírode sa venujem vo viacerých pesničkách… celý album, ktorý by sa venoval výhradne tejto téme, neplánujem.

Čo si myslíš o skautingu?

Myslím si, že byť skautom je úžasné. Skauti milujú prírodu, radi v nej trávia čas, chcú ju chrániť. Veľa aktivít robia skupinovo, čo je super aj na rozvoj porozumenia medzi ľuďmi. Získavajú hodnoty. Robia denne aspoň jeden dobrý skutok.

Je niekto, komu by si chcel v súvislosti s natáčaním tejto pesničky poďakovať?

Všetkým, ktorí nám pomohli. Tým, ktorých som spomenul vyššie, a celému tímu, ktorý mi dôveruje a spolu vytvárame pekné veci pre rodiny s deťmi. A tiež našim fanúšikom, bez ktorých by to nešlo.

Nám ostáva len poďakovať Mirovi za to, že bol ochotný nám odpovedať na otázky aj „dopisovanou“ formou a vy si vychutnajte jeho nový videoklip a poriadne sa pozrite na prekrásne seredské skautské rovnošaty.

Páčil sa vám článok? Podporte ho zdieľaním.

Zdroje: mirojaros.sk, FB Miro Jaroš, Instagram jarosmiro, FB 82. zbor Polaris Sereď
Zdieľať na Facebooku