21.05.2024, meniny má
31. januára 2023

Na počesť Medzinárodného dňa pamiatky obetí holokaustu vznikol z dielne projektu Slovensko zdola zaujímavý videodokument

Na počesť Medzinárodného dňa pamiatky obetí holokaustu vznikol z dielne projektu Slovensko zdola zaujímavý videodokument
Zdroj: FB Múzeum holokaustu v Seredi - Martin Korčok
reklama

V uplynulých dňoch sme si pripomenuli významné výročie. Pred 78 rokmi bol oslobodený táborový komplex Auschwitz-Birkenau. Zavraždili v ňom približne 1,1 milióna ľudí, pričom takmer milión z toho boli Židia.

27. január bol na valnom zhromaždení Organizácie spojených národov v roku 2005 vyhlásený za Medzinárodný deň pamiatky obetí holokaustu. V tento deň si pripomíname utrpenie všetkých obetí holokaustu počas druhej svetovej vojny.

Boli ste už v Múzeu holokaustu?

Projekt Slovensko zdola patrí medzi jeden z mnohých, ktoré na tento deň nezabúdajú. Na počesť tohto dňa vytvorili video, ktoré vzniklo pri ich návšteve Múzea holokaustu v Seredi. Jeho cieľom je, aby sa ľudia dozvedeli trošku viac z histórie a vzdelali sa vo všeobecnom povedomí najmä o našich dejinách.

Projekt Slovensko zdola vznikol na motivovanie ľudí, kde tráviť voľný čas alebo kam vyraziť s deťmi a ukázať im tak rôzne krásne miesta. A že na Slovensku ich máme neúrekom.

reklama

Ide o amatérske videá určené pre turistov, cestovateľov, milovníkov prírody a prechádzok. Na svojom konte majú už 522 videí, v ktorých opisujú:

  • mestá a obce, prírodné zaujímavosti,
  • tipy na turistiku, kúpanie, kúpele,
  • architektonické zaujímavosti, múzeá, galérie,
  • potulky na bicykli,
  • ľudové tradície, festivaly, výstavy,
  • náboženské pamiatky, hrady, zámky aj zrúcaniny.

„Tieto pamiatky majú mimoriadne rozmanitú podobu. Od skromného kríža až po najveľkolepejšie chrámy. Od jednoduchých románskych po honosné secesné stavby. Od osamotených kaplniek uprostred poľa k rozľahlým kláštorným komplexom. Od malebných drevených kostolíkov dokonale spätých s prírodou až po monumentálne chrámy uprostred bývalých kráľovských miest…,“ opisuje Pavol Jemala, autor projektu Slovensko zdola.

Zdroje: direktor.sk, slovenskozdola.sk, FB Múzeum holokaustu v Seredi, snm.sk
Zdieľať na Facebooku