25.09.2021, meniny má
8. septembra 2021

Na Slovensku bola schválená tretia dávka vakcíny. Očkovať sa budú aj deti od 5 rokov

Na Slovensku bola schválená tretia dávka vakcíny. Očkovať sa budú aj deti od 5 rokov
Zdroj: aprilmagazin.curaprox.com/topky.sk
reklama

Tretia dávka vakcíny bola veľmi diskutovaná, nakoniec je potvrdená. V iných krajinách je schválená už dlhšie, Slovensko sa k nim pridalo len dnes.

Minister zdravotníctva na tlačovej konferencii potvrdil, že na Slovensku bude aj očkovanie treťou dávkou vakcíny proti koronavírusu. Podávať sa bude mRNA vakcína ľuďom, ktorí budú aspoň osem mesiacov po očkovaní druhou dávkou akejkoľvek vakcíny, ktorá bola na Slovensku schválená.

mRNA vakcín je dostatok

Minister zdravotníctva Vladimír Lengvarský o tom informoval po rokovaní vlády. Dodal, že sa tak rozhodol po konzultácii s odborníkmi vo svojich odboroch, ale aj so zahraničnými pracoviskami a inštitúciami.

Dávok je podľa ministra Lengvarského dostatok. Vakcín Moderna je na skladoch okolo 400-tisíc a vakcíny od Pfizeru približne milión.

Ako minister zdravotníctva Vladimír Lengvarský uviedol, v preočkovaní treťou dávkou je odporučená priorizácia. V prvom kole sa preto budú preočkovávať zdravotnícki pracovníci, následne to budú imunokompromitovaní pacienti.

Neskôr sa k tretej dávke dostanú klienti a zamestnanci v zariadeniach sociálnych služieb, ale aj učitelia a zamestnanci školských zariadení, pacienti od 60 rokov a potom zvyšná populácia.

Nariadenie tretej dávky vakcíny začne platiť už od 13. septembra. Šéf rezortu zdravotníctva sa vyjadril, že verí v to, že aj na základe skúsenosti z iných krajín prispeje k väčšej ochrane zaočkovaných pacientov a možnému zníženiu náporu na zdravotnícke zariadenia.

Očkovanie pre deti od 5 rokov

Od tohto štvrtka 9. septembra sa budú môcť očkovať aj deti od 5 do 11 rokov. Ako po rokovaní vlády uviedol minister, zaočkovanie je dobrovoľné a na žiadosť rodičov. Schváliť očkovanie ale stále musí lekár. Deti sa budú očkovať len tretinovou dávkou vakcíny od Pfizeru, vakcíny im budú podávať ich lekári – pediatri.

Prečo sa budú očkovať aj takéto malé deti? Požiadavku na ich imunizáciu podľa ministra vzniesli odborníci, ale aj pediatri a iní lekári, ktorí sa venujú očkovaniu a ochrane detí.
„Má to prispieť k tomu, aby sme ochránili hlavne citlivé skupiny detí, ktoré by mohli mať ako nezaočkované pri styku s COVID-om nejaké problémy,“ konštatoval šéf rezortu zdravotníctva.
Ako minister zdravotníctva Vladimír Lengvarský ešte uviedol, existujú aj isté skupiny diagnóz, o niektorých ani len netušíme. Vtedy je očkovanie pre deti odporúčané, ale stále musí byť schválené pediatrom, prípadne iným odborníkom.

Podporte článok zdieľaním.

Zdroje: startitup.sk
Zdieľať na Facebooku