19.04.2024, meniny má
9. januára 2020

Na Slovensku sa deje veľa dobra. Každý rok nám to dokazuje Detský čin roka

Na Slovensku sa deje veľa dobra. Každý rok nám to dokazuje Detský čin roka
Zdroj: spisskabela.sk/detskycin.sk
reklama

„Veríme, že to dobré, čo sa deti naučia o živote cez príbehy iných detí, si uložia do srdiečok a odnesú do dospelosti.“

Kvôli všetkým negatívnym udalostiam, ktoré sa vo svete dejú takmer na dennej báze, niekedy ľudia pozabudnú aj na tie dobré. Ale na svete sa napriek všetkému deje veľa dobra. Každoročne nám to pripomínajú aj hrdinské skutky a nezištné činy detí z rôznych kútov Slovenska. Pod záštitou Ministerstva školstva, vedy, výskumu a športu Slovenskej republiky sú každý rok vyhodnotené v projekte Detský čin roka. V tomto roku bude prebiehať jubilejný 20. ročník projektu.

Detský čin roka je ľudskou výzvou svetu

Každoročne sa do projektu zapoja reálne príbehy detí, ktoré sú schopné nezištne pomôcť ľuďom i prírode navôkol. Sú to príbehy detí, ktoré dokázali obstáť v náročných životných situáciách a citlivo vnímajú ostatných ľudí i prostredie okolo seba. Tieto skutočné príbehy sú svedectvom úžasnej ľudskej spolupatričnosti, ktorá sa objavuje už v tých najmenších z nás a je podnetom k zamysleniu sa o poslaní človeka.

Štatistické údaje 19. ročníka projektu v roku 2019 len potvrdzuje všetko napísané vyššie:

reklama
  • dobré skutky vykonali deti zo 77 slovenských škôl,
  • nominovaných bolo 35 príbehov v 7 kategóriách,
  • 67 326 detí zo 703 slovenských škôl rozhodlo o oceneniach v jednotlivých kategóriách,
  • v online hlasovaní získali detské skutky spolu 89 348 hlasov, víťazný skutok 16 618 hlasov.

Viac o tom, ako celý projekt prebieha a aké príbehy získali ocenenia v minulých rokoch, nájdete na stránke projektu. A teraz si s nami prezrite minuloročných víťazov s malým veľkým srdcom.

Detský čin roka 2019

Všetky nominované príbehy si čítali učitelia s deťmi v školách, rozprávali sa o nich a každé dieťa malo právo vybrať a oceniť jeden z príbehov v každej kategórii. Spolu rozhodli takto.

Záchrana ľudského života

Marek Kocian, ZŠ Bytča
Marek poskytol prvú pomoc otcovi, ktorý sa zranil pri práci s uhlovou brúskou. Mal prerezanú šľachu a čiastočne zarezané do kosti. Keďže Marek chodil do krúžku Mladý záchranár, vedel, čo robiť a poskytol svojmu otcovi profesionálnu prvú pomoc.

Pomoc v rodine

Simona Borovská so sestrou, ZŠ M. R. Štefánika, Spišská Belá
Simonkin otec dostal mozgovú príhodu s trvalými následkami a dva roky nato mala mozgovú príhodu aj ich teta, ktorá im veľmi pomáhala. Najhoršie však bolo, keď mozgová príhoda postihla aj ich mamičku, ktorá je odvtedy pripútaná na lôžko. Simonka so sestrou tak museli predčasne dospieť a starajú sa o chod domácnosti.

Pomoc rovesníkom

Kolektív žiakov, ZŠ Turie
Laurinka, ako jej spolužiaci s láskou hovoria, má svalovú dystrofiu a je pripútaná na invalidný vozík. Napriek tomu sa nevzdáva a stratu pohybu nahrádza speváckym a recitačným talentom. Spolužiaci, pre ktorých nikdy nebola „inou a postihnutou“ jej od prvej triedy so všetkým pomáhajú a podporujú ju.

Zdroj: detskycin.sk

Pomoc ľuďom

Žiaci zo ZŠ s MŠ Jána Smreka, Melčice – Lieskové
V rámci lyžiarskeho výcviku žiaci poskytli pomoc zranenej poľskej lyžiarke, ktorá si vykĺbila rameno. Keď ju žiaci našli, s pomocou pedagóga privolali záchranárov a potom rozmiestnení po svahu dávali záchranárom znamenie, kde sa zranená osoba nachádza.

Pomoc prírode

Katarína Jaďuďová, ZŠ s MŠ Pliešovce
Katka našla pri odchode z domu do školy na bráne zavesenú tašku s tromi slepými mačiatkami. Vzala teda z domu kozie mlieko a mačiatka vzala so sebou do školy. Každú prestávku však odbiehala do šatne, aby mačiatka nakŕmila, a tak ich zachránila.

Dobrý nápad

Žiaci ZŠ Komenského Medzilaborce
Emmka sa narodila predčasne a liečba jej diagnóz stojí rodinu nemalé financie. Žiaci sa jej preto rozhodli pomôcť a dvakrát ročne organizujú charitatívne podujatia, z ktorých výťažok putuje práve rodičom malej Emmky. Pred Vianocami je to Vianočná akadémia a v máji charitatívny beh, do ktorého sa zapája celé mesto Medzilaborce.

Cena Sašky Fisherovej – Malý Veľký čin

Žiaci malotriednej ZŠ Sklené Teplice
Deti každý rok organizujú vianočnú besiedku a vianočné trhy a hoci finančný výťažok nie je vysoký, rozhodli sa polovicu z neho venovať psíkom v útulku.

Zdroj: detskycin.sk

Cena ľudiaľuďom.sk (hlasovanie verejnosti)

Kolektív žiakov zo ZŠ Považská Bystrica
V rámci hry v školskom areáli si deti medzi sebou „predávali“ výrobky z prírodnín. Rozhodli sa predávať ich aj dospelákom, ktorí išli okolo, a zarobili 74 centov. To ich však „nakoplo“, aby počas školskej besiedky vytvorili predajný stánok a celý zárobok – 170 eur venovali rodine s troma ťažko chorými detičkami. Tento skutok získal v hlasovaní verejnosti 16 618 hlasov.

Možno si myslíte, že tento článok nemá so Sereďou a s jej obyvateľmi nič spoločné, ale my si pokladáme za povinnosť informovať vás o všetkom tom dobrom, čo sa deje nielen v našom blízkom, ale aj v širokom okolí a v našej krajine.

Víťazi Detský čin roka 2019. Zdroj: detskycin.sk

Páčil sa vám článok? Podporte ho zdieľaním.

Zdroje: detskycin.sk
Zdieľať na Facebooku