Semafor sa objavil už aj pri turistických lokalitách Slovenska. Minulý víkend spustilo Ministerstvo životného prostredia SR v spolupráci so Štátnou ochranou prírody SR a Slovenskou agentúrou životného prostredia úplne nový informačný portál pre všetkých turistov v oblastiach chránených území, tzv. Turistický semafor.
Jeho cieľom je zaznamenať preťažené turistické destinácie, odľahčiť ich a ponúknuť turistom inú alternatívu zaujímavej lokality. Zatiaľ je v ňom zahrnutých 230 lokalít, kde si môžete prezrieť návštevnosť na tomto území. Ďalšie turistické lokality Slovenska by mali v aplikácii postupne pribúdať.
A aké sú najnavštevovanejšie miesta tohto leta? Podľa námestníka generálneho riaditeľa Štátnej ochrany prírody (ŠOP) SR Karola Pepicha ide o Tatry. Konkrétne Malá a Veľká studená dolina vo Vysokých Tatrách, prielom Dunajca v Národnom parku Pieniny, Stužica v Novej Sedlici v Poloninách a Demänovská dolina v Nízkych Tatrách.
Nová webová aplikácia ponúkne návštevníkom prehľadnú mapu vyťaženosti jednotlivých lokalít v národných parkoch a chránených krajinných oblastiach. V prípade vyťaženosti lokality sa tak budú môcť návštevníci rozhodnúť pre inú destináciu v okolí podľa vlastného uváženia alebo na základe odporučenia samotného semaforu.
Mapa turistického semaforu obsahuje hranicu národných parkov a chránených území a turistické chodníky so samostatným farebným značením:
Počet návštevníkov, ktorý ukáže semafor, určujú pracovníci ŠOP. Údaje do turistického semaforu zatiaľ nahlasujú buď po osobnej návšteve lokality alebo pomocou sčítača. Do 9.00 hod. odošlú cez mobil dáta o návštevnosti. Tie sú následne spracované a sprístupnené verejnosti prostredníctvom semaforu. Aktuálne údaje sú dostupné každý deň k 10.00 hod. dopoludnia.
„Pracovník musí rátať s okolnosťami, že to je aktuálny stav a vtedy len turisti prichádzajú. Na základe doterajších skúseností musí odhadnúť, aký bude stav okolo poludňajších hodín,“ opísal riaditeľ ŠOP Dušan Karaska.
ŠOP SR však nechce semaforom regulovať turistov v prírode, chce ich iba informovať o návštevnosti danej lokality. Semaforom chcú podporiť hlavne cestovný ruch aj v iných, menej navštevovaných lokalitách.
„Pokiaľ by aplikácia mala takú účinnosť, že by dokázala z preťaženej oblasti presmerovať ľudí do nezaťaženej až tak, že by začala byť preťaženou, tak to by bol najlepší znak fungovania projektu,“ poznamenal štátny tajomník ministerstva životného prostredia Juraj Smatana pre TVnoviny.sk.
Z webu by sa mala postupom času stať mobilná aplikácia. Zatiaľ však nie je známy dátum jej spustenia. Predpokladá sa, že počas tejto letnej sezóny pribudnú na webovej stránke aj nejaké nové funkcie. V pláne je automatizovaný spôsob, ktorý by dokázal poskytovať údaje o návštevnosti častejšie ako jedenkrát denne.
Na aplikáciu neboli vynaložené nejaké peniaze navyše. Vytvorená bola z finančných zdrojov ŠOP a Slovenskej agentúry životného prostredia. Turistický semafor po novom spustil slovenský envirorezort v sobotu (10. 7.). Informácie o návštevnosti sa aktualizujú aktuálne každý deň o 10.00 hod. na webe turistickysemafor.sk.