05.10.2024, meniny má
31. októbra 2019

Na Slovensku sú to Dušičky, v USA zase Halloween. Ako vyzerá tento sviatok v ostatných krajinách sveta?

Na Slovensku sú to Dušičky, v USA zase Halloween. Ako vyzerá tento sviatok v ostatných krajinách sveta?
Zdroj: 24hod.sk/pinterest.com
reklama

Väčšina Seredčanov pravdepodobne slávi Sviatok všetkých svätých a Pamiatku zosnulých návštevou cintorína. O Halloweene, ktorého moderná verzia k nám dorazila z USA, ste si mohli prečítať v našom nedávnom článku. Vedeli ste však, že Dušičky či Halloween nie sú jedinou formou tohto sviatku vo svete? V tomto článku vám priblížime tradičné znaky Dušičiek a Halloweenu, no dozviete sa predovšetkým o krajinách, ktoré tento sviatok ponímajú úplne inak.

Stredná Európa – Sviatok všetkých svätých a Pamiatka zosnulých

Na Slovensku a v okolitých štátoch slávime 1. novembra Sviatok všetkých svätých a 2. novembra si pripomíname Pamiatku zosnulých, ktorá sa nazýva aj Dušičky. Väčšina z nás v týchto dňoch navštevuje cintoríny s kvetmi a s celebtujúviečkami, aby sme si uctili a spomínali na našich zosnulých. Tieto tradície vychádzajú už z predkresťanského obdobia, no zmienky o sviatku všetkých svätých mučeníkov máme až zo 4. storočia n. l. Pôvodne sa tento sviatok slávil 13. mája a až v 8. storočí bol presunutý na 1. novembra. O zavedenie Pamiatky zosnulých 2. novembra sa v 10. storočí pričinil svätý opát Odilo v benediktínskom kláštore v Cluny.

Na Sviatok všetkých svätých sa okrem svätých omší v kostoloch celebrujú aj omše na cintorínoch a konajú sa pobožnosti za zosnulých (zádušné omše). Veriaci, ktorý navštívi kostol či kaplnku v deň Pamiatky zosnulých, pomodlí sa Modlitbu Pána a urobí vyznanie viery (Verím v Boha), môže získať úplne odpustky pre duše v očistci. Na znak nesmrteľnosti duší a Božieho milosrdenstva ľudia na cintorínoch zapaľujú sviečky.

Zdroj: brezno.sk

reklama

USA – Halloween

Halloween, teda Predvečer sviatku všetkých svätých, sa koná každoročne 31. októbra, čiže dnes. Ten tradičný americký Halloween, aký má väčšina z nás zafixovaný z filmov, by sa nezaobišiel bez „koledovania“, ktoré sa nazýva Trick-or-treat. „Trick“ je v podstate vyhrážka, že ak koledníci nič nedostanú, vyvedú majiteľom nepohostinného domu nejakú neplechu. Preto majú vždy na výber aj druhú možnosť – „treat“, teda dať koledníkom sladkú odmenu. Deti oblečené prevažne v strašidelných kostýmoch chodia koledovať zväčša v rámci svojej komunity a s vedierkami/košíkmi obchádzajú okolité domy, kde dostávajú sladkosti. Domácnosti, ktoré sú ochotné koledníkom otvoriť, dávajú svoju pohostinnosť najavo aj tým, že majú svoje domy vyzdobené a vysvietené halloweenskými dekoráciami.

Obľúbeným programom dospelých sú hlavne halloweenské párty, ktoré sa nesú v rovnako strašidelnej atmosfére od kostýmov až po občerstvenie. Tradičnými činnosťami spojenými s Halloweenom sú tiež výroba lampášov z vydlabaných tekvíc – tzv. jack-o´-lanterns (Jackove lampáše), návštevy strašidelných domov, počúvanie strašidelnej hudby a sledovanie strašidelných filmov, ako aj výzdobovanie interiérov aj exteriérov.

Zdroj: bbc.co.uk

Zdroj: kansascityonthecheap.com

Zdroj: venetoinside.com

Mexico/Latinská Amerika/Španielsko – Día de los Muertos

Día de los Muertos alebo v preklade Deň mŕtvych je trojdňová slávnosť, ktorá začína už 31. októbra a končí sa 2. novembra. V Mexiku patrí k najdôležitejším sviatkom, a preto je jeho príprave venovaná náležitá pozornosť. V roku 1993 bol mexický Deň mŕtvych vyhlásený UNESCO za nehmotné dedičstvo ľudstva.

Ľudia veria, že zosnulí sa v tomto období vracajú na zem, do svojich domovov (1. novembra duše detí a 2. novembra duše dospelých), a preto im pozostalí pripravujú bohatú hostinu. Nechýbajú na nej napríklad malé cukrové lebky (calaveritas), sladký chlieb s ruličkami z cesta pripomínajúcimi kosti (pan de muerto), ako aj všetky jedlá a nápoje, ktoré mal zosnulý rád. Vo vyhradenej miestnosti v dome, vonku v záhrade či priamo pri hrobe sa postaví tradičný oltár ozdobený farebnými papiermi, kvetinami (najmä oranžovými aksamitníkmi), sviečkami, ozdobnými predmetmi, ovocím, jedlom a nápojmi. Navrch sa umiestňuje fotografia zosnulého. Často sa tam nachádza aj umývadlo a uterák, aby sa duše mohli najskôr umyť. Kvetmi a sviečkami sa vyzdobujú aj hroby zosnulých. Hroby detí sa zdobia bielymi kvetmi a hroby dospelých červenými. Na cintorín prichádzajú celé rodiny a trávia tu skoro celú noc. Jedia, pijú, spievajú na počesť svojich zosnulých a veria, že sa s nimi videli a porozprávali. Tento „piknik živých s mŕtvymi“ je jednou z najzaujímavejších folklórnych udalostí vo svete. Najznámejším mexickým a španielskym symbolom tohto sviatku je tzv. calavera alebo Sugar Skull, teda lebka, ktorá je bohato ornamentálne zdobená.

Zdroj: pinterest.com

Zdroj: pinterest.com

Zdroj: pinterest.com

Zdroj: pinterest.com

Japonsko – Sprievod v meste Kawasaki

Už celých 21 rokov sa na konci októbra v japonskom meste Kawasaki kúsok od Tokya koná halloweenský sprievod, ktorý je v Japonsku najväčší svojho druhu. Nemôžete sa však len tak prezliecť do masky a vyraziť do ulíc Kawasaki. Sprievod má prísne pravidlá, podľa ktorých sa najskôr musíte prihlásiť a zaplatiť účastnícky poplatok. Tí, ktorí sa chcú na sprievod iba pozerať, to majú našťastie zadarmo.

Zdroj: pinterest.com

Zdroj: pinterest.com

Zdroj: sk.pinterest.com

Írsko a Škótsko – Samhain

Írsko je v súčasnosti považované za rodisko moderného Halloweenu, ktorého korene siahajú až ku keltskej kultúre a jej pohanským rituálom. Práve tu vznikol sviatok Samhain, ktorý znamenal začiatok nového roka a oslavoval sa v noci z 31. októbra na 1. novembra. Kelti týmto sviatkom ukončovali obdobie teplého počasia a úrody a pripravovali sa na mrazivú a v tých časoch nebezpečnú zimu. Dnes sa v Írsku a Škótsku oslavuje tento sviatok ako Halloween, avšak tradičné oslavy zostávajú verné keltským koreňom v podobe táborákov, hier a tradičného jedla. Takým tradičným jedlom je napríklad írsky barmbrack, čo je v podstate biskupský chlebíček, do ktorého sú pridané mince, gombíky a prstene, ktoré potom slúžia na vykladanie budúcnosti.

Zdroj: huffpost.com

Zdroj: pexels.com

Anglicko – Guy Fawkes Day

Na prelome októbra a novembra sa na väčšine územia Anglicka slávi taký klasický Halloween. Konajú sa rôzne večierky a párty so strašidelnou tematikou, deti chodia „trick-or-treating“, vyrezávajú sa tekvice a ozdobujú verandy. Tesne po klasickom Halloweene, 5. novembra, sa v Anglicku zachoval ešte jeden sviatok – Guy Fawkes Day, ktorý by sa dal preložil jednoducho ako Deň Guya Fawkesa. Tento sviatok nemá nič spoločné s pôvodným keltským rituálom, ale skôr s udalosťou, ktorá sa odohrala 5. novembra 1605. V tento deň sa Guy Fawkes so svojimi spoločníkmi pokúsil spáchať atentát na kráľa Jakuba I. a parlament. Išlo o sprisahanie pušného prachu, ktoré malo vyhodiť do vzduchu Westminsterský palác. Bolo však vyzradené a jeho iniciátori boli popravení. V súčasnosti sa tento sviatok oslavuje táborákmi a ohňostrojmi.

Zdroj: telegraphindia.com

Zdroj: theunstablelement.com

Zdroj: britannica.com

Dúfame, že sa vám článok páčil a že ste sa zároveň dozvedeli niečo zaujímavé. Budeme radi, ak nám do komentárov napíšete, ktorá z týchto variácií Sviatku všetkých svätých sa vám páčila a ktorú by ste si aj radi vyskúšali.

Páčil sa vám článok? Podporte ho zdieľaním.

Zdroje: bratislavskenoviny.sk, topky.sk, extra.cz, history.com, mentalfloss.com, flightnetwork.com, anglictina-bez-biflovani.cz
Zdieľať na Facebooku