12.04.2021, meniny má
27. februára 2021

Na Slovensku zomrela prvá učiteľka na COVID-19. Eva pochádzala z Galanty a žiakom zasvätila celý život

Na Slovensku zomrela prvá učiteľka na COVID-19. Eva pochádzala z Galanty a žiakom zasvätila celý život
Zdroj: zivot.pluska.sk
reklama

Ochorenie COVID-19 si vyžiadava čoraz mladšie obete. Každý z nás už určite pozná niekoho, komu toto ochorenie vzalo rodinného príslušníka alebo známeho. Smutnejšie je však to, že stále sa nájdu ľudia, ktorí na COVID-19 neveria a spochybňujú ho. Len v neďalekej Galante však prišlo k tragédii tiež spojenej s koronavírusom.

Koronavírus spojený so zápalom pľúc totiž vzal ženu, obetavú mamu a skvelú učiteľku, ktorá svoj život zasvätila vzdelávaniu mladých ľudí. Krásna a iba 46-ročná učiteľka z galantského gymnázia Eva Šuchterová bola vždy plná života a energie a žiaci ju mali veľmi radi.

Týmto článkom chceme vyjadriť hlavne úprimnú sústrasť pozostalým a šíriť aj „posolstvo“ o tomto ochorení aj napriek tomu, že sa nájdu ľudia, ktorí s nami nesúhlasia.

Smrť pred svadbou

Napriek opatrnosti sa nakazila a napriek obrovskej snahe lekárov zachrániť jej život tento boj prehrala. Už nikdy neobjíme svoje dve deti a nepríde do školy, aby svojim študentom, ktorí ju mali naozaj radi, odovzdala vedomosti. Nikdy sa už nesplní ani jej veľká túžba – svadba s milovaným partnerom Milošom. Ten pre ňu svadbu chystal.

Učiteľka Eva pracovala celých 20 rokov na Gymnáziu Janka Matúšku v Galante a o jej smrti ako prvý informoval týždenník Život. Učila prírodné vedy – matematiku, informatiku a fyziku. Podľa tamojšieho riaditeľa bola Eva precízna a študenti ju mali nesmierne radi.

„Pracovala aj ako zástupkyňa riaditeľa školy a s jej prácou som bol vždy mimoriadne spokojný. Nechcem veriť tomu, že už nie je medzi nami. Stále mám pocit, akoby bola doma na home-office a čoskoro sa opäť vráti medzi nás,“ povedal riaditeľ gymnázia Peter Černý.

zdroj: zivot.pluska.sk

Kde sa nakazila?

Evin partner Miloš len ťažko hľadal slová, ktorými by vedel pre denník Nový čas vyjadriť svoj žiaľ. Matne si spomína na moment, kedy sa podľa neho obaja nakazili. Podľa jeho slov to mohlo byť v obchode.

„Myslím si, že to mohlo byť v obchode, keď som išiel do pekárne. Obaja sme naozaj nikam nechodili, len do obchodu. Boli sme stále spolu doma. Najskôr to chytilo mňa a o deň neskôr aj moju Evičku. Zo začiatku sme mali len nízke teploty, tak 37 °C, neskôr to bolo aj 38 °C. Evka sa cítila zle, a tak musela po dvoch týždňoch do nemocnice. Stále sme si volali. Informovala ma o všetkom, čo sa s ňou deje v galantskej nemocnici. Tam sa však jej stav už veľmi zhoršoval, spomína Miloš, ktorý do poslednej chvíle veril, že to Eva zvládne.

Zápal pľúc a kašeľ

Žiaľ, nestalo sa tak. Silný zápal pľúc bol nad sily jej organizmu. Milošovi ešte volala z nemocnice a pýtala sa ho, ako mu je. On to zvládol, ale ona nie. Mala silný kašeľ a ťažko sa jej dýchalo. V roku 2018 podstúpila Evka zložitejší operačný zákrok, v ďalšom roku mala zdravotné komplikácie. Je pravdepodobné, že aj preto jej oslabené a vyčerpané telo ťažšie odolávalo tomuto vírusu.

„Osobne túto ‚pliagu‘ vnímam tak, že keď sa dostane do ľudského organizmu, ,zoskenuje‘ choré a slabé miesta človeka a prostredníctvom silného zápalu na ne udrie,“  vyjadril sa Miloš.

Milovala športy a turistiku

Učiteľka Evka mala z predošlého vzťahu dve deti. Bola úžasná mama, obetavá a skromná. S Milošom boli spolu päť rokov.

„Aj snubný prsteň chcela ten najlacnejší. Plánovali sme v tomto roku svadbu, no, žiaľ, namiesto toho som ju vo februári pochoval. Odvtedy ani nespávam a stále na ňu myslím. Premýšľam nad tým, že keby išla skôr, možno tu ešte mohla byť. Bola taká plná života. Milovala šport, turistiku a všetko sme robili spolu,“ vyjadril sa Miloš, ktorý ani netuší, ako bude teraz ďalej žiť.

Evka mala dve deti, ktoré sú už dospelé, a tie Milošovi teraz so všetkým pomáhajú. Zronený Miloš tvrdí, že ich príbeh lásky by bol inšpiráciou aj pre Hamleta. K zverejneniu smutného prípadu pristúpil s myšlienkou:

„Miláčik, súhlasil som, aby sa všetci o tebe a o nás dozvedeli a aby som tak uctil a zachoval tvoju pamiatku a odkaz. Budem robiť všetko pre to, aby som konal tak, aby si bola so mnou spokojná, keď sa spolu nakoniec stretneme už navždy…“

zdroj: zivot.pluska.sk

Podporte článok zdieľaním.

Zdroje: zivot.pluska.sk, novycas.sk
Zdieľať na Facebooku