17.05.2021, meniny má
11. júna 2020

Nájdete tu zrúcaninu gotického hradu aj netradičnú rozhľadňu. Čo všetko ukrýva dedinka Cerová na Záhorí?

Nájdete tu zrúcaninu gotického hradu aj netradičnú rozhľadňu. Čo všetko ukrýva dedinka Cerová na Záhorí?
Zdroj: cestovanie.pravda.sk/kallima.sk
reklama

Cerová je malá obec pri Karpatoch vzdialená od Serede necelú hodinu cesty autom alebo sa tam môžete vybrať aj vlakom z Trnavy. Svojou ponukou turistických atrakcií poteší všetkých výletníkov.

Milovníkov histórie určite zaujme hrad s krásnym výhľadom, ale nájdete tu aj veternú elektráreň a na svoje si prídu aj milovníci prírody. Dedinka je totiž obklopená pásmi lúk a lesov. Aj Cerová je dôkazom toho, že Slovensko ukrýva mnoho krásnych miest, ktoré môžete navštíviť behom víkendu alebo tu môžete tráviť aj letnú dovolenku.

Hrad Korlátka

Zrúcanina kamenného gotického hradu stojí na skalnom zube Malých Karpát. Prvá písomná zmienka o hrade pochádza z roku 1289, no tvar veže a účel hradu dokazujú, že hrad bol postavený už v druhej polovici 13. storočia. Pôvodne išlo o strážny hrad, ktorý mal strážiť tzv. Českú cestu a západnú hranicu Uhorska. Panstvo ho postupne opustilo a presťahovalo sa do luxusnejších a pohodlnejších kaštieľov.

Poslednými šľachtickými majiteľmi hradu boli Pongráczovci a Appónyiovci. Od polovice 18. storočia začal hrad pustnúť a chátrať. Zo samotného hradu toho síce nezostalo veľmi veľa, ale aj zrúcanina stále dýcha históriou a osobitnou atmosférou. Navyše je hrad voľne prístupný a je z neho krásny výhľad na okolitú prírodu.

zdroj: myzahorie.sme.sk

zdroj: myzahorie.sme.sk

Rozhľadňa Rozbehy

Táto rozhľadňa určite nie je jedna z najväčších či najvyššie položených rozhľadní na Slovensku, ale je unikátna svojou netradičnou kamennou stavbou. Nachádza sa v nadmorskej výške 460 metrov a samotná rozhľadňa je vysoká 7 metrov. Ide o pomerne novú stavbu, keďže otvorená bola v októbri 2009.

Rozhľadňa je obložená prírodným kameňom, čo robí jej vzhľad naozaj unikátnym. Je z nej krásny výhľad na severnú časť Záhorskej nížiny, ako aj na najvyšší vrch Malých Karpát Záruby s hradom Ostrý Kameň. Na západnej strany uvidíte Chvojnickú pahorkatinu s vrchom Zámčisko aj moravskú Pálavu.

zdroj: kamnavylety.sk

zdroj: kamnavylety.sk

Turistika

Samozrejme, že k hradu či rozhľadni sa môžete vyviezť autom, no ak si chcete užiť aj trochu turistiky, z Cerovej sem vedie hneď niekoľko trás po žltej značke. Prejsť sa tak môžete cez obec Prievaly či Jablonica. Ak sa rozhodnete začať pri neďalekej vodnej nádrži Buková, potom vás k hradu privedie modrá značka. Vydať sa môžete aj po zelenej značke, ktorá vás prevedie cez Rozbehy.

Tí odvážnejší turisti sa môžu vydať až k hradu Ostrý Kameň, ktorý leží na najvyššom vrchu Malých Karpát. Aj v tomto prípade ide o zrúcaninu pohraničného hradu, ktorý vznikol v 13. storočí. Od Bukovej by vám to k Ostrému Kameňu malo trvať približne 3 – 4 hodiny.

vodná nádrž Buková. zdroj: vitajtevtrnave.sk

hrad Ostrý Kameň. zdroj: mypezinok.sme.sk

Prvá veterná elektráreň na Slovensku

Prvá veterná elektráreň na Slovensku sa nachádza pri obci Cerová, kúsok od rozhľadne Rozbehy. Keďže ide o historicky prvú veternú elektráreň na našom území a je na ňu pekný výhľad z neďalekej rozhľadne, stala sa tak turistickou atrakciou. Už počas výstavby sa na ňu denne prišlo pozrieť 300 – 400  ľudí. Skúšobná prevádzka elektrárne začala v roku 2003.

Elektráreň sa skladá zo štyroch veterných turbín, pričom každý stĺp je 78 metrov vysoký. Elektráreň začína vyrábať elektrickú energiu pri rýchlosti vetra 4m/s, maximálny výkon dosahuje od 14 m/s a sama sa zastaví pri rýchlosti vetra 25 m/s.

zdroj: myzahorie.sme.sk

Boli ste už v Cerovej? Budeme radi, ak sa s nami podelíte v komentároch o vaše dojmy. Veríme, že sme vás týmto článkom inšpirovali a do svojich cestovateľských plánov zahrniete aj toto krásne miestečko, ktoré leží len cca 50 kilometrov od Serede.

Páčil sa vám článok? Podporte ho zdieľaním.

Zdroje: hrady-zamky.sk, dobrenoviny.sk, wikipedia.org, kamnavylety.sk, cestovanie.pravda.sk, obeccerova.sk
Zdieľať na Facebooku