25.02.2025, meniny má
11. decembra 2020

Najobľúbenejšie mená na Slovensku za rok 2020 sú už známe. Nájdu sa medzi nimi aj malí Seredčania?

Najobľúbenejšie mená na Slovensku za rok 2020 sú už známe. Nájdu sa medzi nimi aj malí Seredčania?
Zdroj: unsplash.com
reklama

Rok 2020 sa pomaly blíži ku koncu, a preto sa poďme spoločne pozrieť, ktoré mená sa bábätkám dávali najviac. TASR o rebríčku informoval tlačový odbor Ministerstva vnútra SR. Do Top 20 sa dostali aj zahraničné mená, ktoré každý rok naberajú na popularite. Udržali si prvenstvo mená z minulého roka alebo nastala zmena?

Zvíťazila Ema a Jakub

Sofia zvíťazila minulý rok, no tentokrát ju predbehla Ema, ktorá sa teší čoraz väčšej obľube. V roku 2020 pribudlo až 770 nositeliek tohto krásneho mena. Z rebríčka vypadli Tamara, Laura a Michaela. Novopečení rodičia si obľúbili aj mená Nina, Viktória, Eliška, Natália, Nela, Sára, Mia a Hana.

Medzi chlapcami si prvenstvo obhájil Jakub, ktorý tento rok pribudol v 1 229 rodných listoch. V zozname sa zmenilo len poradie, no nepribudlo žiadne nové meno. Medzi ďalšie obľúbené mená patria Samuel, Michal, Adam, Tomáš, Filip, Oliver, Martin, Matej a Lukáš.

Na Slovensku pribudli aj Neymar či Infinity

Každý rok pribúdajú aj nové nezvyčajné mená, ktoré by ste v našom kalendári hľadali len ťažko. Tentokrát k dievčatám pribudla aj Hermiona, Šeherezáda, Kleopatra, Andromeda, Perpetua, Ariel, Fabiola či Infinity a k chlapcom Achille, Kassandros, Melody, Mustafa, Neymar, Rolex, ale aj Vladan či Vieroslav.

reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama

Na Slovensku žije v súčasnosti najviac mužov s menami Peter, Ján a Jozef. U žien je to Mária, Anna a Zuzana.

 

Zdroj: minv.sk

Zdroj: minv.sk

Zákon o mene a priezvisku umožňuje podľa ministerstva vnútra mať najviac tri mená. Nemožno určiť meno hanlivé, neosobné alebo domácku podobu mena. Takisto nemožno dať dieťaťu prvé meno totožné s menom žijúceho súrodenca uvedeným v matrike na prvom mieste. Nie je tiež možné osobe mužského pohlavia určiť ženské meno a naopak.

Tieto obmedzenia sa nevzťahujú na cudzojazyčné meno, ak je všeobecne známe, že takéto použitie mena je v súlade s tradíciou štátu, kde je takéto meno obvyklé. Na požiadanie matričného úradu tieto skutočnosti preukazuje rodič dieťaťa potvrdením zastupiteľského úradu cudzieho štátu.

Páčil sa vám článok? Podporte ho zdieľaním.

Zdroje: dobrenoviny.sk, minv.sk
Zdieľať na Facebooku