21.05.2024, meniny má
26. augusta 2023

Najstaršia občianka Serede Terézia Koščová má dnes 100 rokov. Gratulujeme ku krásnemu životnému jubileu

Najstaršia občianka Serede Terézia Koščová má dnes 100 rokov. Gratulujeme ku krásnemu životnému jubileu
Zdroj: seredsity.sk
reklama

Sme veľmi poctení, že vám môžeme opäť dať do pozornosti najstaršiu žijúcu občianku mesta Sereď, ktorou je pani Terézia Koščová. Pani Koščová sa narodila 26. augusta 1923, celý svoj život prežila v našom meste. Práve dnes je pre ňu jeden špeciálny a výnimočný deň – oslavuje totiž nádherné 100. narodeniny.

Pani Terézia bola predsedkyňou výboru žien a tiež členkou predsedníctva národného výboru v 8. odbore. Svoj život zasvätila školstvu, v ktorom pôsobila nielen ako učiteľka, ale aj ako dlhoročná riaditeľka materských škôl v Seredi na Cukrovarskej a Podzámskej ulici.

Vychovala v nich niekoľko stoviek Seredčanov, ktorí možno na ňu spomínajú dodnes. Aj ona sama si pamätá krásne detské básničky, ktoré sa učili s deťmi pred desiatkami rokov.

Návod na dlhovekosť?

Celý život prežila pani Koščová na Dolnomajerskej ulici, kde bola do času, kým sa vedela o seba postarať sama, respektíve s pomocou rodinných príslušníkov. Momentálne sa už viac ako dva roky nachádza v Zariadení opatrovateľskej služby v Šintave, kde sa o ňu vzorne starajú a udržujú ju v skvelej kondícii.

reklama

Zdroj: seredsity.sk

Nás dnes 100-ročná Seredčanka už v minulom roku prekvapila svojou vitálnosťou a energiou. Rozprávala sa s nami niekoľko hodín a my sme s obrovským záujmom len sedeli a počúvali s otvorenými ústami.

Zázračný liek na dlhovekosť vraj nemá. Hovorí, že jej dlhovekosť je súhra okolností. Vždy sa však snažila žiť pozitívne, nech sa deje čokoľvek, a človek sa musí vysporiadať so všetkým, čo mu život prinesie. Dlhovekosť však nesie aj smutný údel, ktorý sa nevyhol ani pani Terézii. Prežila nielen svojho manžela, ale aj jedno zo svojich dvoch detí.

V pamäti má mnohé spomienky

Za svoj život zažila 10 prezidentov od čias Masaryka až po Zuzanu Čaputovú. Pamätá si nielen hrôzostrašnú históriu Slovenského štátu, počas ktorého jej odviedli na smrť v dobytčích vagónoch mnohých priateľov z nášho mesta, ale aj dlhoročný totalitný režim v podobe socializmu.

Zdroj: seredsity.sk

Ako sama tvrdí, nikdy sa nežilo lepšie ako v období demokracie a jediné, čo si momentálne najviac praje, je mier na celom svete, aby ľudia už nikdy nemuseli zažiť a vidieť to, čo musela ona.

Sereď bola jej domovom bezmála celých 100 rokov. Za ten čas mnoho zažila a nadobudla obrovské množstvo skúseností, ktoré pre nás budú poučné aj v dnešnej dobe.

My jej k tomuto úctyhodnému jubileu prajeme hlavne veľa zdravia a neutíchajúceho elánu, ktorý z nej vyžaruje.

Zdroj: seredsity.sk

Zdroj: seredsity.sk

Zdroj: seredsity.sk

Zdroj: seredsity.sk

Zdroje: seredsity.sk
Zdieľať na Facebooku