Hoci pavúky nie sú vo všeobecnosti príliš obľúbené, často pomáhajú udržiavať rovnováhu v ekosystéme tým, že znižujú počet rôznych druhov hmyzu.
Napriek tomu, že mnohých z nás to neteší, pavúky bývajú súčasťou aj našich domácností. Dôvodov, prečo sa im tak páči u nás v domoch a bytoch je hneď niekoľko. Či už ide o hľadanie potravy – čo môžu byť muchy a komáre, alebo hľadanie bezpečného úkrytu pred vonkajšími podmienkami.
Niektoré pavúky sa do domov dostanú náhodne pri hľadaní nového územia, pri prechode cez otvorené dvere, okná alebo praskliny. To bol zrejme aj prípad toho, ako sa u nás v Šúrovciach (pozn. redakcie: v domácnosti redaktorky článku) objavil strehúň škvrnitý.
Strehúň škvrnitý je považovaný za najväčšieho pavúka vyskytujúceho sa na našom území. Má tmavohnedé alebo šedo-hnedé sfarbenie s výraznými svetlými škvrnami na brušku. Dorastá do veľkosti až okolo 3 cm (s natiahnutými nohami až 7 cm), pričom samice sú väčšie ako samci.
Tento pavúk žije prevažne v teplejších oblastiach a uprednostňuje suché a piesčité biotopy, kde si vyhrabáva nory v zemi. Nie je to úplne typický pavúk, ktorý si tvorí pavučiny. Naopak, loví aktívne. Väčšiu korisť strehúň loví skokom. Svoj úlovok potom omámi jedom a strekne do nej tráviacu tekutinu. Medzi jeho úlovkami sa môže ocitnúť dokonca aj veľká kobylka zelená.
Hoci jeho jed nie je pre človeka smrteľný, uhryznutie môže byť bolestivé, spôsobiť opuch alebo mierne príznaky, ako sú bolesť hlavy alebo závraty.
Strehúň škvrnitý je rozšírený hlavne v juhovýchodnej Európe, ale možno ho nájsť aj v teplejších oblastiach strednej Európy, vrátane južného Slovenska. V dôsledku oteplenia sa v posledných rokoch objavuje aj na miestach, kde sa predtým nevyskytoval.