05.08.2020, meniny má
reklama
27. novembra 2019

Naše Kino Nova sa stalo najekologickejším a ekonomicky najefektívnejším kinom na Slovensku

reklama

Kino Nova v Seredi navštevuje každoročne veľké množstvo divákov. Pred dvoma rokmi sa zistilo, že výrobca nášho nového projektora zaviedol tzv. retrofity, čiže modernizáciu projektora na laserový. Jediným nedostatkom bolo, že súčasný systém 3D a plátna bol s laserovým projektorom nepoužiteľný. Plusy však prevážili nad mínusmi a čas dal nášmu kinu za pravdu, kedže sa práve v tomto roku začali závažnejšie problémy so starým projektorom a serverom. Preto táto modernizácia prišla ako záchrana.

Prispelo aj mesto

V roku 2019 predložilo naše Kino Nova ako prvé na Slovensku žiadosť na Audiovizuálny fond na modernizáciu projektora laserovým svetelným zdrojom. Zelenú projektu Modernizácia vybavenia kina NOVA Sereď III dalo Mestské zastupiteľstvo v Seredi a následne aj Audiovizuálny fond dotáciou 22 000 eur. Je to už štvrtá úspešná žiadosť na technické vybavenie kina. V troch predchádzajúcich bolo kino kompletne digitalizované a boli vymenené všetky sedačky.

Boli sme pri tom, ako prebiehala realizácia

V októbri tohto roka zrealizovala firma Optio s.r.o. v spolupráci s výrobcom projektora z Belgicka v našom kine výmenu svetelného zdroja a zároveň vymenili server, s ktorým boli už spomínané problémy. Po tejto výmene bola už funkčná 2D laserová projekcia. Boli sme svedkami vyčistenia a výmeny optiky (tzv. light engine), namontovalo sa taktiež nové plátno a nový 3D systém.

Deň po výmene, 21. novembra 2019, sa na Slovensku zrealizovala prvá 3D laserová kinoprojekcia filmu Ľadové kráľovstvo 2, a to práve v Seredi. Po výmene dostal projektor 5-ročnú záruku na všetky časti vrátane svetelného výkonu. Ten by mal byť aj po 25 000 hodinách stále na úrovni spĺňajúcej štandardy. Rok projekcie v našom kine predstavuje cca 1 000 hodín. Hodnota celkovej modernizácie predstavuje sumu skoro 84 000 eur, avšak Kino Nova verí, že prostriedky sa vrátia tak, ako sa vrátili aj pri predošlých investíciách.

 

Aké sú výhody nového kina?

Prínosy nového laseru by sme mohli zhrnúť do „5 Z“:

  • znížená spotreba (doteraz sa v projektore nachádzala 6000 W žiarovka, ktorá vydržala 600 hodín, aktuálne je tam 1000 W)
  • znížená produkcia nebezpečných odpadov (doteraz muselo kino zakúpiť dve xenónové lampy ročne)
  • zvýšená bezpečnosť prevádzky (pri výmene alebo nedodržaní životnosti lampy hrozil jej výbuch)
  • znížená tvorba tepla (laser nepotrebuje extrémne chladenie)
  • zníženie prevádzkových nákladov (odpadá pravidelné kupovanie lámp a servis všetkých zariadení každých 5 rokov).

Čo prinesie laser divákom?

Výhod je rovnako 5: viac lepších farieb, viac svietivosti, viac kontrastu, lepšie 3D premietaniestabilita kvality obrazu. Zvyšujú sa všetky parametre projekcie.

Kino sa dočkalo aj 3D zmien. Laserová technika, ktorou doteraz disponovalo, nie je kompatibilná so starším 3D systémom a bolo na ňu potrebné špeciálne plátno. Zmena nastáva nielen v kvalite – výkon nového 3D je skoro dvojnásobný a má všetky výhody laserovej projekcie, ale aj v prevádzke. Doteraz si diváci okuliare požičiavali. Teraz sa prevádzka zjednoduší. Divák si zakúpi okuliare pri pokladni a potom si ich už len opakovane prinesie na projekciu. Okrem kvality 3D stúpne aj variabilita okuliarov. Doteraz bol k dispozícii len jeden model pre deti a jeden pre dospelých. Novinkou budú klipy na okuliare a viac druhov okuliarov pre dospelých. Ceny sa budú pohybovať od 1 do 3 eur. Okuliare si divák odnesie domov a prinesie znova alebo môže kúpiť iný druh, ak napríklad vyrastie alebo začne nosiť dioptrické okuliare. Práve nositelia okuliarov najviac ocenia tieto zmeny.

Prechodom na laser sa stalo naše kino nielen ekonomicky najefektívnejším a najekologickejším na Slovensku, ale zároveň sa v kvalite projekcie zaradilo hneď za také kiná, ako je IMAX v Bratislave. Napriek tomu však nezvyšuje cenu vstupného a diváci si môžu vychutnať skutočne špičkovú kvalitu doma v ich mestskom kine – prvom 3D laserovom kine na Slovensku.

Príslušenstvo po digitalizácii, zdroj: vidici.sk

Páčil sa vám článok? Podporte ho zdieľaním.

Zdieľať na Facebooku