28.05.2020, meniny má
9. decembra 2019

Naše okresné múzeum slávi 50 rokov činnosti. Prečo sa oplatí navštíviť?

Naše okresné múzeum slávi 50 rokov činnosti. Prečo sa oplatí navštíviť?
Zdroj: muzeumgalanta.sk
reklama

Možno ste galantské múzeum navštívili ešte počas základnej školy alebo neskôr s vlastnými deťmi v rámci niektorej z jeho akcií. Vlastivedné múzeum v Galante je po našom seredskom najbližšie múzeum v okolí a jeho návšteva určite stojí za to. Špecializuje sa na dokumentovanie dejín mlynárstva v povodí Malého Dunaja a dolného toku Váhu.

Vznik múzea

Snahy o založenie múzea boli vyvíjané už v roku 1958, kedy vznikol Vlastivedný krúžok pri Okresnom dome osvety v Galante. Múzeum bolo napokon zriadené uznesením Rady Okresného národného výboru v Galante 1. apríla 1969 ako Okresné vlastivedné múzeum.

Spočiatku múzeum sídlilo v renesančnom kaštieli, ale kvôli nevyhovujúcim podmienkam sa v roku 1970 presťahovalo do neogotického kaštieľa, kde zotrvalo až do roku 1990. Kvôli rekonštrukcii sa múzeum muselo presťahovať do budovy Domu národov v Galante na Hlavnej ulici a po zmene vlastníka neogotického kaštieľa tu zostalo dodnes.

Renesančný kaštieľ v Galante. Zdroj: muzeumgalanta.sk

Zbierky a expozície

Základ múzejného fondu vytvorili v 70. rokoch školské zbierky z okolitých obcí. Postupne sa prostredníctvom zberov, darov a nákupov vybudoval zbierkový fond histórie, archeológie a etnografie. Výskumná činnosť múzea sa zameriavala na históriu regiónu, ľudové umenie a mapovanie starších aj najnovších dejín.

Časom sa do správy múzea dostali národné kultúrne pamiatky v okolí – kolový mlyn v Tomášikove (1982), v Jelke (1994) a Dom ľudového bývania v Matúškove (1984). Popri nich boli zriadené vysunuté expozície – pamätné domy v Trnovci nad Váhom (1978) a v Košútoch (1981) a Dom ľudového bývania v Šali (1979).

Dom ľudového bývania Matúškovo. Zdroj: muzeumgalanta.sk

Neskôr pribudla Expozícia histórie Galanty a meštianskej bytovej kultúry v Renesančnom kaštieli v Galante (1992), Expozícia tradičného ľudového bývaniaĽudovom dome vo Veľkých Úľanoch (1992) a expozície Spracovanie konopy a tkáčske remeslo a Čižmárske a obuvnícke remeslo v Dome ľudového bývania v Žihárci (2009).

V Obecnom múzeu vo Veľkej Mači bola vybudovaná expozícia Najstaršie dejiny regiónu Veľká Mača (1998), v hlavnej  budove múzea expozícia Mlynárstvo v oblasti Malého Dunaja  a dolného toku Váhu (2007) a Lekáreň (2009). Múzeum okrem toho participovalo predmetmi zo svojho zbierkového fondu aj na expozíciách Prehistória seredského regiónuVodný hrad ŠintavaMestskom múzeu v Seredi.

Expozícia Lekáreň. Zdroj: muzeumgalanta.sk

Expozícia Vodný hrad Šintava. Zdroj: muzeumgalanta.sk/muzeum.sered.sk

Výstavy aj koncerty

V rokoch 2013 – 2014 prešlo múzeum prestavbou a boli vybudované nové priestory a nádvorie. Zväčšenie priestoru zlepšilo výstavné možnosti a umožnilo vybudovať nové stále expozície archeológie, histórie aj ľudovej kultúry. Výstavná sála poskytuje priestor pre dočasné výstavy a vďaka dobrej akustike je vhodným miestom pre hudobné podujatia. Na zrekonštruovanom nádvorí sa teraz môžu realizovať tvorivé a remeselné dielne a hry.

Zdroj: FB Vlastivedné múzeum v Galante

Polstoročie fungovania

V tomto roku si Vlastivedné múzeum v Galante pripomína 50. výročie založenia a pri tejto príležitosti pripravilo pre návštevníkov výstavu 50 rokov činnosti Vlastivedného múzea v Galante. Výstava je sprístupnená do 31. januára 2020 počas otváracích hodín múzea: utorok – piatok od 9.00 hod. do 17.00 hod. a v sobotu od 13.00 hod. do 17.00 hod.

Otvorenie mlyna v Tomášikove v roku 1982. Zdroj: Vlastivedné múzeum v Galante

Výstava prostredníctvom panelov, dobových dokumentov a predmetov z jednotlivých fondov bilancuje výstavnú a expozičnú činnosť múzea. Na výstave je každý fond predstavený osobitne a priestor dostali aj ukážky činnosti konzervátorskej dielne. Okrem toho je v časti, ktorá bola pôvodne vybudovaná ako bankový trezor (sídlo múzea je bývalá budova banky), sprístupnená aj novovytvorená expozícia zbierky mincí korunového obdobia, ktoré boli nájdené v roku 1975.

Keď sa najbližšie vyberiete kvôli „vybavovačkám“ do Galanty, nájdite si chvíľu na relax v múzejných priestoroch. Vlastivedné múzeum v Galante má svojim návštevníkom rozhodne čo ponúknuť.

Páčil sa vám článok? Podporte ho zdieľaním.

Zdroje: TS Vlastivedné múzeum v Galante, muzeum.sk, muzeumgalanta.sk
Zdieľať na Facebooku