16.05.2022, meniny má
8. októbra 2020

Navštívte cez víkend otvorené parky a záhrady. Privíta vás aj Múzejná záhrada – miesto v srdci Serede

Navštívte cez víkend otvorené parky a záhrady. Privíta vás aj Múzejná záhrada – miesto v srdci Serede
Zdroj: vopz.sk/naucnechodniky.eu
reklama

Od roku 2012 organizuje Národný Trust n.o. podujatie Víkend otvorených parkov a záhrad. Začínali ešte v roku 2007, odkedy zorganizovali 11 ročníkov kultúrno-vzdelávacieho podujatia s názvom Víkend historických parkov a záhrad Bratislavy a postupne ho rozšírili aj do iných miest a obcí na Slovensku.

Inšpiráciou bolo podujatie podobného charakteru s názvom Open Garden Squares Weekend, ktoré od roku 1998 organizuje britská organizácia London Parks and Gardens Trust. Podujatie na Slovensku sa koná pod záštitou ministerky kultúry a ministra životného prostredia.

Nosná téma 12. ročníka

Tento rok sa podujatie uskutoční v dňoch 9. – 11. októbra 2020 a nosnou témou je Odovzdávanie vedomostí. Zahŕňa mnoho konceptov odovzdávania vedomostí, napríklad záhradníckych vedomostí z generácie na generáciu, prostredníctvom siete odborníkov (krajinárske, záhradnícke či botanické spoločnosti atď.), v rámci formálneho vzdelávania (školy venujúce sa záhradnej a krajinnej tvorbe či sadovníctvu), prostredníctvom osobnej i neosobnej formy interpretácie (komentované prehliadky parkov a záhrad, interpretačné panely, živé ukážky či umelecké formy interpretácie) atď.

Aké lokality sa môžu zapojiť?

Do tohto podujatia sa môžu zapojiť všetky parky a záhrady na Slovensku, ktoré sa môžu pochváliť niečím zaujímavým, napr. historickým významom, príťažlivým dizajnom, ekologickým prístupom, dendrologickými zbierkami či zaujímavými príbehmi.

reklama

Vítané sú aj iné zaujímavé a významné plochy zelene – ovocné sady, námestia s historickou zeleňou, historické cintoríny, arboréta či botanické záhrady. Podujatie je určené pre verejné i súkromné parky a záhrady. Dôležitým kritériom je aktívna snaha vlastníka o obnovu, údržbu a prezentáciu hodnôt prihlásenej lokality.

Otvorená múzejná záhrada v Seredi

Mestské múzeum v Seredi pozýva všetkých záujemcov v rámci Víkendu otvorených parkov a záhrad už túto sobotu 10. októbra 2020 do Múzejnej záhrady na prehliadky pod názvom GÉNIUS LOCI – miesto v srdci Serede. Prehliadky budú prebiehať v skupinách s maximálnym počtom 10 osôb od 10.00 hod. do 16.00 hod. za dodržania opatrení, ktoré vydal Úrad verejného zdravotníctva SR. Odborný výklad bude zameraný na históriu záhrady, fary a stredovekého kostola.

Zdroj: vopz.sk

Ďalšie otvorené parky a záhrady v okolí

Ukážková prírodná záhrada v Dlhej nad Váhom (18 km)

Program 10. 10. 2020:

 • 11.00 hod. Otvorenie Ukážkovej prírodnej záhrady
 • 14.00 hod. Kruh kváskovania
 • 15.00 hod. Tvorivá dielnička pre deti
 • 15.00 hod. Živá pôda – prednáška o mikrobióme pôdy, o súvislostiach obnovy života v pôde
 • 17.00 Ako si dopestovať domáce osivo

Sprievodný program: sprevádzanie prírodnou záhradou, predaj z dvora (domáce plodiny a výrobky), pozorovanie pôdnych vzoriek mikroskopom (prineste si vzorky pôdy), výstava domáceho osiva, hennovanie (pre deti aj dospelých).

Na návštevu tejto lokality je nutná registrácia vopred. Záujemcovia sa môžu nahlásiť na e-mailovú adresu zuzipas@gmail.com alebo sms na mobilné číslo 0944 521 863. Podujatie je možné organizovať pre skupinu s maximálnym počtom 50 ľudí. Viac informácií nájdete na tomto odkaze.

Zdroj: vopz.sk

Včelárske múzeum a arborétum v Kráľovej pri Senci (28 km)

Program 10. – 11. 10. 2020 (9.00 hod. – 18.00 hod.)

Prechádzka areálom arboréta a múzea so sprievodcom o 10.00 hod. a 14.00 hod. (vstupné dobrovoľné), v prípade záujmu a po dohovore vopred pripravíme degustáciu medovín (spoplatnená). Zariadenie ponúka možnosti zakúpiť si občerstvenie, suveníry a včelie produkty, posedenie v altánoch a pri vonkajších ohniskách pre rodiny s deťmi, detské ihrisko a i. Po dohovore vopred je možná aj prednáška pre organizovanú skupinu vo vnútorných priestoroch so stravou. V areáli je zabezpečený bezbariérový prístup s výnimkou hlavnej budovy a múzea. Ďalšie informácie nájdete na tomto odkaze.

Zdroj: naucnechodniky.eu

Historický park pri kaštieli v Dolnej Krupej (29,5 km)

Program 10. – 11. 10. 2020

Lektorované prehliadky parku so sprievodcom. Nutná je telefonická objednávka vopred na číslach 0917 839 555 alebo 033 245 31 31. Viac informácií nájdete na tomto odkaze.

Zdroj: vitajtevtrnave.sk

Arborétum Mlyňany SAV (64,1 km)

Program 10. – 11. 10. 2020 (8.00 hod. – 18.00 hod.)

Individuálne prehliadky arboréta. Viac informácií nájdete na tomto odkaze.

Zdroj: aurelium.sk

Stredisko environmentálnej výchovy Dropie v Zemianskej Olči (64,7 km)

Program 9. – 10. 10. 2020 (10.00 hod. – 18.00 hod.)

 • prechádzka po prírodnej ukážkovej záhrade s dropom Karčim – tlačeným sprievodcom Príbeh krajiny so zaujímavými úlohami na vypracovanie,
 • výstava Starý Žitný ostrov – prehliadka starého poľnohospodárskeho náradia a fotografií Dolného Žitného ostrova,
 • zážitkové putovanie Ostrovnými lúkami „Lúčnym expresom“ – na voze s koňom Hamvasom, (len v sobotu 10. 10. 2020),
 • ochutnávka limonád z liečivých byliniek z prírodnej ukážkovej záhrady,
 • „pátračka“ – questová hra v „Zlatej záhrade“,
 • tvorivé aktivity pre deti v prírodnej ukážkovej záhrade,
 • objavovanie stromov v „Zlatej záhrade chutí“,
 • prezentácia Premeny Dolného Žitného ostrova (piatok 9. 10. 2020 o 17.00 hod.),
 • pre potešenie zaujímavosti z Ostrovných lúk (dary prírody a suveníry z prírodných materiálov)

Ďalšie informácie nájdete na tomto odkaze.

Zdroj: vopz.sk

Veríme, že si z ponúkaného programu niečo vyberiete a strávite tak príjemný víkend v objatí prírody.

Páčil sa vám článok? Podporte ho zdieľaním.

Zdroje: vopz.sk, FB Mestské múzeum - Fándlyho fara v Seredi
Zdieľať na Facebooku