05.12.2021, meniny má
21. októbra 2021

Nelegálnu skládku pri záhradkách musí mesto opäť odpratať. Občania by sa mali zelených odpadov zbavovať úplne inak

Nelegálnu skládku pri záhradkách musí mesto opäť odpratať. Občania by sa mali zelených odpadov zbavovať úplne inak
zdroj: seredsity.sk
reklama

V záhradkárskej oblasti v Seredi za hrádzou (títešom) mesto pred pár rokmi povolilo majiteľom záhradiek ukladať biologicky rozložiteľný odpad. Neskôr však bola táto skládka zrušená a s pomocou seredských ženistov zlikvidovaná. Ako však informovali Seredské novinky, znova tu bola vytvorená tentokrát už nelegálna skládka.

Opätovné využívanie skládky si „odskáču“ všetci

Nanovo vytvorenú skládku musí mesto v týchto dňoch znova vyčistiť. Ľudia si totiž nezvykli, že tieto priestory už ako skládku bioodpadu využívať nesmú. Mesto chce, aby tu zostal poriadok, a preto žiada občanov, aby zákaz skládky rešpektovali. V súvislosti s tým požiadalo o spoluprácu a monitorovanie skládky aj mestskú políciu.

Okrem bioodpadu táto skládka obsahovala plasty, ale aj stavebný či zmesový komunálny odpad, čo sťažilo jej odpratanie a odrazilo sa to aj v sume za jej likvidáciu.

„Občania si možno neuvedomujú súvislosti, no takto premiešaný a znehodnotený materiál sa nedá recyklovať a ani kompostovať. Problém bol nájsť odpadovú spoločnosť, ktorá by mala záujem o druhotné zhodnotenie takejto hmoty. Predpokladané náklady na likvidáciu čiernej skládky sú vo výške 4-tisíc eur a budú premietnuté do poplatku za komunálny odpad,“ vysvetlila pre Seredské novinky vedúca Oddelenia životného prostredia Zuzana Vohláriková.

Požiadajte o kompostér

Ako bolo spomenuté, vyčistené priestory pri záhradkách bude monitorovať aj mestská polícia. Vinníkom, ktorých odhalí pri vyvážaní akéhokoľvek odpadu na túto plochu, uloží blokovú pokutu.

Mesto Sereď sa preto obracia na záhradkárov z tejto oblasti a na všetkých, ktorí vynášali zelený odpad na toto miesto, s prosbou, aby tak už nerobili. Obyvatelia Serede majú totiž možnosť bezplatne odovzdať svoj bioodpad spolu s inými typmi odpadu na zberný dvor mesta na Cukrovarskej ulici.

Otváracia doba nášho zberného dvora je od utorka do soboty od 7.00 hod. Presné otváracie hodiny zberného dvora sme uviedli aj v našom nedávnom článku.

V prípade záujmu zabezpečí mesto Sereď záhradkárom aj kompostéry na tento typ odpadu. Požiadať o ne môžu na Oddelení životného prostredia, kde sa môžu obrátiť priamo na vedúcu oddelenia Zuzanu Vohlárikovú e-mailom na zuzana.vohlarikova@sered.sk.

zdroj: seredsity.sk

zdroj: seredsity.sk

zdroj: seredsity.sk

zdroj: seredsity.sk

zdroj: seredsity.sk

zdroj: seredsity.sk

zdroj: seredsity.sk

Podporte článok zdieľaním.

Zdroje: seredskenovinky.sk
Zdieľať na Facebooku