01.03.2021, meniny má
31. decembra 2020

Nemocnice kolabujú, zatvárajú sa aj lyžiarske strediská. Vláda sprísnila opatrenia, dôležitá je však aj vaša pomoc

Nemocnice kolabujú, zatvárajú sa aj lyžiarske strediská. Vláda sprísnila opatrenia, dôležitá je však aj vaša pomoc
Zdroj: tvnoviny.sk
reklama

Nemocnice sú stále viac preťažené, zdravotníci už nevládzu. Chorých neustále pribúda, lôžka sa míňajú. Vláda sa preto rozhodla prijať opatrenia, ktoré by tejto situácii mohli pomôcť. Dnes na silvestrovské popoludnie zvolal premiér Igor Matovič mimoriadne rokovanie vlády.

Oznámil to doobeda na sociálnej sieti s dodatkom, že situácia je mimoriadne vážna. Celé Slovensko by podľa jeho slov malo prijať nové alebo vylepšené opatrenia, ktoré začnú platiť od dnešnej polnoci na Nový rok a niektoré v ďalších nasledujúcich dňoch.

„Najzásadnejšie z nich je zrušenie akýchkoľvek domácich návštev, t. j. vytváranie akýchkoľvek tzv. bublín bude zrušené. Práve nedodržiavanie odporúčaní a opatrnosti pri stretávaní v domácnostiach sa dnes javí ako najzásadnejší epidemiologický problém. Bohužiaľ, mnohí ľudia chodia po návštevách krížom-krážom… a nemocnice kolabujú. Masovo v nich pribúdajú starí rodičia, ktorých prišli na sviatky deti navštíviť. Bohužiaľ, aj s neželaným darčekom. PROSÍM VÁS, vzhľadom na absolútne vyčerpaných zdravotníkov v nemocniciach, OSTAŇTE TAM, KDE STE a zrušte akékoľvek plány na dnešné bujaré oslavy s ľuďmi mimo Vašej domácnosti. Ide doslova o život. Ď.,“ uverejnil na sociálnej sieti Facebook premiér Matovič.

Priestor na očkovanie

Rokovanie vlády avizoval minister zdravotníctva Marek Krajčí ešte včera. Pôvodne navrhoval prijať  tieto opatrenia k 4. januáru 2021. Sprísnenie týchto opatrení má zamedziť množstvu ľahko odvrátiteľných úmrtí. Taktiež má pomôcť znížiť enormný tlak na nemocnice alebo vytvoriť tak veľmi potrebný priestor na očkovanie zdravotníkov, zamestnancov a klientov zariadení sociálnych služieb a tých najrizikovejších skupín.

Toto sú hrdinovia

zdroj: cas.sk

Prijaté opatrenia

Medzi nové opatrenia, ktoré vláda pred chvíľkou prijala a platia od 1. januára 2021 od 5.00 hod. ráno do 24. januára 2021 do 24.00 hod. patrí:

 • zákaz akýchkoľvek domácich návštev,
 • zákaz vytvárania nových tzv. „bublín“,
 • zakázané sú návštevy mimo osôb v jednej domácnosti,
 • od polnoci musia zavrieť brány všetky lyžiarske strediská,
 • hostia, ktorí sú už ubytovaní na hoteloch, môžu zostať, pobyty sa však nepredlžujú a ďalší hostia už nemôžu prísť,
 • od polnoci sa menia pravidlá aj pre hotely,
 • zakázané je konzumovať jedlo v prevádzkach,
 • zákaz otvorenia kostolov pre verejnosť,
 • zákaz cestovania mimo okresu (okrem cesty do práce),
 • pobyt v prírode môže byť len v rámci okresu,
 • zamestnanie len formou home-office, ak je to možné,
 • na základe rozhodnutia zamestnávateľa platia výnimky v zamestnaní,
 • pohreb maximálne 6 ľudí.

Prezidentka prosí o zodpovednosť

Vieme, že všetci chcete osláviť Silvester. Príchod Nového roka je udalosť, ktorá sa oslavuje odnepamäti. Avšak tento rok by sme si mali uvedomiť, že to, ako sa zachováme dnes, ovplyvní najbližšie dva týždne. Prosíme vás preto, aby ste dnešné oslavy slávili naozaj len s najbližšími.

Aj podľa slov prezidentky Zuzany Čaputovej by sme mali privítať Nový rok s nádejou a pokorou, ušetriť si sily, ktoré budeme veľmi potrebovať. Taktiež tvrdí, že posledné chvíle starého roka a nastávajúca silvestrovská noc vo veľkej miere určí epidemiologickú situáciu najbližších dní a týždňov.

Podporte článok zdieľaním.

Zdroje: tvnoviny.sk, aktuality.sk
Zdieľať na Facebooku