13.08.2022, meniny má
2. augusta 2022

Nenechajte si ujsť jedinečnú príležitosť obzrieť si autentickú repliku rímskej veslice. Kde všade na Slovensku zakotví ?

Nenechajte si ujsť jedinečnú príležitosť obzrieť si autentickú repliku rímskej veslice. Kde všade na Slovensku zakotví ?
Zdroje: visitbratislava.com/fau.eu
reklama

Letné mesiace ponúkajú hromadu možností, ako stráviť voľné dni na zaujímavých akciách a podujatiach. Jednou z nich bude aj plavba autentickej repliky rímskej veslice na Dunaji.

Vyrazte preto do Bratislavy a nechajte sa uniesť loďou Danuvina Alacris, ktorá bola postavená len s použitím rímskych technologických postupov z dobových materiálov. Jej plavba začala 15. júla 2022 v nemeckom Ingolstadte a potrvá až do 4. novembra, kedy zakotví v Rumunsku. Od roku 2023 bude vystavená na každom pilotnom mieste jeden rok.

Replika veslice zo 4. storočia

Loď Danuvina Alacris je modernou replikou rímskej veslice, ktorá sa v dávnych časoch plavila po rieke Dunaj a strážila hranicu medzi Rímskou ríšou a necivilizovanou pustatinou, tzv. „Barbaricum“. Stavba tejto autentickej repliky z dobových materiálov trvala dva roky a na svoju cestu vyrazila 15. júla 2022 spolu s 30-člennou posádkou v dobových kostýmoch.

Replika rímskej riečnej veslice typu Lusoria zo 4. storočia je dlhá približne 17 až 21 metrov. Jej maximálna šírka bola približne 2,5 metra a výška asi 90 centimetrov. Plavba tejto historickej nádhery sa uskutočňuje v rámci medzinárodného projektu Living Danube Limes.

reklama

„Living Danube Limes spája podunajský región a jeho zdieľané rímske dedičstvo, podporuje spoločnú rímsku značku, ochraňuje a zachováva kultúrne dedičstvo, vytvára udržateľné riešenia pre cestovný ruch a tiež usiluje o Kultúrnu cestu pozdĺž celého podunajského regiónu,“ uviedlo turistické centrum Visit Bratislava.

Zdroj: br.de

Na Slovensku ju čaká niekoľko zastávok

Prvá zastávka historickej lode na Slovensku bude na hrade Devín v piatok 5. augusta okolo 16.00 hod., kde ju privíta starostka Devína v sprievode šermiarskej skupiny Tostabur. Tešiť sa môžete na ukážku rímskych hier v ich podaní.

Hlavný program sa odohrá na nasledujúci deň 6. augusta v Karloveskej zátoke, kde o 12.00 hod. privíta posádku primátor Bratislavy Matúš Vallo. Loď bude sprístupnená verejnosti, ktorá bude mať možnosť zaveslovať si v ramene. V rámci programu sa opäť predstavia rímski vojaci z Tostaburu.

O 15.00 hod. loď vyrazí dolu Dunajom v sprievode 50 kajakov do Čunova k Danubiane, kde bude cez noc kotviť. Pre verejnosť sa naskytne jedinečná príležitosť zakývať veslárom z celého sveta z dunajských brehov.

Zdroj: visitbratislava.com

Zakotví aj v Komárne na Rímskych slávnostiach

V nedeľu 7. augusta navštívi posádka lode Antickú Gerulatu – novú lokalitu UNESCO, kde ju privítajú starostky Rusoviec a Čunova. V Múzeu Antickej Gerulaty si budete môcť taktiež pozrieť premietané zábery z plavby lode.

V pondelok 8. augusta odpláva loď smerom k Iži a Komárnu, kde sa 9. augusta 2022 uskutočnia veľké Rímske slávnosti. V utorok 10. augusta 2022 odpláva do Ostrihomu a program preberá maďarská strana.

Zdroj: visitbratislava.com

Páčil sa vám článok? Podporte ho zdieľaním.

Zdroje: goout.net, visitbratislava.com
Zdieľať na Facebooku