15.08.2020, meniny má
reklama
28. júla 2020

Nezabudnite sa dnes chrániť pred slnkom. SHMÚ vydalo na dnes varovanie pred horúčavami

Nezabudnite sa dnes chrániť pred slnkom. SHMÚ vydalo na dnes varovanie pred horúčavami
Zdroj: patch.com
reklama

Nie všetkým ľuďom vyhovujú vysoké teploty. Niektorí ľudia si nižšie teploty počas leta vyžadujú a pochvaľujú. Iným naopak samozrejme chýbajú tropické horúčavy, aby si mohli naplno užiť letnú dovolenku pri vode, na slnku a poriadne opálení.

Ak patríte k ľuďom, ktorí si radšej ošetrujú spáleniny než sedia v tieni, môžete sa tešiť na vysoké teploty, ktoré tento týždeň prináša. Je však vydané varovanie. Teploty vystúpia až na 34 stupňov.

 Hrozby pre organizmus

Dnes má byť na viacerých miestach Slovenska naozaj poriadne horúco. Výstraha prvého stupňa platí pre Banskobystrický a Trenčiansky kraj. Pozor by si mali dať ale prevažne ľudia z Bratislavského, Nitrianskeho aj Trnavského kraja, nakoľko tam meteorológovia vydali výstrahu až 2. stupňa. Teplota vzduchu totiž vystúpi až na naozaj nepríjemných 34 stupňov. Tieto teploty sú pre toto júlové obdobie naozaj bežné, ale predstavujú potenciálne hrozby pre ľudský organizmus. Pozor si dávajte hlavne na slnku, schovávajte sa, používajte opaľovací krém, pokrývku hlavy a dodržujte pitný režim.

Pozor si dávajte poobede od jednej

Výstrahy sú vydané na čas od 13.00 hod. do 17.00 hod. Počas utorka má od západu cez strednú Európu postupovať ďalší studený front. Ten má byť údajne spojený s tlakovou nížou nad južnou Škandináviou. „Pred ním od juhozápadu vyvrcholí prílev teplého vzduchu, pričom najmä na juhozápade územia teplota vzduchu vystúpi až na 33 – 34 stupňov Celzia,“  uviedol Slovenský hydro-meteorologický úrad na svojom Facebooku.

Tohtoročné maximum teploty vzduchu (35,3 stupňa Celzia) zatiaľ namerali v Senici 10. júla. „Je vysoko pravdepodobné, že zažijeme doposiaľ druhé najteplejšie obdobie v tomto roku,“ tvrdia meteorológovia. Podľa nich však bude toto oteplenie len prechodné. Už v noci z utorka na stredu postúpi do našej oblasti studený front, ktorý so sebou prinesie veľa zrážok, a tak treba počítať aj s možnými búrkami.

Druhý najteplejší deň tohto leta

Ako sme už uviedli vyššie, druhý najteplejší deň so sebou prinesie aj zrážky. “V pondelok sa bude v našej oblasti rozpadávať studený front, ktorý prinesie aj prehánky a búrky, najmä na strednom a východnom Slovensku. Zrážkovú činnosť čiastočne podporí aj nevýrazná brázda nízkeho tlaku vzduchu vo vyšších hladinách ovzdušia, ktorá bude od severu zasahovať nad naše územie. Iná situácia bude na západe územia, kde bude prevládať málooblačné počasie a zrážky sa tu vyskytnú len ojedinele,“ uvádza SHMÚ na svojom profile na sociálnej sieti Facebook.

zdroj: shmu.sk

Podporte článok zdieľaním.

Zdroje: shmú.sk, refresher.sk
Zdieľať na Facebooku