23.01.2025, meniny má
24. júna 2022

Niekto umiestnil 20 krížov na skládku lúženca. Je to anonymná občianska iniciatíva alebo súčasť nejakej kampane?

Niekto umiestnil 20 krížov na skládku lúženca. Je to anonymná občianska iniciatíva alebo súčasť nejakej kampane?
Zdroj: Seredsity.sk
reklama

Neznámi aktivisti umiestnili na skládku lúženca 20 bielych krížov, ktoré sú zakopané do tejto škodlivej skládky nebezpečného odpadu. Na podnet od občana sme sa na skládku boli pozrieť osobne a nafotili sme súčasný stav.

Kríže sú viditeľné z diaľky, konkrétne z diaľnice R1, ale až zblízka sme pochopili, že ide o občiansku a protestnú iniciatívu. 

Na krížoch je totiž napísaná veta s politickým podtónom „Luženec – 20 000 ľudí trpí a Budaj sa stará o medvede“. Práve minister životného prostredia Ján Budaj navštívil skládku Niklovej huty dva roky dozadu. 20 bielych krížov má podľa nápisu pravdepodobne symbolizovať 20 000 ľudí z nášho regiónu, ktorí trpia kvôli tejto škodlivej skládke.

Cieľom tejto anonymnej protestnej akcie je zrejme upozorniť na problematickú skládku, ktorá znepríjemňuje život tisíckam občanov nášho regiónu. 

reklama

„Obidva problémy budeme riešiť v najbližších mesiacoch,“ prisľúbil minister v roku 2020, keď navštívil nielen lúženec, ale aj skládku nebezpečného odpadu Vlčie Hory pri Hlohovci. Odvtedy ubehli ďalšie dva roky a dlhodobý problém stále pretrváva.

Zdroj: Seredsity.sk

Ročne sa do ovzdušia dostane 20 – 60 ton čierneho prachu

Zdravotné dôsledky tejto skládky sú desaťročia známe a nikto ich nerieši. Ide hlavne o alergické, astmatické a v neposlednom rade aj onkologické ochorenia, ktoré môže pravidelné dýchanie čiastočiek odpadu po Niklovej hute spôsobiť.

Ďalší problém je aj to, že halda nemá spevnené spodné lôžko z betónu. To znamená, že obsah a škodliviny prenikajú do spodných a okolitých vôd. Ročne sa do ovzdušia a prostredia, v ktorom bývajú tisícky ľudí, vypráši 20 – 60 ton tohto čierneho prachu. Skládka váži 6,5 milióna ton a na niektorých miestach dosahuje výšku až 40 metrov.

Je tvorená polymetalickým prachom, odpadom vzniknutým pri výrobe niklu. Dopad niklovej huty na životné prostredie a ľudské zdravie sa začal monitorovať až v 90. rokoch 20. storočia. Skládku lúženca a areál má od roku 1993 vo vlastníctve súkromný majiteľ. 

Zdroj: Seredsity.sk

Zdroj: Seredsity.sk

Zdroj: Seredsity.sk

Zdroj: Seredsity.sk

Podporte článok zdieľaním.

Zdroje: teraz.sk
Zdieľať na Facebooku