20.06.2021, meniny má
7. mája 2021

Noc múzeí a galérií ponúka príležitosť objaviť dedičstvo našich predkov zaujímavým spôsobom. Pozrite si program múzea v Seredi a v Galante

Noc múzeí a galérií ponúka príležitosť objaviť dedičstvo našich predkov zaujímavým spôsobom. Pozrite si program múzea v Seredi a v Galante
Zdroj: zms.sk/muzeum.sered.sk
reklama

Každý rok európska Noc múzeí a galérií ponúka príležitosť objaviť dedičstvo našich predkov a zároveň objavovať zaujímavé miesta originálnym spôsobom. Ani v tomto roku to nebude inak. 15. mája 2021 budú sprístupnené expozície múzea pre návštevníkov. Či to bude v rovine virtuálne alebo skutočnej, to sa nechajme prekvapiť.

V roku 2021 nad podujatím Noc múzeí a galérií prevzala záštitu prezidentka Slovenskej republiky Zuzana Čaputová.

Noc múzeí a galérií v Seredi

Mestské múzeum – Fándlyho fara v Seredi pozýva verejnosť na podujatie Noc múzeí a galérií, ktoré sa bude konať dňa 15. mája 2021 od 10.00 do 21.00 hod. v Mestskom múzeu a Múzejnej záhrade v Seredi.

Múzeum v tom čase otvorí verejnosti svoje „skryté“ komnaty a odkryje tajomstvá, schovávané pred zrakmi verejnosti. „Odkrývanie tajomstiev“ pomáha verejnosti aj prostredníctvom takto získaných poznatkov a informácií lepšie pochopiť význam múzeí pri ochrane súčastí kultúrneho a prírodného dedičstva, uchovávaných v múzeách a galériách. Návštevníkov čaká krásny a zaujímavý program.

Stále expozície

  • Prehistória seredského regiónu,
  • Hrad Šintava,
  • Obrázky odviate časom, výstava dobových pohľadníc,
  • Lapidárium s barokovými sochami v renesančnej pivnici,
  • Výstava tehál z o zbierky Dušana Irsáka,
  • Lapidárium v Múzejnej záhrade s pilierom stredovekého kostola a kamennými fragmentmi z hotelov Lichtner a Frištaczký.

Zdroj: muzeum.sered.sk

Aktuálna výstava „TIK – TAK“ – mestské múzeum spolu s autorom Branislavom Kružlíkom vás srdečne pozývajú na návštevu tejto zaujímavej zberateľskej výstavy. So zberateľom hodiniek sa môžete osobne stretnúť aj počas Noci múzeí a galérií v sobotu 15. mája 2021 (14.00 – 21.00 hod.). Výstava potrvá do 14. júna 2021.

Dotyky s umením  prezentačná výstava výtvarných prác žiakov a absolventov výtvarného odboru ZUŠ Jána Fischera-Kvetoňa sa uskutoční v dňoch 21. 5. 2021 – 18. 6. 2021. Vernisáž výstavy bude 21. mája 2021 o 17.00 hod.

Exponát mesiaca Drevená debna z továrne „Franck“ v Seredi. Štvorhranná drevená debna s firemnou značkou „Franck“ s obrázkom mlynčeka pôvodne slúžila na prevoz produktov z továrne na kávoviny v Seredi v rokoch 1921 1948. Exponát do zbierok mestského múzea daroval Juraj Pekarovič z Galanty.

Noc múzeí a galérií v Galante

Vlastivedné múzeum v Galante pripravuje na tohtoročné medzinárodné podujatie Noc múzeí a galérií otvorenie novej tematickej výstavy s názvom „Podoby kovu“, ktorá predstaví tematiku spracovávania a využívania rôznych druhov tejto suroviny od jej počiatkov až po druhú polovicu 20. storočia.

Vernisáž výstavy sa uskutoční online 15. mája 2021 o 15.00 hod. na facebookovej stránke múzea a YouTube kanáli múzea. Následne budú vernisáž výstavy sprevádzať rôzne náučné aktivity online, ako napríklad netradičná prehliadka múzea pre deti, počas ktorej sa dozvedia viac o kove, o jeho využití, spracovaní, ako aj o konkrétnych zbierkových kovových predmetoch v expozíciách. Čaká ich tiež kvíz či rozhovory s miestnymi remeselníkmi. Rodiny, ktoré si v tento deň prídu osobne pozrieť prehliadku, sa tiež môžu tešiť na prekvapenie. Viac informácií nájdete na web stránke a Facebooku múzea.

V sobotu 15. mája 2021 bude vstup do múzea, ako aj do vodných mlynov v Jelke a Tomášikove zdarma. Podujatie Noc múzeí a galérií sa uskutoční vďaka finančnej podpore mesta Galanta.

Zdroj: muzeumgalanta.sk

Páčil sa vám článok? Podporte ho zdieľaním.

Zdroje: Múzeum Sereď, zms.sk, muzeumgalanta.sk
Zdieľať na Facebooku