28.01.2023, meniny má
20. decembra 2022

Novoročný ohňostroj mesto organizovať nebude. Pri kúpe vlastnej pyrotechniky si však dávajte pozor

Novoročný ohňostroj mesto organizovať nebude. Pri kúpe vlastnej pyrotechniky si však dávajte pozor
Zdroje: Michal Dinga/seredsity.sk
reklama

Posledný mesiac v roku sa už nezadržateľne blíži ku svojmu koncu. Zostáva nám posledných niekoľko dní do Vianoc. Všetky deti i dospelí sa už tešia na darčeky, ktoré si želali pod vianočný stromček. Zapálili sme už aj poslednú sviečku na adventnom venci, vianočná hudba nám hrá na každom kroku.

Týždeň po Vianociach však v napätí očakávame ďalší významný deň. Je ním koniec roka – Silvester. Mnohí sa už tešia na silvestrovské chaty či oslavy s rodinou a priateľmi. Veľa z nás si ho tiež spája s veľkolepým ohňostrojom, ale aj tým menším domácim, pri ktorom si typ a množstvo pyrotechniky zaobstaráme sami.

Čo nahradí ohňostroj?

„S blížiacim sa koncom roka sa niektorí obyvatelia obracajú na mestský úrad s otázkami, či budeme mať mestský ohňostroj a či nezakážeme všetky ohňostroje – aj tie malé, domáce. Sú to všetko ľudia, ktorí by z viacerých dôvodov uvítali, keby v našom meste nebol žiaden ohňostroj – ani mestský, ani žiaden súkromný.

Ich dôvody sú rôzne. Zdravotné, no väčšinou sú to obavy o ich domáce zvieratká, ale aj o celú našu živú prírodu, zlé skúsenosti a zážitky z ohňostrojov z minulosti,“ vysvetlila pre Seredské novinky Ing. Mária Fačkovcová, zástupkyňa primátora mesta Sereď.

reklama

Na otázku, či bude v Seredi novoročný ohňostroj, vám môžeme hneď dať odpoveď – nie, ohňostroj nebude. Obyvatelia nášho mesta však môžu rovnako, ako to bolo po minulé roky, privítať Nový rok na parkovisku pred gymnáziom.

Pripravená bude laserová show a taktiež Silvestrovský kamión s bohatým hudobným programom.

Zdroj: FB Partykamion

Zábavná pyrotechnika

Pri kúpe zábavnej pyrotechniky treba dbať predovšetkým na bezpečnosť. Ako Mestská polícia Sereď opisuje vo svojom príspevku na Facebooku, nie je pyrotechnika ako pyrotechnika, aj napriek tomu, že patrí do kategórie „zábavná“.

Za najnebezpečnejší druh pyrotechniky sa považuje tá doma vyrobená, prípadne pyrotechnika doma upravená. Produkty zábavnej pyrotechniky však aj v prípade kúpy u certifikovaného predajcu musia byť zo zákona označené stupňom nebezpečenstva.

V prípade, že ste si zakúpili zábavnú pyrotechniku, zvážte miesto vhodné na jej použitie. Najbezpečnejšie je odpaľovanie pyrotechniky na otvorenom priestranstve. Vyhľadajte miesto, kde nie sú stromy, domy, motorové vozidlá ani ľudia, ktorých by mohli odpálené pyrotechnické výrobky ohroziť na zdraví.

Zdroj: FB Mestská polícia Sereď

Zdroje: FB Mestská polícia Sereď, Seredské novinky
Zdieľať na Facebooku