22.07.2024, meniny má
31. januára 2024

Nový hlavný architekt Serede je oceňovaná a významná osobnosť slovenskej architektúry – Viktor Šabík

Nový hlavný architekt Serede je oceňovaná a významná osobnosť slovenskej architektúry – Viktor Šabík
Zdroje: seredsity.sk/kristalovekridlo.sk
reklama

Ešte v apríli minulého roka zverejnilo mesto Sereď prostredníctvom svojej oficiálnej webovej stránky výberové konanie na atraktívnu pracovnú pozíciu. Išlo o ponuku práce ako Hlavný architekt mesta Sereď.

Dnes je už oficiálne známe kto túto funkciu v decembri minulého roka obsadil a nie je to žiadny nováčik v obore. Nový hlavný architekt Serede je držiteľ Krištáľového krídla Viktor Šabík. Ondrej Kurbel, primátor mesta Sereď, sa vyjadril:

„Som veľmi rád, že pán architekt Šabík prijal moju ponuku. Očakávam, že prispeje ku kvalitnejšiemu rozvoju nášho mesta, ako i k postupnému riešeniu starých „jaziev“, ktorých má naše mesto mnoho. Teším sa aj na novú kvalitu projektov, ktorú spolu s hlavným architektom mesta dosiahneme cez plánované architektonické súťaže. Zároveň od obsadenia pozície hl. architekta mesta očakávam aj vyššiu úroveň verejných projektov a ich realizácie.“

Kto je nový hlavný architekt?

Viktor Šabík doteraz získal celkovo trikrát najprestížnejšie domáce architektonické ocenenie CE.ZA.AR, a to za Kazematy Nitrianskeho hradu (2007), interiér Starého divadla v Nitre (2010) a Dom medzi stromami (2011). V roku 2010 získal Krištáľové Krídlo za architektúru 2010 za Staré divadlo Nitra, ZŠ Tulipánova Nitra a Hotel Mikado.

reklama

Je taktiež držiteľom cien Stavba roka za celospoločenský prínos a ocenenia Fénix, obe za obnovu hotela Chateau Gbeľany z roku 2015. Založil ateliér BARAK a je autorom prestížnych a celospoločensky oceňovaných projektov.

Poznať ho môžete napríklad z odborných televíznych relácií o súčasnej architektúre A3UM, ktoré moderoval. V rokoch 2013 – 2015 bol hosťujúcim profesorom na Fakulte architektúry STU v BA a v rokoch 2019 – 2023 zastával funkciu Hlavný architekt mesta Nitra.

architekt

Zdroj: archinfo.sk

Čo bude hlavný architekt vykonávať?

  • usmerňovať a konzultovať zámery investorov, zabezpečovať, pripravovať a spracovávať podklady pre obstarávanie, tiež vlastné vypracovanie koncepčných a strategických materiálov a podkladov, publikácií, analýz, zadaní a štúdií v oblasti územného plánovania, urbanizmu a architektúry,
  • poskytovať konzultačnú a poradenskú činnosť primátorovi mesta, mestskému zastupiteľstvu a ďalším orgánom mesta,
  • zodpovedať za spracovanie podkladov pre odborné stanoviská mesta k investičnej činnosti, pripravovať podmienky pre verejné obstarávanie architektonických, urbanistických a inžinierskych služieb, pripravovať materiály na rokovania mestského zastupiteľstva a jeho komisií,
  • iniciatívne prinášať návrhy v oblasti územného plánovania, urbanizmu a architektúry,
  • komunikovať s mestskými architektmi na regionálnej úrovni,
  • zabezpečovať stretávanie sa s občanmi a komunikáciu problematiky územného územia mesta v danej oblasti k verejnosti,
  • zabezpečovať vypracovania záväzných stanovísk mesta Sereď k investičnej činnosti,
  • riadiť veľké projekty a procesy tvorby verejných ponúk,
  • pripravovať a koordinovať mestom vyhlasované architektonické súťaže.

Zdroje: FB Mesto Sereď, seredsity.sk, nitranoviny.sk, seredskenovinky.sk
Zdieľať na Facebooku