20.06.2021, meniny má
12. mája 2021

Núdzový stav sa už čoskoro skončí. Vláda bude môcť riadiť pandémiu aj bez zákazu zhromažďovania a vychádzania

Núdzový stav sa už čoskoro skončí. Vláda bude môcť riadiť pandémiu aj bez zákazu zhromažďovania a vychádzania
Zdroj: pixabay.com/www1.pluska.sk
reklama

Tento mesiac so sebou prináša aj ukončenie núdzového stavu na Slovensku. Jeho úplné zrušenie má nastať po odobrení a podpísaní návrhu zákona o hospodárskej mobilizácii. Vyhlásili to predstavitelia politickej strany SaS na dnešnom brífingu. Opatrenia návrhu zákona by mohli byť prijaté nielen v núdzovom stave alebo vo výnimočnom stave, ale aj v mimoriadnej situácii.

Opatrenia sú potrebné na boj s pandémiou

Vláda v stredu schválila návrh na skrátené legislatívne konanie k novele. Podľa poslanca Ondreja Dostála (SaS) by mohla byť schválená už tento týždeň. Novela umožní vláde riadiť pandémiu aj bez zákazov vychádzania či zhromažďovania.

„Včera 11. mája doručila do NR SR skupina poslancov zo všetkých štyroch koaličných strán návrh novely zákona o hospodárskej mobilizácii, ktorý umožní ukončiť núdzový stav bez toho, aby sa to negatívne dotklo opatrení hospodárskej mobilizácie, ktoré sú potrebné na boj s pandémiou,“ uviedol Dostál.

Dôvodom núdzového stavu je zákaz vychádzania, zákaz zhromažďovania a opatrenia hospodárskej mobilizácie. Teraz to bude možné aj bez pokračovania núdzového stavu,“ povedala poslankyňa SaS Jana Bittó Cigániková.

Čo znamená koniec núdzového stavu?

Po ukončení núdzového stavu vláda nebude môcť obmedzovať slobodu pohybu a podmieniť niektoré cesty potrebou negatívneho testu. Ďalej bude povolené aj zhromažďovanie. Avšak opatrenia, ktoré spadajú pod vyhlášky Úradu verejného zdravotníctva, budú platiť naďalej, pretože nesúvisia s núdzovým stavom.

Poslankyňa Jana Bittó Cigániková (SaS) oznámila, že bude naďalej možné financovanie mobilných odberných miest či odmien zdravotníkom v prvej línii zo štátneho rozpočtu. Financie z rozpočtu ministerstva zdravotníctva ostanú na zdravotnú starostlivosť, napríklad pre onkologických pacientov. Novelizácia tak umožní ponechať tieto už prijaté opatrenia.

Podľa tvnoviny.sk vláda predĺžila núdzový stav 26. apríla na ďalších 30 dní. No bez odobrenia parlamentom nemôže trvať dlhšie ako 20 dní. A preto, ak by ho aj kabinet nezrušil, tak by automaticky skončil z pondelka na utorok 18. mája.

Podporte článok zdieľaním.

Zdroje: tvnoviny.sk, aktuality.sk, hnonline.sk, ta3.com
Zdieľať na Facebooku