12.04.2021, meniny má
27. marca 2021

O dva roky sa v Trnave začne stavať zelená a digitálna nemocnica. Ide o zariadenie 21. storočia

O dva roky sa v Trnave začne stavať zelená a digitálna nemocnica. Ide o zariadenie 21. storočia
Zdroj: trnavskyhlas.sk/procare.sk
reklama

Nemocnice sa aj “vďaka” pandémii stali ešte navštevovanejším miestom. Bohužiaľ, pandémia poukázala aj na to, aké je naše zdravotníctvo zastaralé a v mnohých prípadoch nedostačujúce. Portál Trnavský hlas priniesol informáciou o tom, že poslanci Trnavského samosprávneho kraja vyjadrili preto podporu výstavbe novej Fakultnej nemocnice v Trnave. Jej terajšie budovy majú priemerný vek 70 rokov, najstarší pavilón pochádza ešte z roku 1901.

Financovanie z plánu obnovy

Trnavský samosprávny kraj, samozrejme, podporuje zámer výstavby novej nemocnice v Trnave. Uznesenie o tejto podpore schválili počas online rokovania krajskí poslanci. Fakultná nemocnica v Trnave sa pri svojom zámere výstavby nového areálu podľa jej riaditeľa Vladislava Šrojtu spolieha na financovanie z plánu obnovy. V tomto pláne je pre zdravotníctvo vyčlenených zhruba 1,4 miliardy eur, z toho približne jedna miliarda je určená na obnovu nemocníc, prípadne na výstavbu nových nemocničných zariadení.

zdroj: trnavskyhlas.sk

Jedna z najstarších na Slovensku

Šrojta potvrdil, že o potrebe výstavby novej nemocnice v Trnave intenzívne komunikuje s ministerstvom zdravotníctva. „Trnavská nemocnica je jedna z najstarších na Slovensku a je jednou z mála s pavilónovým riešením, chýba nám centrálny monoblok. Naše budovy majú priemerný vek 70 rokov, najstarší pavilón funguje od roku 1901,“ povedal Šrojta. Výstavbu novej nemocnice mal aj vo svojom projekte stratégie rozvoja Fakultnej nemocnice Trnava, s ktorým vlani uspel vo výberovom konaní na post riaditeľa.

zdroj: trnavskyhlas.sk

Nová nemocnica bude nemocnicou 21. storočia

Nemocnica má v súčasnosti k dispozícii projektovú štúdiu nového centrálneho monobloku, vrátane všetkých potrebných vizualizácií. Pripravuje pomaly všetko na proces stavebného konania. So začiatkom výstavby sa podľa Šrojtu ráta v januári 2023 a s ukončením v novembri 2026. Celkové náklady na výstavbu, technológie a prístrojové vybavenie sú predbežne odhadnuté na 200 miliónov eur.

Malo by ísť podľa riaditeľa o zelenú a digitálnu nemocnicu 21. storočia. Nová nemocnica má mať kapacitu približne 600 lôžok, ktoré budú rozčlenené medzi 21 kliník a oddelení. Slovenský plán obnovy ráta s výstavbou a rekonštrukciou nemocníc v období rokov 2021 – 2026.

zdroj: trnavskyhlas.sk

Páčil sa vám článok? Podporte ho zdieľaním.

Zdroje: trnavskyhlas.sk
Zdieľať na Facebooku