15.01.2021, meniny má
3. januára 2021

Obchod „od VÁŽTE si“ pomohol svetu predchádzať odpadu. Vďaka nim sme ušetrili vyše 20 000 plastových obalov

Obchod „od VÁŽTE si“ pomohol svetu predchádzať odpadu. Vďaka nim sme ušetrili vyše 20 000 plastových obalov
Zdroj: seredsity.sk
reklama

Minulý rok sa v našom meste otvorili brány obchodu, aký sa v ňom doteraz nenachádzal. Okrem skvelých lokálnych produktov tento obchod ponúkal aj úžasnú a potrebnú príležitosť pomôcť našej planéte. Za celým projektom stáli manželia Luboš a Daniela Tóthoví. Sú to Dolnostredčania, ktorí sa s nadšením a s posolstvom rozhodli minulý rok aj takýmto spôsobom pomôcť životnému prostrediu práve v našom meste a okolí.

Minulý rok nám títo veľmi milí majitelia v rozhovore prezradili, že sa už viac nechceli nečinne prizerať na aktuálnu situáciu. Rozhodli sa preto niečo urobiť, zamerali sa na lokálne produkty, naučili sa, ako postupovať a ako pomáhať ľuďom. V tejto predajni sa konali častokrát aj rôzne zaujímavé workshopy, na ktorých ste sa mohli naučiť rôzne triky, vyrobiť rôzne produkty či sa naučiť piecť chlieb a pečivo.

Významne pomohli

V nedávnych článkoch sme písali o konci tohto obchodu. Poslednýkrát otvorili minulý rok 31. decembra. Za svoje ročné pôsobenie v našom meste však významne pomohli.

„Keď sme zverejnili informáciu, že zatvárame obchodík, tak jedna milá pani napísala v komentároch pod príspevkom, že už keď sme otvárali „bol to vopred prehratý boj“. Tak veľmi sa mýlila. My sme totiž nič neprehrali! Naopak, my sme iba vyhrali, pre našu planétu, pre naše deti, pre nás,“ napísali na svojej facebookovej stránke.

Za vyše roka sme vďaka nim ušetrili ako obyvatelia Serede množstvo odpadu, hlavne toho plastového. Vďaka nim sa ušetrilo nasledovné množstvo plastového odpadu:
20 045 jednorazových plastových obalov na potravinách,
1 550 plastových obalov na čapovanej a váženej drogérii.

zdroj: seredsity.sk

Predali stovky opakovane použiteľných vecí

Vo svojom ekologickom obchodíku predali počas pôsobenia nasledujúce množstvo tovaru:

  • niekoľko stoviek opakovane použiteľných odličovacích tampónov,
  • niekoľko desiatok opakovane použiteľných včelích obrúskov,
  • niekoľko stoviek kompostovateľnej lufy,
  • niekoľko stoviek opakovane použiteľných látkových tašiek,
  • niekoľko desiatok opakovane použiteľných slamiek,
  • niekoľko desiatok kompostovateľných vatových tyčiniek a iného tovaru,
  • nepredali žiadnu igelitovú tašku.

Organizovali aj workshopy

V spolupráci so ZŠ Juraja Fándlyho edukovali niekoľko desiatok žiakov na tému, ako triediť odpad. Takisto vzdelávali ľudí aj v tom, aby sa snažili ho vôbec netvoriť. Niekoľko desiatok Seredčanov tiež naučili v spolupráci s Kváskulienkou piecť kváskový chlebík alebo rožky. V menšej či väčšej miere tiež podporili mnoho slovenských a lokálnych výrobcov. Tento obchod bol jedným z najprospešnejších v našom meste. Ďakujeme, že ste tu pre nás všetkých boli!

zdroj: seredsity.sk

Páčil sa vám článok? Podporte ho zdieľaním.

Zdroje: FB od VÁŽTE si
Zdieľať na Facebooku