04.04.2020, meniny má
29. novembra 2019

Obchodné reťazce budú musieť darovať nepredané potraviny charite a seredské obchody nebudú výnimkou

Obchodné reťazce budú musieť darovať nepredané potraviny charite a seredské obchody nebudú výnimkou
Zdroje: pixabay.com/pinterest.com
reklama

Parlament schválil novelu zákona o potravinách, podľa ktorej budú musieť väčšie predajne darovať charite potraviny s uplynutým dátumom spotreby. Samozrejme, že tieto potraviny musia byť bezpečné. Okrem toho bola schválená aj druhá novela, ktorá sprístupňuje kozmetické výrobky aj sociálne slabším rodinám. Zmeny sa teda budú týkať aj seredských obchodov. Jedinou nevýhodou je, že novely zákona nadobudnú platnosť až v roku 2024, pričom pôvodne to malo byť už od januára 2020.

Plytvanie potravinami je globálnym problémom

Takáto novela zákona má okrem evidentnej pomoci charitám zmierniť dosahy globálneho problému plytvania potravinami. Bude sa týkať obchodov s predajnou plochou viac ako 400 metrov štvorcových. Darované potraviny však musia byť zdravotne nezávadné, čo znamená, že čiastočne sa môže zmeniť farba alebo vôňa.

Ako to bude fungovať?

Obchodné reťazce teda budú povinné uzatvoriť zmluvu o darovaní potravín po uplynutí dátumu minimálnej trvanlivosti s charitatívnou organizáciou, od ktorej ale nebudú môcť požadovať akékoľvek priame alebo nepriame plnenie. Charitatívna organizácia bude môcť nakladať s potravinami až po svojej registrácii a pred začatím darovania musí požiadať regionálny úrad verejného zdravotníctva o vykonanie kontroly každej výdajne.

zdroj: pixabay.com

Tesco je o krok napred

Obchodný reťazec Tesco je zatiaľ prvým na Slovensku v tom, že daruje potraviny zo všetkých svojich predajní. Tesco je partnerom Potravinovej banky Slovenska už od roku 2015 a odvtedy darovalo viac ako 3000 ton potravín pre ľudí v núdzi. Okrem toho Tesco spolupracuje aj s organizáciami, ako napríklad Depaul alebo Vagus, ktoré pracujú s ľuďmi bez domova v Bratislave a s občianskym združením Dobrý pastier v Kláštore pod Znievom.

My túto novelu určite schvaľujeme a tešíme sa, že sa takýmto spôsobom dostane viac pomoci tým, ktorí ju potrebujú. A nielen to. Veľkým problémom je aj neustále plytvanie potravinami. Len škoda, že novela zákona bola odložená až na 4 roky. Tešia sa Seredčania na túto novelu zákona? Budeme radi, ak nám dáte vedieť svoj názor.

Páčil sa vám článok? Podporte ho zdieľaním.

Zdroje: interez.sk, dennikn.sk
Zdieľať na Facebooku