04.04.2020, meniny má
11. novembra 2019

Obrazy starej Serede a diskusia o stave kaštieľa. Tieto dve udalosti by ste si nemali nechať ujsť

Obrazy starej Serede a diskusia o stave kaštieľa. Tieto dve udalosti by ste si nemali nechať ujsť
Zdroj: seredsity.sk
reklama

Každý z nás si rád prezerá staré fotky a spomína na udalosti či miesta na nich zachytené. Ešte radšej si však prezeráme a vyhľadávame staré fotky miesta, mesta či obce, kde momentálne bývame. Zaujíma nás, ako to vyzeralo niekedy a čo tu bolo predtým.

Ako vyzerala Sereď niekedy?

V niektorých seredských podnikoch, na mestskom úrade, ale aj v Mestskom múzeu v Seredi máme možnosť vidieť staré fotky či obrazy Serede. Nie na každom z nich je popísané, čo znázorňuje, a tak mnohokrát hádame, aká súčasná lokalita je na fotke znázornená. My sme vám v našom médiu už tiež niekoľkokrát priniesli pohľad do minulosti nášho mesta prostredníctvom fotografií, naposledy v tomto článku.

Ak vás zaujíma minulosť Serede a radi by ste sa o jej podobe v minulosti dozvedeli viac, pozývame vás na Mestský úrad v Seredi. V Obradnej sále úradu sa bude v piatok 15. novembra 2019 o 17.00 hod. konať pri príležitosti 15.výročia založenia Mestského múzea v Seredi a 20. výročia založenia OZ Vodný hrad prednáška Mgr. arch. Rastislava Petroviča s názvom Dvanásť obrazov zo starej Serede.

Zdroj: Mestské múzeum – Fándlyho fara v Seredi

Kaštieľ, kaštieľ, čo s tebou bude?

Seredský kaštieľ je pre mnohých Seredčanov veľmi bolestná téma a každý pri pohľad na jeho žalostný stav len sťažka povzdychne. Už po niekoľkýkrát sa mesto uchádza o granty, ktoré by zabezpečili aspoň jeho čiastočnú obnovu. Vyhlásilo tiež obchodnú verejnú súťaž na dlhodobý prenájom častí kaštieľa, o ktorej sa dozviete viac na tomto odkaze. Okrem toho sú vyhlásené dve verejné zbierky – jednu vyhlásilo mesto, druhú OZ Vodný hrad.

Verejnosť však stále vníma najmä to, že už dlhé roky sa s kaštieľom nič nedeje. Práve preto Mestské múzeum v Seredi, OZ Vodný hrad, Skauti Sereď, KC PRIESTOR a združenia mladých kresťanov GOEL a Youth v Seredi pripravili pre občanov Serede a pre všetkých, ktorým nie je ľahostajný osud Seredského kaštieľa, zaujímavú a určite potrebnú diskusiu. Verejná diskusia Ako ďalej s kaštieľom v Seredi sa uskutoční v stredu 20. novembra 2019 o 17.00 hod. v Dome kultúry v Seredi.

Kto a o čom bude diskutovať?

Hlavnými témami diskusie budú: možnosti budúceho využitia objektu kaštieľa, spôsoby a nástrahy financovania obnovy a prevádzkovania historických objektov. Na diskusiu prijali pozvanie hostia a odborníci, ktorí už majú s obnovou pamiatkových objektov skúsenosti. Budú tu tiež prezentované výsledky ankety, ktorá sa realizovala medzi mladými ľuďmi vo veku od 15 do 20 rokov, a študentské práce týkajúce sa návrhu obnovy kaštieľa.

Pozvaní hostia a odborníci:

Ing. arch Miroslav Drgoň – zástupca primátora mesta Hlohovec a člen OZ zámok Hlohovec

Zsolt Takáč – poslanec MsZ a riaditeľ OZ Neogotický kaštieľ v Galante

Mgr. Martin Macharik – poslanec MsZ a predseda OZ Kalvársky fond, Banská Štiavnica

Ing. Lukáš Kramarčík – statik, Corwum, s.r.o., Bratislava

Ing. Branislav Bíro – projektový manažér mesta Sereď

Mgr. arch Rastislav Petrovič – KPÚ TT, predseda OZ Vodný hrad, Sereď

Mgr. Róbert Daňo, PhD. – archeológ, PAMARCH, s.r.o., Nitra

Dúfame, že obe podujatia vás zaujali a rozhodnete sa navštíviť ako prednášku s pánom Petrovičom, tak aj verejnú diskusiu o ďalšom osude Seredského kaštieľa.

Páčil sa vám článok? Podporte ho zdieľaním.

Zdroje: Mária Diková – vedúca Mestského múzea v Seredi, seredskenovinky.sk/ Ing. Ondrej Kurbel, FB podujatie Diskusia: Ako ďalej s kaštieľom v Seredi?
Zdieľať na Facebooku