25.04.2024, meniny má
24. januára 2021

Od 1. februára budú Seredčania musieť triediť aj kuchynský odpad. Pri kontajneroch na to pribudnú hnedé nádoby

Od 1. februára budú Seredčania musieť triediť aj kuchynský odpad. Pri kontajneroch na to pribudnú hnedé nádoby
Zdroj: seredskenovinky.sk/unsplash.com
reklama

Mesto Sereď rozširuje od 1. februára 2021 zber kuchynského odpadu aj do ďalších lokalít bytových domov. Cieľom je znížiť alebo úplne odstrániť jeho objem zo zmesového odpadu.

Je potrebné naučiť sa separovať odpad správne

Na kontajnerových stojiskách 28 miest bytových domov pribudnú 120 – 140 l hnedé odpadové nádoby. Sú určené na zvyšky ovocia a zeleniny, pečivo a cestoviny, škrupiny z vajec a iné. Je dôležité, aby občania do nádob nevyhadzovali nevhodný odpad, ako napríklad oleje, zvyšky jedla v obaloch, kosti, mäsové a mliečne výrobky alebo mlieko.

Zber bude prebiehať jedenkrát týždenne a vykonávať ho bude spoločnosť Fidelity Trade, s.r.o. Trnava.

Vedúca oddelenia životného prostredia MsÚ Zuzana Vohláriková ozrejmila, že v rámci rodinných domov je kuchynský odpad využívaný hlavne v kompostovacích zásobníkoch, ktoré si obyvatelia zabezpečili samostatne. Preto je zber rozšírený len na lokality bytových miest.

reklama

Záujem o triedenie sa zvýšil

Obyvatelia Kukučínovej ulice si zber kuchynského odpadu vyskúšali už v auguste 2020, kedy boli na mieste rozložené tri nádoby.

Vohláriková vysvetlila, že nádoby boli zo začiatku obyvateľmi využívané minimálne. Vyzbierané množstvo za mesiac predstavovalo cca 50 kg v 1 ks nádoby. V mesiaci december sa množstvo už zvýšilo na 160 kg v 1 ks nádoby za mesiac.

Skládkovanie kuchynského odpadu znečisťuje vodu, pôdu, ovzdušie a navyše sa ním vytvárajú nebezpečné skleníkové plyny. Európska komisia dokonca vedie voči Slovensku konanie z dôvodu umiestňovania kuchynského odpadu na skládky odpadov.

Zdroj: seredskenovinky.sk

Separovanie má na Slovensku pred sebou ešte dlhú cestu

Minister životného prostredia Ján Budaj podčiarkol ešte v októbri minulého roka, že triedenie na Slovensku nie je postačujúce a dlhé roky nezvláda odpadové hospodárstvo.

„Berieme veľmi vážne slová z praxe o tom, aby sme nábeh na triedenie urobili pre mestá a obce tak, aby išlo o reálny nábeh a aby nezaťažil občanov zvýšenými poplatkami. A preto istý čas bude inšpekcia životného prostredia kontrolovať triedenie kuchynského a bio odpadu s tým, že spočiatku nebude dávať finančné pokuty, len napomenutia,“ doplnil Budaj.

Podľa prezidenta Únie miest Slovenska Richarda Rybníčka dokážu mestá a obce triedenie zvládnuť. Na nabehnutie do systému budú mať polroka.

„Presadzujem, aby sa odpadové hospodárstvo stalo jedným z cieľov v rámci postcovidového pozdvihnutia hospodárstva. Je to výrazne environmentálny cieľ, v ktorom má Slovensko jeden z najväčších deficitov. Naším cieľom je priblížiť sa k obmedzeniu do 50 % skládkovania do konca nášho volebného obdobia,“ podčiarkol na záver minister Budaj.

Zdroj: seredskenovinky.sk

Podporte článok zdieľaním.

Zdroje: seredskenovinky.sk, minzp.sk
Zdieľať na Facebooku