04.06.2023, meniny má
28. januára 2022

Od 1. februára narastú ceny cigariet, IQOS a tabaku. Fajčenie vás vyjde ešte drahšie ako doteraz

Od 1. februára narastú ceny cigariet, IQOS a tabaku. Fajčenie vás vyjde ešte drahšie ako doteraz
Zdroj: pixabay.com
reklama

Dôvodom nárastu cien je zvýšenie spotrebnej dane. Jej nárast je súčasťou plánu pre roky 2022 aj 2023. Ide o cigarety, cigary, elektronické zahrievacie zariadenia, žuvacie tabaky či bezdymové alternatívy.

Ministerstvo vraví o zdražení o 20 centov, no predajcovia vravia o zvýšení 30 centov za krabičku. Nie je to veľa, ale môže to byť ďalší dobrý dôvod, prečo skoncovať s týmto neduhom.

Zdroj: pixabay.com

Zvyšovanie bude pomaly narastať aj v ďalšom roku

Konkrétne zvyšovanie cien jednotlivých značiek majú v rukách výrobcovia. Je však možné, že v priemere sa bude predávať krabička za 4,30 eur aj po zvýšení o ďalších pár centov v roku 2023.

reklama

„Na základe našich údajov bol zaznamenaný v roku 2021 pokles predaja v spotrebiteľských baleniach o 4 percentá. Zvyšovanie cien má iste vplyv, ale súčasne sa mení pomer predaja cigariet ostatnými tabakovými výrobcami. Cigarety zaznamenávajú pokles a ostatné tabakové výrobky nárast,“ tvrdí Ľubomír Bača, generálny riaditeľ spoločnosti GGT, ktorá je najväčším distribútorom tabakových výrobkov do trafík a novinových stánkov na Slovensku.

IQOS je čoraz obľúbenejší

Beáta Kujanová, hovorkyňa spoločnosti Phillips Morris International zastupujúcej známy IQOS, hovorí, že sa zyšuje dopyt po alternatívach, akým IQOS určite je. Toto moderné fajčenie je menej rizikové oproti klasickým cigaretám.

Avšak zaznamenal sa mierny pokles predaja, k čomu prispela aj pandemická situácia a snaha ľudí o zdravší životný štýl.

Zdroj: pixabay.com

Fajčiari majú poslednú šancu o zakúpenie lacnejších cigariet a tabakových výrobkov do konca marca 2022. Do tohto dátumu majú byť staré zásoby vypredané. Tabak na vlastnoručnú výrobu sa môže dopredávať do konca júla 2022 a náplne do bezdymových tabakových výrobkov do konca apríla 2022.

Nezabúdajte však, že zdravie je prvoradé a zvyšovanie cien môže byť zároveň motiváciou prestať s fajčením. Za zváženie to stojí a vaše zdravie sa vám poďakuje.

Zdroj: pixabay.com

Páčil sa vám článok? Podporte ho zdieľaním.

Zdroje: interez.sk, ekonomika.pravda.sk, pixabay.com
Zdieľať na Facebooku