27.09.2020, meniny má
reklama
6. novembra 2019

Od 1. novembra 2019 nesmú v cirkusoch na Slovensku vystupovať zvieratá. V Seredi tak už neuvidíte slony alebo primáty

reklama

Vyhláška, na ktorú sa čakalo od septembra, začala platiť od začiatku tohto mesiaca. V cirkusoch, ktoré budú vystupovať na Slovensku, je zakázaná drezúra zvierat. Veľa sa o tom rozprávalo, ľudia podpisovali petície, robili sa rôzne pochody. Všetko toto malo spoločný cieľ – aby sa zakázalo vystupovanie, drezúra a cvičenie zvierat pre pobavenie ľudí v cirkusoch.

Od 1. septembra malo byť zakázané využívať na verejné vystúpenia mačkovité šelmy, delfíny, primáty, slony, žirafy a medvede, ale aj mnoho ďalších druhov zvierat. Rovnaký zákaz mal platiť aj na ich cvičenie za týmto účelom. Návrh vyhlášky bol však v podmienkovom konaní do 17. októbra, čo znamená, že hoci bol zákon schválený, bez platnej vyhlášky nebol vykonateľný.

Účinnosť zákon nadobudol až 1. novembra 2019. Ministerstvo touto novelou veterinárneho zákona ustanovilo zákaz používať zvieratá na verejné vystúpenie a na ich výcvik za účelom verejného vystupovania.

ZDROJ: PINTEREST

V cirkusoch viac neuvidíme tieto zvieratá

Cieľom agrorezortu je ochrániť najrizikovejšiu skupinu zvierat. Ide o zvieratá, ktorých výcvik a vystupovanie prekračuje, alebo je na hrane s ich fyzickými možnosťami a biologickými potrebami. Taktiež ide o komplikácie, ktoré môžu nastať ich pravidelným premiestňovaním a cestovaním, ktoré im často môžu spôsobiť poruchy príjmu potravy, poruchy spánku, pravidelný stres či poruchy správania, čo môže vyústiť až do poškodenia zdravia zvierat. Preto od 1. novembra neuvidíme v cirkusoch mačkovité šelmy (s výnimkou mačiek, fretiek, psov), primáty, delfíny, slony, hrochy, žirafy ani nosorožce.

Čo sa stane, ak cirkus poruší zákon?

Kontrolu nad dodržiavaním týchto novoprijatých stanovení, ako aj kontrolu ochrany zvierat a životných podmienok týchto zvierat vykonáva Štátna veterinárna a potravinová správa SR prostredníctvom veterinárnej inšpekcie.

V prípade porušenia novoprijatého zákona hrozí cirkusu pokuta až do výšky 20 000 eur.

Páčil sa vám článok? Podporte ho zdieľaním.

Zdroje: dobrenoviny.sk
Zdieľať na Facebooku