19.05.2024, meniny má
1. septembra 2018

Oddnes už zviera nie je vec. Máte štvornohého miláčika aj vy?

reklama

Oddnes 1. 9. 2018 vstupuje do platnosti novela zákona, ktorá charakterizuje zviera ako cítiacu bytosť a živého tvora. Je až absurdné, že dodnes boli tieto stvorenia v zákone považované za vec. Ako znie teda nová definícia zvieraťa v Občianskom zákoníku?

“Živé zviera má osobitný význam a hodnotu ako živý tvor, ktorý je schopný vnímať vlastnými zmyslami, a v občianskoprávnych vzťahoch má osobitné postavenie. Na živé zviera sa vzťahujú ustanovenia o hnuteľných veciach, to neplatí, ak to odporuje povahe živého zvieraťa ako živého tvora,”

Zákon je účinný od 1. septembra tohto roku. Aké zmeny so sebou vlastne prináša?

Povinné čipovanie psov

Povinné čipovanie psov

Všetky psy narodené do konca augusta tohto roku musia byť začipované najneskôr do 31. októbra 2019. Psa narodeného pred účinnosťou zákona, ktorého chce vlastník predať alebo darovať, musí predtým označiť čipom. Psa, ktorý sa narodil po 1. septembri 2018, bude nutné začipovať pred prvou zmenou majiteľa, najneskôr však do 12. týždňa jeho veku.

reklama

Čipovanie zabezpečia veterinárni lekári, ktorí budú musieť psa do 24 hodín od začipovania zaevidovať do registra. Pri zmene majiteľa bude musieť pôvodný vlastník psa nahlásiť zmenu i údaje o novom vlastníkovi do 21 dní prostredníctvom veterinárneho lekára. Rovnako má postupovať aj pri úhyne psa.

Ministerstvo pôdohospodárstva aj Sloboda zvierat očakávajú, že vďaka povinnému čipovaniu dôjde k výraznému zníženiu počtu zvierat v útulkoch, ale aj k zníženiu nelegálnych množiteľov.

POZOR! Majitelia už začipovaných psov, majú taktiež povinnosť nového čipovania. Je to z dôvodu zmeny v centrálnom registri spoločenských zvierať. Váš pes bude označený novým povinným údajom a to vašim rodným číslom.

Koniec levov v cirkusoch

Novelou by sa tiež malo zakázať vystupovanie zvierat v cirkusoch. Ich presný zoznam bude upravovať samostatná vyhláška, no malo by ísť predovšetkým o levy, tigre, medvede, slony, primáty, ľudoopy, žirafy či hrochy. Výnimkou by mali byť sokoliarske vystúpenia.

Kompletné znenie novely nájdete na stránke Národnej rady Slovenskej Republiky.

Zdieľať na Facebooku