25.04.2024, meniny má
17. novembra 2022

Od nového roka sa musia všetci predajcovia z internetových bazárov registrovať na Finančnej správe. Ak tak neurobia, hrozí im pokuta

Od nového roka sa musia všetci predajcovia z internetových bazárov registrovať na Finančnej správe. Ak tak neurobia, hrozí im pokuta
Zdroje: pexels.com/freepik.com
reklama

Podľa novej európskej smernice sa budú musieť všetci predávajúci na online bazároch registrovať na Finančnej správe SR. Toto bude platiť už od začiatku budúceho roka. Spraviť tak budete musieť pomocou formuláru, ktorý bude zverejnený na webe Finančnej správy.

Ide o smernicu, ktorá má zabrániť daňovým únikom a priliať každé možné euro do štátnej pokladnice. Kontrola bude prebiehať na základe odovzdaného daňového priznania.

Informácie priniesol spravodajský portál startitup.sk vo svojom článku.

Registrovať sa musia všetci predajcovia, hoci predajú len detský bicykel za 50 eur

„Bolo načase aktualizovať naše daňové pravidlá tak, aby odrážali čoraz väčší význam digitálnych platforiem pre európske hospodárstvo. Len čo sa prijmú a zavedú nové pravidlá, o ktorých sa dnes rokovalo, vnútroštátne orgány si budú automaticky vymieňať informácie o príjmoch, ktoré predávajúci vytvárajú na digitálnych platformách, a títo predávajúci budú zase profitovať zo zjednodušenia administratívy. Je to dobrá správa tak pre verejné financie, ako aj pre poctivých podnikateľov.“ uviedol podľa informácií dph.sk komisár EÚ pre hospodárstvo Paolo Gentiloni.

reklama

Smernica ďalej ukladá prevádzkovateľom online bazárov povinnosť informovať Finančnú správu o príjmoch právnických a fyzických osôb, konkrétne o tržbách nad 2 000 eur, ktoré dosiahli na konkrétnom portáli za uplynulý rok.

Môže sa zdať, že ide o veľkú čiastku. Ak však cez bazoš a pod. predáte auto, pneumatiky, rôznu záhradnú techniku či viac kusov nábytku, túto sumu prekročíte mihnutím oka.

Na registráciu na Finančnej správe budete mať celý mesiac, ktorý nasleduje po mesiaci, v ktorom sa vám podarilo predať vami ponúkaný tovar. Urobiť tak musíte aj v prípade, že vám nakoniec nemusí vzniknúť povinnosť daň zaplatiť (čiže vaše tržby neprevýšili sumu 2 000 eur).

Ak prenajímate chatku či požičiavate auto týka sa vás to tiež

Týka sa to nielen predajcov rôzneho druhu tovaru. Zahŕňa to tiež prenájom ubytovania napríklad cez booking, airbnb ale rovnako aj prenájom aút, bicyklov atď, o čom konkrétnejšie píše aj grantthornton.sk.

„Finančná správa tak bude mať informácie o slovenských predávajúcich, ako aj zahraničných predávajúcich, ktoré si budú môcť následne vymieňať príslušné štáty v rámci medzinárodnej spolupráce a boja proti daňovým únikom. Oznamujúci prevádzkovatelia platforiem budú informácie o predávajúcich prvýkrát nahlasovať v januári 2024 za rok 2023,“ uviedla pre startitup.sk hovorkyňa finančnej správy Martina Rybanská.

V prípade, že by ste chceli zariskovať a vyhnúť sa registrácii na Finančnej správe, koledujete si o riadne mastnú pokutu. Tá sa môže vyšplhať od 60 do 20 000 eur. V prípade, že sa zaregistrujete a nepriznáte celý príjem, daňový úrad vám môže okrem doplatenia rozdielu nariadiť zaplatenie pokuty. Tá by mala byť vo výške 3 % z rozdielu príjmu.

Odhadnúť objem príjmov, ktoré neboli riadne priznané a zdanené, je ťažké. Je však pravdepodobné, že tvorili časť odhadovanej daňovej medzery, čo činí približne dve miliardy eur, informoval portál trend.sk.

Zdroje: fontech.sk, startitup.sk, techbyte.sk, granthornton.sk, trend.sk
Zdieľať na Facebooku