29.06.2022, meniny má
21. novembra 2018

Od ôsmich rokov bojuje s anorexiou. Príbeh Valentínky vás chytí za srdce

Od ôsmich rokov bojuje s anorexiou. Príbeh Valentínky vás chytí za srdce
DENNÍN N
reklama

Už od detstva bojuje s náročnou chorobou. Valentína Sedileková, odhodlané dievča, ktoré sa lieči z anorexie a zároveň je zakladateľkou projektu Chuť žiť, ktorý zavíta do Serede ešte tento mesiac. Napriek tomu, že počas puberty si Valentína siahla na dno svojich síl, dnes robí všetko pre to, aby pomohla iným v oblasti porúch príjmu potravy.

Vždy mala veľké sny

Valentína sa narodila v roku 2000 a pochádza z Banskej Bystrice. Otvorene rozpráva o svojej chorobe, aby pomohla druhým ľuďom s rovnakým problémom. Študuje na prestížnej LEAF Academy a stihla vydať aj knihu s názvom Pokrvní: Venille, prvý diel fantasy trilógie pre mladých čitateľov. Ako atlétka niekedy ašpirovala na titul majsterky SR, ale postupne viackrát ochorela a nemohla sa naplno zúčastniť sezóny.

Valentína Sedileková. Zdroj: Caroline Caerulus v článku Denníka N.

,,Som človek s veľkými snami, preto som si vysnívala, že rozbehnem celoslovenskú edukačnú kampaň. Budem organizovať benefičné koncerty, zosieťujem doktorov a budem oporou ľuďom, ktorí si tým prechádzajú. Postupne to vo mne zrelo, až som do toho išla. Našťastie som natrafila na ľudí, ktorí boli ochotní mi pomôcť.” povedala Valentína pre Denník N.

reklama

V rámci edukačnej kampane sa projekt Chuť žiť predstaví v seredskom komunitnom centre Priestor na adrese Dionýza Štúra 759/35 a to presne 30. novembra od 17:00 do 20:00.

Podujatie plné príbehov, ale aj odborníkov

Príbeh Valentíny na tomto podujatí odborne doplní nutricionistka Ivana Kachútová, MSc., ktorá pracuje ako výživová špecialistka. Pôsobí ako doktorandka preventívnej medicíny a zároveň je spoluautorkou 3 populárno-náučných kníh o výžive.

Nutricionistka Ivana Kachútová, MSc. Zdroj: Peter Kováč, Denník N

Príde aj detská psychiatrička MUDr. Martina Paulínyová. Zodpovie na otázky v oblasti duševného zdravia a psychických problémov vedúcich k poruchám príjmu potravy. Má dlhoročnú prax v oblasti detskej psychiatrie a pôsobí v Detskej fakultnej nemocnici s poliklinikou v Bratislave.

MUDr. Martina Paulínyová. Zdroj: chutzit.sk

Na tomto jedinečnom stretnutí sa dozviete praktické informácie o tom, ako chorobu rozoznať, ako včas zasiahnuť, aké sú jej príčiny, ale aj to, ako sa stravovať zdravo, chutne a nerobiť z jedla vedu. Prednáška je vhodná pre tínedžerov, pre rodičov, pre starých rodičov, priateľov, pedagógov, psychológov i pre širokú verejnosť. Vstup je voľný, registrácia je však nutná. Vyplniť potrebný formulár môžete po rozklinutí tohto odkazu.  

Chuť žiť šíri prevenciu, pomoc a edukáciu v problematike porúch príjmu potravy (PPP).

Páčil sa vám článok? Podporte ho zdieľaním

Zdroje: fici.sme.sk / https://bit.ly/2r1gXhj
dennikn.sk / https://bit.ly/2zkKfwi
dennikn.sk / https://bit.ly/2OFyZzw
Zdieľať na Facebooku