17.02.2020, meniny má
30. mája 2019

Od utorka platia aj Seredčania novými bankovkami v hodnote 100 a 200 eur. Pozrite sa, akými zmenami prešli

reklama

Od utorka 28. mája 2019 môžu aj Seredčania platiť novými bankovkami v nominálnej hodnote 100 a 200 eur. Tie vydala do obehu Národná banka Slovenska spoločne s ďalšími európskymi centrálnymi bankami v celej Európskej únii.

Seredčania sa však nemusia báť, žeby bolo potrebné meniť v bankách staré bankovky. Tie zostávajú naďalej platné a vymenia sa v rámci normálneho penažného cyklu až do vyčerpania zásob. Len pre zaujímavosť, spoločne bolo do obehu vytlačených 2,3 miliardy kusov 100-eurových a 0,7 miliardy nových 200-eurových bankoviek.

Zaujímavosťou je, že 100-eurová bankovka je druhou najvýznamnejšou nominálnou hodnotou po bankovke 50-eurovej a predstavuje takmer štvrtinu hodnoty všetkých eurových bankoviek, ktoré sú v obehu. Ak sa pozrieme na 200-eurové bankovky, tak tie sa využívajú veľmi málo, tvoria 1 % počtu eurových bankoviek v obehu a 4 % ich celkovej hodnoty. Dáte nám určite za pravdu aj vy, že s 200-eurovou bankovou ste prišli do kontaktu veľmi sporadicky.

Ako sa budú líšiť?

Najväčšiu zmenu pocítite v rámci dizajnu bankoviek. Výška nových bankoviek je rovnaká ako pri 50-eurových, takže po novom budú menšie a svojím spôsobom aj skladnejšie (ak platíte v hotovosti). Ako uvádza TASR, okrem dizajnu prešli zmenami aj ochranné prvky. Tie sa vyznačujú vyspelými bezpečnostnými prvkami, okrem iného satelitným hologramom, hologramom s portrétom mytologickej Európy, vystupujúcou tlačou a mnohým ďalším.

Zdroj: TASR – Dano Veselský

Zdroj: Wikimedia (ECB)

Páčil sa vám článok? Podporte ho zdieľaním.

Zdieľať na Facebooku