24.09.2020, meniny má
reklama
14. augusta 2020

Odborníci rozhodli, že rúška budú na školách povinné. Obmedzené budú aj verejné podujatia či návštevnosť kúpalísk

Odborníci rozhodli, že rúška budú na školách povinné. Obmedzené budú aj verejné podujatia či návštevnosť kúpalísk
Zdroj: cas.sk
reklama

Portál cas.sk  informoval o výsledku zasadnutia ministra zdravotníctva Mareka Krajčího a hlavného hygienika Jána Mikasa. Tí po zasadnutí konzília epidemiológov zvolali tlačovú konferenciu. Na nej odporučili necestovať s deťmi do zahraničia a ozrejmili, ako to bude s rúškami na školách.

Opatrenia pripravené pre začiatok školského roka

Podľa ministra zdravotníctva Krajčího je dôležité už teraz sa pripraviť na to, že viac ako 700-tisíc žiakov a študentov sa so začiatkom školského roka začne aj socializovať. Už teraz bola vyhlásená druhá vlna pandémie, ktorá sa počas začiatku školského roka bude pravdepodobne naďalej rozvíjať.

Žiaci budú musieť pri nástupe do školy predložiť čestné vyhlásenie o tom, že od 17. augusta 2020 neboli mimo Slovenska, ani sa nezúčastňovali hromadných podujatí. Rodič bude musieť navyše podpísať vyhlásenie o bezinfekčnosti, čo znamená, že dieťa neprejavuje príznaky infekčného ochorenia. Ak však žiak vycestoval mimo Slovenska, alebo sa zúčastnil hromadného podujatia bude rodič povinný sledovať zdravotný stav žiaka aj najbližších príbuzných.

Od 1. septembra 2020 teda začína rizikové obdobie, kvôli čomu sa konzílium dohodlo na nosení rúšok. Rúška budú povinné iba prvé dva týždne v triedach na druhom stupni a na stredných školách v interiéri. Na prvom stupni a v materských školách rúška povinné nebudú.

Zdroj: pexels.com

Zoznam menej rizikových krajín bude aktualizovaný každé dva týždne

V období od 1. septembra do 1. októbra ďalej konzílium odporúča neorganizovať hromadné podujatia. Zakázané budú podujatia nad 1 000 ľudí v exteriéri a 500 ľudí v interiéri. Všetky interiérové podujatia okrem svadieb sú po 23.00 hod. zakázané. Obmedzená by mala byť aj návštevnosť kúpalísk a aquaparkov.

Okrem toho budú odborníci od 1. septembra prehodnocovať zoznam menej rizikových krajín. Naďalej sa však odporúča s deťmi necestovať. Zoznam menej rizikových krajín a regiónov by mal byť od septembra aktualizovaný každé dva týždne. Medzi menej rizikové oblasti v Európe momentálne patrí Praha a okolie, Splitsko-dalmatínska župa v Chorvátsku, pohraničie Slovenska s Poľskom, katalánsko v Španielsku, Belgicko, Malta, Veľká Británia.

Zdroj: pexels.com

Podporte článok zdieľaním.

Zdroje: cas.sk, refresher.sk
Zdieľať na Facebooku