23.04.2024, meniny má
19. októbra 2020

Október je mesiacom boja proti rakovine prsníka. Dajte si predsavzatie a začnite sledovať svoje zdravie

Október je mesiacom boja proti rakovine prsníka. Dajte si predsavzatie a začnite sledovať svoje zdravie
Zdroj: procare.sk
reklama

Október je jedinečný mesiac. Mesiac boja proti rakovine prsníka, a to je ideálny čas, kedy si dať predsavzatie a začať sa o svoje zdravie viac starať a zaujímať. Keďže je tento mesiac venovaný ženám a ich zdraviu, má celosvetový prívlastok PINKTOBER. Tento názov v preklade znamená ružový október. Vo štvrtok 15. októbra 2020 si aj v galantskej nemocnici pripomenuli Medzinárodný deň pre zdravé prsia. Doružova sa obliekli aj zamestnankyne na našej seredskej poliklinike.

Najčastejšia príčina úmrtia u žien 

Rakovina prsníka je najčastejším zhubným nádorom u žien. Vyskytuje sa najmä u žien vo veku 50 až 60 rokov. V uplynulom období sa však počet žien s nádorom zvýšil aj u mladších vo veku 25 až 45 rokov. Toto ochorenie je celosvetovo najčastejšou príčinou úmrtia žien. Vyskytuje sa najmä vo vyspelých krajinách ako Európy, tak i Ameriky. Na rakovinu prsníka však môžu ochorieť aj muži. Tých je však len asi jedno percento.

„Zhubný nádor, karcinóm, je chaotické, tým pádom značne nekontrolovateľné množenie buniek. Môže mať svoje charakteristické vlastnosti, odlišné od normálnych, teda prináležiacich konkrétnemu tkanivu, orgánu, kde vznikajú. No nedá sa presne vyjadriť, ako dlho trvá celý proces bujnenia, až kým sa nejako prejaví. Najčastejším príznakom je hmatateľná hrčka v prsníku alebo v pazuche,“ povedala pre Svet zdravia onkologička MUDr. Eva Pritzová z banskobystrického Mammacentra sv. Agáty, ktoré je taktiež súčasťou siete Svet zdravia.

zdroj: procare.sk

reklama

Dá sa choroba zvrátiť? 

Toto sa, žiaľ, podľa MUDr. Pritzovej stále nevie. Nedá sa jednoznačne povedať, čo nádorové ochorenie vyvolá, aj keď mnohí by to chceli vedieť. V štúdiách sa vyhodnocovali faktory vplývajúce na vznik rakoviny prsníka. Vo všeobecnosti je to fajčenie, nadmerná konzumácia tukov a alkoholu.

Hovorí sa o zvýšenom riziku hlavne pri ženách, ktoré nerodili alebo prvýkrát otehotneli po tridsiatom roku života. Ďalšími faktormi sú napríklad vek nad 50 rokov, výskyt nádorového ochorenia v rodine najmä u priamych pokrvných príbuzných. Jednoznačne sa nepreukázalo, že ide o dedičné ochorenie. Sú však aj hereditárne typy karcinómov prsníka, teda dedične podmienené, pri ktorých majú ženy vyššie riziko nádorového ochorenia prsníka. Pribúdajú však aj ženy s nádorom prsníka, ktorý sa objavil ako prvý v rodine.

Dá sa liečiť

„V súčasnosti je liečba komplexná multimodálna, čo znamená použitie viacerých postupov, akými sú chemoterapia, rádioterapia, hormonálna, biologická liečba alebo chirurgická. Dôležitými prognostickými faktormi sú vek pacientky, iné ochorenia, veľkosť samotného nádoru a postihnutie regionálnych lymfatických uzlín alebo prítomnosť vzdialených metastáz. Nádorové ochorenie je, žiaľ, smrteľné,“ upresňuje doktorka Pritzová.

V súčasnosti sa však vďaka vedeckému pokroku vie oveľa viac o vzniku, vývoji a raste zhubných nádorov, a to pomáha vyvíjať a zlepšovať liečebné a diagnostické postupy. To vedie k predĺženiu celkového prežívania  pri zachovaní dobrej kvality života.

Dá sa jej vyhnúť?

To sa dnes, žiaľ, nevie taktiež. Hovorí sa o zdravej životospráve, primeranej fyzickej aktivite, primeraných stravovacích návykoch, vyhýbaní sa stresu. Mnohé ženy chcú podporiť najmä zdravotníci, ktorí sa na znak spolupatričnosti obliekli doružova a PINKTOBER si tak pripomenuli.

Aj na našej seredskej poliklinike sa zdravotnícky personál obliekol doružova alebo použili aspoň určité ružové prvky, ako napríklad ružové šatky. Je veľmi dôležité rozprávať o podobných témach, nakoľko v týchto oblastiach je najdôležitejšia prevencia, ktorá môže výrazne pomôcť najmä v odhalení skorého štádia.

Viac sa dozviete aj v reportáži RTV Krea, ktorú nájdete pod článkom.

zdroj: procare.sk

zdroj: procare.sk

Páčil sa vám článok? Podporte ho zdieľaním.

Zdroje: RTV Krea, procare.sk
Zdieľať na Facebooku