31.05.2023, meniny má
19. januára 2022

Opäť si skrášlime prírodu v meste. Finančnú podporu z Participatívneho rozpočtu Trnavskej župy získajú aj seredské projekty

Opäť si skrášlime prírodu v meste. Finančnú podporu z Participatívneho rozpočtu Trnavskej župy získajú aj seredské projekty
Zdroj: Seredsity.sk
reklama

V treťom ročníku Participatívneho rozpočtu Trnavskej župy rozhodli obyvatelia kraja v online hlasovaní o podpore 54 občianskych a komunitných projektov. Spolu bude medzi projekty rozdelených celkovo 250-tisíc eur, pričom nápady budú realizované už v tomto roku.

Finančnú podporu získajú aj projekty zo Serede a okolia. Vďaka týmto aktivitám sa opäť podarí skrášliť našu prírodu, ktorú si užívame pri prechádzakch a rôznych voľnočasových aktivitách.

Čo je participatívny rozpočet?

Participatívny rozpočet je proces, na základe ktorého môžu obyvatelia miest a obcí rozhodnúť o využití časti finančných prostriedkov z rozpočtu týchto miest či obcí. Verejnosť tak už po tretíkrát rozhodne o podpore projektov z rozpočtu Trnavskej župy.

Trnavský samosprávny kraj dáva ľuďom, občianskym združeniam, nadáciám a neziskovým organizáciám možnosť aktívne rozhodovať o časti verejných financií, čím ich zapája do procesov riadenia vyššieho územného celku.

reklama

Výsledky 3. ročníka

V online hlasovaní mal každý hlasujúci možnosť podporiť minimálne tri projekty. Celkovo bolo odovzdaných 35 734 hlasov. Hlasovanie verejnosti malo 50-percentnú váhu pri rozhodovaní. Realizácia 54 úspešných projektov je naplánovaná na rok 2022, pričom jeden občiansky alebo komunitný projekt mohol od župy získať maximálne 5 000 eur.

Projekty v okresoch sa podporovali v plnej výške. Zostávajúce finančné prostriedky z jednotlivých okresov sa spočítali a budú rozdelené medzi projekty, ktorým sa v rámci rozhodovania vo vlastnom okrese nepodarilo prebojovať medzi projekty podporené plnou sumou.

„Ako vyplýva z nášho motta ‚spolu tvoríme kraj’, snažíme sa o prepájanie komunít a rozvoj občianskeho aktivizmu. S týmto zámerom sme usporiadali už tretí ročník plnohodnotného župného participatívneho rozpočtu. Obyvatelia Trnavského kraja rozhodli o finančnej podpore 54 projektov štvrťmiliónom eur. Teší ma, že v online hlasovaní odovzdali obyvatelia takmer 36-tisíc hlasov. Považujem to za dobrý znak toho, že nám spoločne záleží na zlepšovaní podmienok na život u nás,“ uviedol trnavský župan Jozef Viskupič.

zdroj: trnava-vuc.sk

Podporené budú aj projekty zo Serede a okolia

Do participatívneho rozpočtu sa zapojili aj pekné a zaujímavé projekty zo Serede a okolia. Finančnú podporu získajú projekty Čistá príroda – čisté brehy v okolí vôd II., Oddychová zóna nábrežie Garbiarska – zlepšenie dostupnosti lokality a Ovocné zastávky na cyklotrase III. – solárna eko dobíjacia stanica.

Oddychová zóna nábrežie Garbiarska – zlepšenie dostupnosti lokality

Zo zabudnutej, zarastenej a nebezpečnej časti mesta, plnej navážok odpadu sa skautom zo Serede postupne darí vytvárať zónu, ktorá láka na svoje scenérie. Vďaka nim to už nie je húština poskytujúca úkryt narkomanom, okolo ktorej sa deti báli prejsť po hrádzi na bicykloch.

Postupne sa podarilo vypíliť náletové dreviny, presvetliť priestor, vytrhať korene, zhrnúť, preosiať a spätne rozhrnúť zeminu. Podarilo sa im aj vyviezť viac než päť kontajnerov vyseparovaného odpadu, vybudovať ohnisko, bylinkovú špirálu, drevené mólo, originálne ležadlá, štrkové chodníky či v spolupráci s OZ Vodný hrad náučný chodník o vážskych lodných mlynoch.

Vďaka finančnej podpore môžu pokračovať v skrášľovaní prírody v Seredi. Plánujú osadiť lavičky a vyrobiť altánok. Pre lepší prístup plánujú vybudovať aj schodisko, ktoré by umožnilo ľuďom prechádzajúcim sa po hrádzi bezpečne zísť dolu, do budovanej oddychovej zóny. Na realizáciu projektu získajú 5 000 eur.

Do budovania projektu sa zapája najmä komunita okolo skautského zboru. Práce sa chopili mládežníci aj deti a pridali sa aj rodičia. Prepojením oddychovej zóny s budovaním náučného chodníka od občianskeho združenia Vodný hrad sa podarilo spojiť ľudí z viacerých komunít.

zdroj: tvorimekraj.trnava-vuc.sk

zdroj: tvorimekraj.trnava-vuc.sk

zdroj: tvorimekraj.trnava-vuc.sk

Ovocné zastávky na cyklotrase III. – solárna eko dobíjacia stanica

Tomuto projektu sa aktívne venuje OZ Záhradkárov a ochrancov prírody v Dolnej Strede. V rámci projektu plánujú osadenie solárnej eko dobíjacej stanice na cyklotrasu v obci Dolná Streda. Ide o multifunkčné eko riešenie pre služby a mobilitu nielen pre cyklistov. Na realizáciu projektu získajú 5 000 eur.

 

zdroj: tvorimekraj.trnava-vuc.sk

zdroj: tvorimekraj.trnava-vuc.sk

Čistá príroda – čisté brehy v okolí vôd II.

Slovenský rybársky zväz Mestská organizácia Sereď chce spolu so svojimi členmi pokračovať v úspešnom projekte Čistá príroda – čisté brehy v okolí vôd z roku 2021 v Seredi a obciach Dolná Streda a Šintava.

V pláne majú aktívne sa zapojiť do likvidácie čiernych skládok, zberu odpadu z brehov rybárskych revírov a vyčistenie prírody od odpadu, ktorí škodí nám všetkým. Sú to postupné kroky, ktoré môžu svojím aktívnym prístupom urobiť pre prírodu. Na realizáciu projektu získajú 4 700 eur.

Skládky odpadu sú veľký problém, nakoľko znečisťujú nielen prírodu, ale majú dopad aj na spodné vody a pôdu. Odpad, ktorý po nás ľuďoch zostáva v prírode, sa rozkladá pomaly alebo vôbec. Vznikajú tak aj nebezpečné skládkové plyny, ktoré škodia životnému prostrediu a v neposlednom rade aj nám ľuďom.

zdroj: tvorimekraj.trnava-vuc.sk

zdroj: tvorimekraj.trnava-vuc.sk

Páčil sa vám článok? Podporte ho zdieľaním.

Zdroje: tvorimekraj.trnava-vuc.sk, tvorimekraj.sk, trnava-vuc.sk
Zdieľať na Facebooku