01.10.2022, meniny má
11. júla 2020

Otravujú vás už komáre? Tu sú najlepšie tipy proti nim. Vyrobiť a vyskúšať si ich môžete aj doma

Otravujú vás už komáre? Tu sú najlepšie tipy proti nim. Vyrobiť a vyskúšať si ich môžete aj doma
Zdroj: pixabay.com/e15.cz
reklama

S prichádzajúcimi horúcimi dňami a letom sa o čosi skôr vyskytli nepríjemné komáre. Hlavne kvôli Váhu a jeho prítokom či mŕtvym ramenám máme my, Seredčania, častokrát väčšiu inváziu tohto hmyzu než iné slovenské mestá.

Čoraz viac nás trápia cez deň, večer i v noci. Niekedy presne nevieme, ako sa ich poriadne zbaviť. Čo nás dokáže ochrániť pred tým, aby nás doštípali? Prečítajte si o týchto dvojkrídlovcoch viac a vyskúšajte tieto tipy „starých mám“.

Na vine sú samičky

Horúce dni sa nezadržateľne blížia a s nimi k nám mieria aj otravné komáre. Respektíve, sú to „komárice“. Za štípance sú totiž zodpovedné samice, pre ktoré je krv bohatým zdrojom bielkovín. Tie sú potrebné pre vývoj a dozrievanie vajíčok. Len pre zaujímavosť, samci si sami vystačia aj s nektárom z kvetov, ktorý sosajú z rôznych druhov rastlín.

Ríša zvierat ukrýva až cez 3 000 rozličných druhov tohto otravného hmyzu. Áno, čítate dobre, je až 3 000 druhov komárov. V našej oblasti dokonca žije približne 50 druhov. Výskyt komárov pritom postupne vzrastá už od teplejších aprílových dní. Tento hmyz nás následne môže otravovať až do konca septembra, niekedy dokonca aj na jeseň.

reklama

Vyrobte si doma účinné odpudzovače

Okrem kupovaných repelentov aplikovaných priamo na kožu, iných odpudzovačov či chemikálií v podobe látok účinných po celú noc si môžete vyskúšať aj niekoľko „domácich“ receptov. Tieto jednoduché recepty sú overené mnohými ľuďmi a aj keď niekedy nefungujú na 100 %, určite sa ich oplatí vyskúšať. Nasledujúce postupy predstavujú vybrané prípravky či jednoduché tipy na odohnanie týchto drobných, ale nepríjemných dvojkrídlovcov.

Cesnak a jeho vôňa

Cesnak, ktorý je akýmsi všeliekom, vie odohnať komáre naozaj účinne. Cesnakový pach ich totižto veľmi odpudzuje. Túto aromatickú zeleninu pritom môžete použiť v interiéri aj exteriéri. Jedným strúčikom môžete potrieť okenné rámy v prípade, že chcete mať otvorené okno v noci a nemáte sieť. Ak sa však chystáte von, napríklad si posedieť na verande alebo grilovať na záhrade, vo večerných hodinách vás ochránia strúčiky cesnaku nakrájané na tenké kúsky. Čím viac, tým lepšie, nech je aróma silná. Naukladajte ich na tanierik a položte niekde do vašej blízkosti.

How to Peel and Mince Garlic - Jessica Gavin

Zdroj: jessicagavin.com

Citróny s klinčekom

Účinným odpudzovačom komárov sú aj citrusy. Stačí, ak limetku alebo citrón rozkrojíte na dve polovice. Do každej napicháte niekoľko obyčajných klinčekov. Tento jednoduchý vynález môžete následne umiestniť kamkoľvek. Do spálne, kuchyne či do otvorených okien. Jednoducho tam, kde chcete mať pokoj od komárov, napríklad i večer na terase. Vo večerných hodinách si tak môžete bez problémov nechať otvorené aj okná. Bonusom je, že okrem ochrany pred komármi získate aj akýsi osviežovač vzduchu. Celou miestnosťou sa totiž bude šíriť osviežujúca vôňa citrusov.

Citróny Klinček Aromatické - Fotografia zdarma na Pixabay

Zdroj: pixabay.com

Tlejúca kávová usadenina

Kávová usadenina je obľúbenou „pomôckou“ v domácnostiach. Používa sa na kávový píling, na hnojenie rastlín či ako pomôcka proti komárom. Nerozpustnú zmes, ktorá vám zostane na dne šálky po dopití kávy, rozprestrite. Nechajte ju poriadne vysušiť a neskôr položte na alobal a zapáľte. Vytvoríte si tak kadidlo, ktorého dym odplaší a odpudí všetky komáre, muchy aj ďalší hmyz. Splodiny horenia nie sú zdraviu škodlivé ani pre ľudí.

Ako využiť kávovú usadeninu? Na celulitídu, kvety, vlasy, vrásky ...

Zdroj: topbyvanie.sk

Vyrobte si vlastný repelent

Nakoniec máme pre Seredčanov tip, ako si vyrobiť prírodný repelent. Repelent v malej nádobke, ktorý môžete mať vždy poruke. Na výrobu repelentu budete potrebovať jeden z éterických olejov.

Za najúčinnejší v boji proti komárom môžeme považovať tea tree olej, tymiánový, škoricový, klinčekový, eukalyptový, medovkový, mätový či levanduľový olej. Nájdete ich v buď v lekárňach, drogériách, na internete a niektoré aj v predajniach so zdravými potravinami. Kvalitný esenciálny olej zmiešajte s normálnou čistou vodou alebo môžete dokonca s pleťovou vodou v pomere 1:40. (1 kvapka oleja a 40 kvapiek vody) Zmiešať ich môžete napríklad v malej nádobke s rozprašovačom a nosiť prakticky kdekoľvek. Následne stačí pokožku už len nastriekať ako bežným chemickým repelentom.

Receptov je veľké množstvo. Niekomu stačí zmiešať dokonca iba Alpu s klinčekmi, druhému zas funguje iba klinčekový olej s vodou. Odporúčame vám vyskúšať si niektorý z olejov na repelent a podľa potreby pridať aj iný druh oleja alebo zvýšiť koncentráciu toho pôvodného.

Páčil sa vám článok? Podporte ho zdieľaním.

Zdroje: tvojezdravie.sk
Zdieľať na Facebooku