02.03.2021, meniny má
11. júna 2020

Otváranie škôl pokračuje, do škôl budú môcť nastúpiť aj starší žiaci. Je to však dobrovoľné

Otváranie škôl pokračuje, do škôl budú môcť nastúpiť aj starší žiaci. Je to však dobrovoľné
Zdroj: skolskyportal.sk/study.sk
reklama

Posledný týždeň pred dlho očakávanými letnými prázdninami sa do škôl bude môcť vrátiť aj druhý stupeň základných škôl a žiaci všetkých stredných škôl. Od najbližšieho pondelka je naplánované uvoľňovanie prísnych bezpečnostných opatrení, ktoré prijali v polovici marca všetky slovenské školy proti šíreniu ochorenia COVID-19.

Čo sa teda otvára a kedy?

Od 1. júna 2020 už chodia do škôl žiaci prvého stupňa, a tiež deti do materských škôl. Posledný júnový týždeň, t. j. od 22. júna sa do škôl budú môcť vrátiť aj stredoškoláci a žiaci druhého stupňa základných škôl.

Od včerajšieho dňa, t. j. od stredy 10. júna, sa spustila klasická výučba na základných umeleckých školách a v centrách voľného času.

Od budúceho týždňa, teda od 15. júna sa rušia obmedzenia v počte žiakov v škôlkach a v základných školách od prvého po piaty ročník.

Pôvodný limit bol pre jednu triedu v materskej škole stanovený na 15 detí a pre základnú školu na 20 detí. Obmedzenia počtu detí v triedach sa rušia s platnosťou od 15. júna. Školy by tak mohli mať od budúceho týždňa naozaj kompletné triedy so stanoveným počtom žiakov. Prevádzka školy by sa mala taktiež zvýšiť z deviatich na desať hodín.

zdroj: webnoviny.sk

Návrat do lavíc bude dobrovoľný

Branislav Gröhling, minister školstva, vedy, výskumu a športu SR, však potvrdil, že návrat do škôl bude na dobrovoľnej báze. Rodičia sa teda budú môcť rozhodnúť, či svoje dieťa do školy vôbec na ten týždeň pošlú. Minister dodal, že predpokladá, že školy využijú tieto dni najmä na odovzdávanie vysvedčení, prípadne na odovzdanie učebníc a ukončenie ročníka. Písanie písomiek, koncoročné testovanie alebo skúšanie neodporúča.

Budú deti zvládať situáciu v septembri?

Podľa ministra Branislava Gröhlinga by malo ísť hlavne o zistenie, či skôr overenie toho, ako sa deti budú vedieť vrátiť do školských podmienok. Chce, aby išlo hlavne o určenie úrovne vedomostí žiakov, aby sa školy vedeli pripraviť na leto alebo na situáciu, ktorá ich čaká v septembri.

Náhodné meranie teploty

Gröhling informoval tiež o tom, že sa v školách s platnosťou od budúceho týždňa ruší zavedené povinné meranie teploty. Toto meranie teploty detí by však malo zostať na úrovni odporúčania a malo by byť čisto náhodné. Ruší sa taktiež zákaz všetkých besiedok, posedení a podobných hromadných akcií, ktoré zhromažďujú viacero detí. Tieto akcie sa ale naďalej budú riadiť opatreniami Úradu verejného zdravotníctva SR.

Ruší sa tiež prehlásenie zákonného zástupcu o zdravotnom stave dieťaťa pre materské školy. V platnosti však naďalej ostáva čestné prehlásenie o tom, že dieťa neprišlo do priameho kontaktu s osobou chorou na COVID-19. Pridáva sa zároveň zoznam podmienok, na základe ktorých nebude môcť žiak nastúpiť do školy. Tieto budú zverejnené na stránke ministerstva školstva.

Podporte článok zdieľaním.

Zdroje: webnoviny.sk, minedu.sk, skolskyportal.sk
Zdieľať na Facebooku