26.04.2024, meniny má
26. decembra 2021

Ožijú seredské Larzenky a legendárna Raketa? OZ Seredské nábrežie podalo na mesto zámer, v ktorom predstavilo obrovské plány s nábrežím Váhu

Ožijú seredské Larzenky a legendárna Raketa? OZ Seredské nábrežie podalo na mesto zámer, v ktorom predstavilo obrovské plány s nábrežím Váhu
Zdroj: OZ Seredské nábrežie
reklama

Kontakt rieky, urbárneho prostredia a obytných sídiel prinášal vždy výnimočné možnosti využitia, a preto predstavuje jedny z najcennejších území pre vytváranie kvality života obyvateľov, rozvoj sídiel a ich veľmi významných socio-ekonomických funkcií.

Nábrežia Váhu poskytujú svojimi romantickými zákutiami pre obyvateľov a návštevníkov mesta veľmi dobrú možnosť na oddych a regeneráciu síl v prírodnom prostredí, najmä v súčasnej hektickej industriálnej dobe.

Aj preto vznikla iniciatíva nadšencov s ucelenou víziou a jasným cieľom – zmeniť tento stav realizáciou komplexného riešenia a využitím cenného predmetného územia k prospechu obyvateľov a návštevníkov mesta Sereď.

Ide o revitalizáciu veľkej časti nábrežia

Hlavnou záujmovou oblasťou je revitalizácia územia pri Váhu v Seredi. Konkrétne od brehu rieky po ochrannú protipovodňovú hrádzu v lokalite medzi Mlynárskou ulicou a zariadením mestského zberného dvora.

reklama

Hlavný cieľ by bolo vybudovať na tomto území viacúčelovú oddychovú a relaxačnú zónu s mestskou nábrežnou promenádou a okrem iného aj s osobným prístaviskom, informačným centrom o rieke Váh a mestskou plážou.

Súčasťou budú aj vyhliadkové plavby

Zámer občianskeho združenia Seredské nábrežie by, samozrejme, bola aj propagácia a vytvorenie podmienok pre rozvoj turizmu na vode a pri vode zriadením a prevádzkou vyhliadkovej a poznávacej plavby na dolnom toku Váhu, prioritne v oblasti mesta Sereď a na Vodnom diele Kráľová, plne rešpektujúcej jestvujúce hydrologické pomery vodnej cesty a podmienky ochrany prírody.

Pre tento účel sa počíta s využitím menších vyhliadkových plavidiel a vhodného typu vyhliadkovej osobnej lode. Prostredníctvom prevádzky vyhliadkovej plavby by sa vytvorili možnosti na atraktívne zážitky a spoznávanie rieky Váh, celého územia, prírody a krajiny dolného Považia.

Tieto plavby môžete poznať aj vďaka doterajšiemu vedeniu Bistra Raketa, ktoré vyhliadkové plavby na katamaráne Eleanor prevádzkovalo dve sezóny.

zdroj: OZ Seredské nábrežie

Možností je nekonečno

Podstatou celého projektu mestskej nábrežnej zóny by bolo vytvorenie možností na oddych, relax a regeneráciu pre obyvateľov a návštevníkov mesta Sereď. A to v prírodnom prostredí veľmi cenného územia mesta v priamom kontakte s riekou Váh, ktoré doposiaľ pre tento účel nemalo vytvorené v našom meste skoro žiadne podmienky.

Využitie územia by bolo zamerané na možnosti atraktívneho pobytu a stretávania sa ľudí na mestskej nábrežnej promenáde s vyhliadkami priamo na rieku a na ďalšie aktivity, poznávanie a pobyt v prírode v celom území vybudovanej zóny.

Pre pracovne vyťaženú skupinu obyvateľov na relax po práci a v čase voľna „na pár krokov“ od rušného mestského centra, pre mládež na aktívny pohyb a voľnočasové aktivity, pre mamičky a rodiny s malými deťmi, seniorov aj hendikepovaných návštevníkov na prechádzky v príjemnom prostredí.

Pre návštevníkov mesta prichádzajúcich najmä po cyklotrase vybudovanej na hrádzi, ktorá je súčasťou celej budovanej Vážskej cyklomagistrály, alebo po vode v rámci vodnej turistiky, s možnosťami  na zastavenie, oddych, občerstvenie aj ďalšie služby v rámci plánovaného vybudovania vodáckeho a cyklistického kempu v rámci zóny.

Historická „Raketa“ opäť pri Váhu

Zámer na vybudovanie viacúčelovej oddychovej zóny počíta s umiestnením viacerých umeleckých diel súvisiacich s nábrežím. Hlavnou dominantou na nábreží by v tom prípade bolo umiestnenie telesa historického plavidla „Raketa“, ktoré svojho času malo v Seredi veľkú obľubu a zanechalo mnoho pekných spomienok.

zdroj: OZ Seredské nábrežie

Vybudovalo by sa aj prístavisko

V zámeroch je tiež ybudovanie osobného prístaviska, a to v dvoch etapách. Najprv ako sezónneho pristávacieho zariadenia umiestneného priamo na toku a v druhej etape, po získaní potrebných povolení a finančných prostriedkov, ako chráneného „zapusteného“ prístaviska pre možnosť celoročného umiestnenia pristávacích zariadení.

To by umožnilo obyvateľom a návštevníkom mesta priamy vstup na rieku prostredníctvom nástupu na plavidlá slúžiace na prevádzku vyhliadkovej a turistickej plavby.

Prevádzka osobného prístaviska poskytujúceho základné podmienky pre osobnú lodnú dopravu by v prípade vybudovania umožnila zvýšiť aj návštevnosť mesta Sereď a ďalší rozvoj turizmu so spádovou oblasťou celého západného Slovenska s významnými celoštátnymi aj regionálnymi centrami.

zdroj: OZ Seredské nábrežie

Viac času v prírode

Zriadenie informačného centra o rieke Váh by malo zasa za cieľ doplniť ponuku trávenia voľného času. Okrem pozorovania Váhu z nábrežnej promenády a vyhliadkových plošín počas rôznych ročných období by malo slúžiť aj na získanie ďalších informácií, napr. o prírode v okolí rieky.

Jednoduché infocentrum by mohlo prostredníctvom rozmiestnených informačných panelov či ďalších audiovizálnych prostriedkov s údajmi o rieke Váh, histórii jej významu a vplyvu na mesto a okolie poskytnúť návštevníkom široký rozsah informácií o rieke a prírodnom prostredí.

Prevádzka infocentra by mohla byť zabezpečená aj partnerskou mestskou, ochranárskou alebo inou záujmovou organizáciou. Poskytovanie informácií o Váhu a prírode dolného Považia by bolo možné tiež počas vykonávania vyhliadkových a poznávacích plavieb, taktiež realizáciou prípadnej vodnej náučnej cesty v podobnej forme ako v prípade jestvujúcich náučných chodníkov.

Zámer podaný na mesto by v tom prípade počítal aj s vybudovaním jednoduchého vodáckeho prístaviska v nadväznosti na plánovaný cyklo-vodácky kemp, ktorý by vytvoril podmienky pre ďalší rozvoj vodnej turistiky a aktívne trávenie voľného času na vode a pri vode.

Vybudovaná oddychová a rekreačná zóna, samozrejme, počíta aj so zabezpečením vhodných sociálnych zariadení a gastronomických služieb, ku ktorým môže byť vo vhodnej forme využitá aj historická loď Raketa. Presne tak, ako to bolo kedysi.

zdroj: OZ Seredské nábrežie

Mlyny na Váhu?

Občianske združenie Seredské nábrežie je však vo svojich plánoch ešte odvážnejšie. Pre prípadné čerpanie finančnych prostriedkov z akýchkoľvek fondov majú pripravený projekt mlynov na Váhu.

Je to veľmi odvážny a dlhodobý projekt na niekoľko rokov, ale doteraz sa na Larzenkách neurobilo nič. Štúdií aj projektov pritom bolo nakreslených už mnoho. OZ taktiež aktívne spolupracuje aj s rôznymi firmami zaoberajúcimi sa hydrostavbami.

Najvýznamnejšími prínosmi realizácie zámeru OZ Seredské nábrežie bude poskytnutie nových možností pre obyvateľov mesta a jeho návštevníkov na oddych, hodnotné trávenie voľného času, nadväzovanie spoločenských kontaktov a využívanie poskytovaných služieb v atraktívnom prírodnom prostredí v priamom kontakte s riekou Váh a zároveň v bezprostrednej blízkosti obytných častí mesta. Držíme palce!

Podporte projekt zdieľaním.

Zdroje: OZ Seredské nábrežie
Zdieľať na Facebooku