05.12.2021, meniny má
28. októbra 2021

Pamätáte si projekt „Adoptuj si lipu“? Už čoskoro pribudne v meste 72 líp, ale aj ďalších 53 nových stromov po celom meste

Pamätáte si projekt „Adoptuj si lipu“? Už čoskoro pribudne v meste 72 líp, ale aj ďalších 53 nových stromov po celom meste
Zdroj: lumigreen.sk/mojerastliny.sk
reklama

Čo je dôležitejšie než stromy? V našom meste sa názory na túto problematiku rôznia. Jedna časť obyvateľstva je spokojná s tým, ako máme zalesnené mestské časti, druhá však tvrdí, že je tu zelene pomerne málo.

Mesto Sereď sa ešte v máji pustilo do projektu, vďaka ktorému môže každý, kto má záujem, pomôcť so zeleňou či spríjemniť si kútik vo vlastnej záhrade. Bolo vtedy potrebné vyplniť formulár, vďaka ktorému by ste mali mať doma už v týchto dňoch svoju vlastnú lipu od mesta.

Mladý stromček každému

Cieľom projektu s názvom „Adoptuj si lipu“ bolo ponúknuť obyvateľom mesta Sereď možnosť vysadiť si vo svojej záhrade mestský strom. Konkrétne ide o lipu malolistú Rancho (Tilia cordata Rancho). Stromy budú všetkým, ktorí prejavili záujem a chceli si spríjemniť si záhradku, dodané v týchto dňoch s kompletným koreňovým balom.

Celkovo sa aktuálne rozdáva 72 ks sadeníc stromov lipa malolistá (Tilia cordata Rancho). Zároveň mesto realizuje výsadby stromov aj na plochách verejnej zelene. V meste tak v týchto dňoch pribudne 53 ks stromov, a to druhy ako hrab, javor, slivka, ale aj lipy, ginká, bresty, jarabiny, sofory či ľliovník tulipánokvetý.

Kde všade nájdete nové stromy?

Stromy pribudnú na uliciach Mlynárska, Novomestská, Pažitná, Dolnomajerská, Kasárenská (pri cintoríne) – spolu 27 ks ako náhradná výsadba za vyrúbané stromy. Konkrétne pôjde o tieto stromy: lipa malolistá Rancho, hrab obyčajný Fastigiata, javor poľný, acer platanlistý, jarabina vtáčia, slivka čerešňoplodá Nigra.

Ďalšia výsadba za vyhynuté stromy bude na uliciach Jesenského, I. Krasku, Mierová, Športová, Železničná a Námestie slobody, ako sa pre naše médium vyjadrila Ing. Katarína Navrátilová z Mestského úradu v Seredi.

V rámci sadových úprav v zmysle projektov pribudnú stromy taktiež na Vinárskej ulici pri novom parkovisku, kde sa vysadí 6 stromov (ginko dvojlaločné a javor poľný Red Shine) a na Cukrovarskej ulici 7 ks (hruška Calleryova a javor poľný Red Shine).

O stromy by sme sa mali starať…

Stromy sú jedným z najcennejších prírodných zdrojov na Zemi. Pomáhajú Zemi v boji proti klimatickým zmenám, keďže absorbujú prebytočný a škodlivý oxid uhličitý z atmosféry. Pohlcujú prach a znečisťujúce plyny, zároveň však aj produkujú kyslík. Takisto ochladzujú klímu, a tým zmierňujú negatívne dôsledky skleníkového efektu. Sú domovom pre veľa druhov vtákov a iné druhy zvierat aj domovom a útočiskom pre užitočný hmyz.

Nie vždy má mesto v rámci údržby verejnej zelene podmienky na výsadbu nových stromov, najmä pre existujúce inžinierske siete. Aj z toho dôvodu ponúklo tento rok obyvateľom Serede možnosť adoptovať si vlastný strom priamo do svojej záhrady.

zdroj: zalesactvo.sk

Páčil sa vám článok? Podporte ho zdieľaním.

Zdroje: Ing. Katarína Navrátilová
Zdieľať na Facebooku