24.06.2024, meniny má
1. októbra 2023

Parkovaniu na chodníkoch odzvonilo. Začala platiť novela zákona, ktorá státie na chodníkoch zakazuje

Parkovaniu na chodníkoch odzvonilo. Začala platiť novela zákona, ktorá státie na chodníkoch zakazuje
Zdroje: FB Polícia SR/Mestská polícia Sereď/google.maps
reklama

Parkovacia politika na Slovensku prechádza výraznou zmenou. Od dnes 1. októbra 2023 začala platiť novela zákona, ktorá zakazuje šoférom parkovanie svojich aut na chodníkoch mimo miest na to vyznačených.

Novela zákona pritom vstúpila do platnosti už v marci minulého roka ale neskôr prišlo k jej zrušeniu. Novelu podpísala aj prezidentka Zuzana Čaputová a v praxi budeme musieť viac o parkovaní začať premýšľať už budúci týždeň.

Kde budú šoféri môcť parkovať?

Zámerom posunutia termínu platnosti novely z marca 2022 na október 2033 bolo umožniť samosprávam zariadiť sa tak a pripraviť toľko parkovacích miest, aby nelegálne parkovanie na chodníku nebolo pre vodičov jedinou možnosťou.

Autá z chodníkov však definitívne zmiznúť nemusia. Každé mesto totiž môže vyznačiť parkovacie miesto aj na chodníku. Musí tam byť však osadené príslušné dopravné značenie.

reklama

Podľa portálu TVnoviny.sk to vyzerá tak, že mnohé mestá sa k tomuto kroku aj skutočne uchýlia. Napríklad Nitra si urobila analýzu miest, kde vodiči najčastejšie využívajú chodníky na parkovanie. Z analýzy im vyšli úseky, ktoré sa rozhodli ponechať na parkovanie a označia ich.

Zákaz parkovania na chodníkoch sa dotkne aj majiteľov rodinných domov. Ako uvádza Pravda, viac ako štvrtina majiteľov a nájomníkov rodinných domov nevie, kde bude od 1. októbra parkovať.

ZDROJ: AUTOVINY.SK

Aká pokuta hrozí šoférom?

Portál Gardeon informuje, že od októbra 2023 bude podľa zákona možné za priestupok nedovoleného parkovania na chodníku uložiť pokutu v blokovom konaní do výšky 50 eur a v správnom konaní až do výšky 100 eur. Ďalšou možnosťou je uplatnenie takzvanej objektívnej zodpovednosti, kedy môže majiteľovi prísť pokuta vo výške 78 eur.

Týka sa to aj Seredčanov

Na začiatok platnosti novely už upozornila aj Mestská polícia Sereď. Pri riešení priestupkov parkovania na chodníkoch, bude podľa ich slov policajt individuálne posudzovať každé porušenie, bude zohľadňovať závažnosť, okolnosti a spôsob spáchania konkrétneho priestupku.

Vodiči tak už viac nebudú môcť parkovať ako na nasledovných obrázkoch:

Zdroj: FB Mestská polícia Sereď

Zdroj: FB Mestská polícia Sereď

Zdroj: FB Mestská polícia Sereď

Zdroj: FB Mestská polícia Sereď

Zdroj: FB Mestská polícia Sereď

parkovať

Zdroj: FB Mestská polícia Sereď

Zdroje: startitup.sk, pravda.sk, tvnoviny.sk, gardeon.sk
Zdieľať na Facebooku