25.09.2021, meniny má
25. júla 2021

Parlament schválil výhody pre zaočkovaných obyvateľov. Nezaočkovaní budú musieť za test do prevádzok zaplatiť päť eur

Parlament schválil výhody pre zaočkovaných obyvateľov. Nezaočkovaní budú musieť za test do prevádzok zaplatiť päť eur
Zdroj: imunovital.sk/cas.sk
reklama

Parlament schválil novelu zákona v skrátenom legislatívnom konaní, ktorá zvýhodňuje zaočkovaných obyvateľov v prípade zhoršujúcej sa epidemiologickej situácie. Zákon o ochrane, podpore a rozvoji verejného zdravia bol schválený v nedeľu.

V sále bolo prítomných celkovo 133 poslancov, z ktorých za hlasovalo 77 poslancov a proti 55 poslancov. Hlasovania sa nezdržal žiaden z nich.

Aké budú mať zaočkovaní výhody?

Návrh ministra zdravotníctva Vladimíra Lengvarského má byť prípravou na tretiu vlnu. Cieľom je odmeniť zaočkovaných obyvateľov tým, že sa nebudú musieť v obchodoch, reštauráciách a iných službách preukazovať negatívnym testom.

Zaočkovaní, negatívne testovaní a ľudia, ktorí už prekonali ochorenie COVID-19, budú môcť pri vstupe do prevádzok využívať GreenPass. V prípade ďalšej vlny im bude umožnené využívať služby, ktoré budú pre nezaočkovaných ľudí fungovať v obmedzenom režime pre protipandemické opatrenia.

Proti návrhu sa ostro ozvala opozícia, ktorá je proti polarizovaniu spoločnosti podľa toho, kto sa dal zaočkovať a kto nie. Hnutie Sme rodina vyvinul tlak na koaličných partnerov, pre ktorý sa vláda musela dohodnúť na kompromise a konkrétnych detailoch.

Nezaočkovaní si niektoré testy budú musieť zaplatiť

Sme rodina dosiahlo nátlakom to, že nezaočkovaní ľudia nebudú musieť ukazovať negatívny test v potravinách, lekárňach, drogériách, očných optikách či na hromadných podujatiach.

Testy potrebné do práce a školy nebudú spoplatnené, rovnako ako aj pre pendlerov na hraniciach. Avšak za antigénové testy pre vstup do reštaurácií, posilňovne či kaderníctva budú musieť zaplatiť päť eur. Ide o prevádzky a miesta, na ktorých hrozí väčšie riziko nákazy ochorením COVID-19. Cieľom je motivovať čo najviac obyvateľov k tomu, aby sa dali zaočkovať.

Ako uviedol Startitup.sk, zákonná možnosť prijať opatrenia „zvýhodňujúce“ zaočkovaných musí byť podľa ministerstva zdravotníctva postavená na dočasnosti prijímaných zvýhodňujúcich opatrení.

V tomto smere ide o čas, pokým sa z epidemiologického hľadiska spoločnosť nepremorí, kým neustúpi pandémia, kým nebude zaočkovaná kritická skupina,“ uviedol rezort zdravotníctva.

Podporte článok zdieľaním.

Zdroje: refresher.sk, startitup.sk, slovensko.hnonline.sk
Zdieľať na Facebooku