25.04.2024, meniny má
28. augusta 2020

Plánujete výlet na víkend? Navštívte zrúcaniny v blízkom Nitrianskom kraji či skalné obydlia v Brhlovciach

Plánujete výlet na víkend? Navštívte zrúcaniny v blízkom Nitrianskom kraji či skalné obydlia v Brhlovciach
Zdroj: slovenskycestovatel.sk/slobodnyfotograf.sk
reklama

Leto nám pomaly končí, avšak počasie je stále natoľko krásne, aby sme s rodinou vybehli ešte zopár nasledujúcich víkendov na výlet. Ako výlet môžete brať hocičo, napríklad „spoznávačku“ nových miest alebo ísť na bicykle, či ísť sa kúpať. Alebo tiež navštíviť hrady, zámky či zrúcaniny a iné zaujímavé miesta v Nitrianskom kraji, ktorý nie je od nášho mesta až tak vzdialený. Dnes vám prinášame výber pamiatok práve z tohto kraja, aby ste si mohli aj na dnešné príjemné počasie naplánovať výlet.

Nitriansky kraj ponúka neskutočné možnosti

Nitra je jedným z najstarších miest na Slovensku, ktoré vzniklo na siedmich pahorkoch. O tomto meste sa dá bez výčitiek povedať, že predstavuje raj pre archeológov. Práve vďaka bohatej histórii, ktorá siaha až do čias kniežaťa Pribinu, nájdeme v okolí mnoho zámkov a hradov. Teraz už, samozrejme, len zrúcanín.

Územie Nitry je takmer 30 000 rokov nepretržite obývané. V Nitre sídlil knieža Pribina, ktorý dal v meste postaviť a vysvätiť prvý kresťanský kostol na Slovensku. Kráľ Rastislav na toto územie pozval solúnskych bratov Konštantína a Metoda, aby medzi našimi predkami šírili kresťanskú vieru v ich rodnej reči.

Konštantínovi tiež vďačíme za prvé slovanské písmo – hlaholiku. Nitra je na históriu naozaj bohatá a veľa vecí „k videniu“ nájdete priamo v meste. Poďme sa však pozrieť na historické pamiatky v okolí – v celom Nitrianskom kraji.

reklama

1. Hrad Hrušov

Táto zrúcanina hradu v okrese Zlaté Moravce sa nachádza na vrchu Skalka pri Topolčiankach. Hrad je dostupný celoročne a cesta k nemu nie je vôbec náročná (asi tak polhodinku od parkoviska). Trasa je naozaj príjemná prechádzka a zvládnu ju aj rodiny s malými deťmi. Okolie hradu je nádherné a celé miesto je priam ideálne na menší piknik. Vstupné na hrad sa neplatí.

zdroj: shutterstock.com

zdroj: slobodnyfotograf.sk

2. Topoľčiansky hrad

Zrúcanina sa nachádza nad obcou Podhradie, okres Topoľčany, neďaleko vodnej nádrže Duchonka. Prvá zmienka o hrade ako o kráľovskom majetku je v zachovaných listinách z roku 1235, ale predpokladá sa, že hrad vystaval až Matúš Čák Trenčiansky niekedy na začiatku 14. storočia. V júni 1999 silná búrka s vetrom spôsobila, že sa zrútilo východné priečelie paláca na hornom hrade, avšak v tom istom roku sa pristúpilo aj ku konzervačným prácam.

K hradu sa môžete dostať z viacerých strán, no najkratšia a najjednoduchšia je cesta z obce Podhradie. Zrúcanina hradu je voľne prístupná, prebieha tu čiastočná rekonštrukcia. Po výstupe na hrad vám je odmenou romantický výhľad do hornonitrianskej doliny.

zdroj: slovakia.travel.sk

3. Hrad Oponice

Zrúcanina hradu sa nachádza nad obcou Oponice v okrese Topoľčany. Prvá písomná zmienka je z roku 1300. Jedna z legiend hovorí, že knieža Svätopluk tu zakopal poklad a okrem neho tu uložil aj svoj slávny meč. Meč sa podľa legendy nájde vtedy, keď ho bude slovenský národ najviac potrebovať. Prístup k hradu je z obce Oponice po vyznačenej zelenej trase a trvá cca 1 hod. Trasa je dlhá približne 2,5 km, je nenáročná s miernym prevýšením a vhodná aj pre rodiny s deťmi.

zdroj: turisticky.sk

4. Hrad Gýmeš

Zrúcanina hradu sa nachádza nad obcou Jelenec, na južnom svahu pohoria Tribeč. Hrad bol postavený pravdepodobne v rokoch 1253 – 1270. Veľký hrad vznikol spojením, resp. opevnením viacerých menších budov, resp. hradov, ktoré boli postavené v tesnej blízkosti. V roku 1950 prešla zrúcanina do majetku štátu, ktorý ho zveril pod správu Štátnych lesov, no tie nemohli zabezpečiť jej záchranu. Dnes sa obnove zrúcaniny hradu venuje Občianske združenie Castrum Ghymes, ktoré pôsobí na hrade od novembra 2011.

Prístup k hradu je z priľahlých obcí Kostoľany pod Tribečom, odkiaľ vám cesta zaberie 35 – 40 minút. Ďalšou možnosťou je aj Jelenec – Remitáž a táto trasa trvá cca 60 minút.

zdroj: slovenskycestovatel.sk

5. Levický hrad

Zrúcanina hradu nachádzajúca sa na styku Hronskej nivy a Ipeľskej pahorkatiny v meste Levice. Hrad vznikol v druhej polovici 13. storočia a plnil strážnu a ochrannú funkciu. Na hrade sú organizované rôzne kultúrne podujatia a jedným z nich sú napr. Levické hradné slávnosti.

Prístup k hradu je z centra mesta Levice po ulici sv. Michala a trasa trvá cca 30 min. Druhou možnosťou je zaparkovať auto pri nákupnom centre Tesco a hrad sa nachádza oproti na druhej strane.

zdroj: sorger.sk

6. Skalné obydlia v Brhlovciach

Ako posledný slovenský unikát vám prinášame tieto obydlia vytesané do skaly. Komplex takýchto skalných obydlí, ktoré sú vtesané do tufu, nikde inde na Slovensku nenájdeme. Lokalita v Brhlovciach je unikátom na celom našom území a je sprístupnená verejnosti od roku 1992. Vtedajší obyvatelia tvorili svoje obydlia do dobre spracovateľnej horniny, ktorá je známa ako tuf.

Návštevníci si môžu prezrieť aj expozíciu ľudového bývania v dome z roku 1932. V zadnej časti jeho dvora, v miestnostiach vysekaných do tufovej skaly, je vidieť svojrázny spôsob bývania v tomto regióne. Medzi exponátmi vyniká unikátny ľudový nábytok, historický kuchynský inventár, kamenárske nástroje i hrnčiarske výrobky.

zdroj: slovenskycestovatel.sk

zdroj: slovenskycestovatel.sk

Páčil sa vám článok? Podporte ho zdieľaním.

Zdroje: sorger.sk, nitra.eu
Zdieľať na Facebooku