17.08.2022, meniny má
30. decembra 2021

Plastové fľaše a plechovky budeme môcť od nového roka vrátiť späť do obchodov. Využiť môžete aj zálohomat v Seredi

Plastové fľaše a plechovky budeme môcť od nového roka vrátiť späť do obchodov. Využiť môžete aj zálohomat v Seredi
Zdroj: seredsity.sk
reklama

Plastové fľaše a plechovky od nápojov budeme môcť na Slovensku od 1. januára 2022 vrátiť späť do obchodov.

Ministerstvo životného prostredia si od tejto novinky sľubuje, že v lesoch, parkoch alebo popri cestách bude vyhodených výrazne menej plastových fliaš a nápojových plechoviek ako doteraz.

Aké obaly sa budú zálohovať?

Zálohovať sa budú všetky jednorazové obaly na nápoje z plastu a kovu s objemom od 0,1 do 3 litrov. Všetky takéto obaly budú označené logom, zloženým z veľkého písmena Z a dvoch šípok, pri čiarovom kóde tovaru s nápisom „zálohované“.

Pôjde napríklad o sladené nápoje, minerálne vody, dojčenské vody, ochutené vody, ovocné šťavy, nektáre, ľadové čaje, športové nápoje, energetické nápoje a pivo. Za tieto obaly zaplatíme pri nákupe nápojov o 15 centov viac, pri odovzdaní v obchode bude zákazníkovi záloha vrátená.

reklama

Dôležité je, aby na obaloch zostal čitateľný čiarový kód a plastové fľaše alebo plechovky by sa mali vracať do výkupných miest obchodov nepoškodené.

Zálohovanie a teda ani výkup sa zatiaľ nebude týkať obalov od mlieka a mliečnych nápojov, sirupov a alkoholických nápojov s obsahom alkoholu viac ako 15 %.

Kam vrátiť obaly?

Obaly nemusíte vrátiť do obchodu, v ktorom ste si nápoj kúpili. Môžete ich vrátiť v ktoromkoľvek obchode, ktorý sa zapojil do zálohového systému. Aktuálne je to vyše 2 000 obchodov. Zálohu vám vrátia v hotovosti alebo vám peniaze odrátajú z ďalšieho nákupu.

Pre predajne väčšie ako 300 štvorcových metrov je zavedenie zálohovania povinné, pre menšie obchody je dobrovoľné. Prevádzky si môžu vybrať, aký typ odberu zálohovaných obalov si zvolia.

Tiež si môžu zvoliť automatizovaný odber cez zálohomat, poloautomatizovaný alebo ručný zber, ktorý urobí predavačka pri pokladni pomocou špeciálneho ručného skenera.

Zálohomat v Seredi

Fľaše a plechovky môžete v Seredi okrem prevádzok odovzdať aj do zálohomatu. Ten sa nachádza na parkovisku pri Bille. Fungovať bude od 2. januára 2022.

ZDROJ: seredsity.sk

ZDROJ: seredsity.sk

ZDROJ: seredsity.sk

ZDROJ: seredsity.sk

Ministerstvo životného prostredia si pri návratnosti jednorazových nápojových obalov v systéme zálohovania dalo za cieľ dosiahnuť do konca roka 2023 80 % a do konca roku 2025 až 90 % návratnosť zálohovaných fliaš a plechoviek.

„Cieľom je znížiť množstvo voľne pohodeného odpadu, motivovať spotrebiteľov k zodpovednejšiemu prístupu pri nakladaní s jednorazovými obalmi a vyzbierať aspoň 90 percent nápojových obalov a efektívne ich recyklovať,“ vysvetlila pre tvnoviny.sk riaditeľka pre vonkajšie vzťahy a komunikáciu od Správcu zálohového systému Lucia Morvai.

Páčil sa vám článok? Podporte ho zdieľaním.

Zdroje: trnavskyhlas.sk, tvnoviny.sk
Zdieľať na Facebooku